| anonim_4396 a întrebat:

Buna ....am 15 ani iar prietenul meu are 16 ani si vrem sa ne incepem viata sexuala dar mie mi-e frica d o eventuala sarcina chiar daca ne protejam! nu stiu cum sa scap d aceasta frica...crying(va rog cv sugestii...astia mai experimentati va rog!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Numai de o eventuala sarcina ti-e frica tie?
Ca iti pui in pericol sanatatea si viitoarea conditie de femeie si mama, te-ai gandit?
La varsta la care esti, inceperea vietii sexuale este foarte primejdioasa, riscul de cancer de col uterin creste de 10 ori, ai toate sansele sa faci inclusiv rani pe colul uterin, chisturi, fibroame, trompe uterine infundate care duc la infertilitate, nu e numai sarcina singura primejdie.
Nu spun ca, vai, toate astea tu le vei pati acum, dar sansele sa iti nenorocesti sanatatea sunt enorme.
Frica pe care o simti este din cauza autoapararii instinctuale in care se refugiaza organismul tau, incearca sa-ti spuna asta, dar tu nu-l asculti.
Am mai spus-o de multe ori, la varsta asta esti ca un mar frumos, dar necopt.Degeaba il rupe cineva sa-l manance, e acru si-l va arunca si uite cum l-a stricat de pomana!
Pentru orice fata, inceperea vietii sexuale este corect sa se intample dupa varsta de 17 ani jumate sau chiar 18, daca esti mai slabuta, este varsta la care colul uterin are parte de ultima sa rotatie, cand se pozitioneaza singur in asa fel incat este expus ranirii cat mai putin.Organismul stie sa se apere singur, dar daca tu nu-l ajuti si nu-l asculti sa nu te miri peste 5-10 ani, cand vei intampina probleme teribile de sanatate.
Bineinteles, decizia finala iti apartine, desi nu merita sa te nenorocesti pe tine, pentru un lucru pe care-l vei face o viata!
In plus, psihologic, vad ca nu esti pregatita deloc, inceperea vietii sexuale vine firesc, fara teama, poate cu o usoara neliniste de necunoscut, intre doi tineri care se iubesc si care inteleg ca sexul ar fi o implinire fireasca a dragostei lor.
Nu te grabi, te rog mult si nu uita niciodata ca tu personal trebuie sa fii prima ta mare dragoste!
Sa nu accepti ceea ce vor ceilalti, daca tu nu vrei!
Ai timp pentru toate, nu te grabi!

25 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
"astia mai experimentati va rog!"?
Nu suntem cu ăștia, da?
La vârsta ta trebuie să te preocupe școala, nu viața sexuală.
După 18-20 de ani să tot faci acest lucru, cu bunele și relele pe care le aduce.
Pa, pa.

| Maria123 a răspuns:

Parerea mea e ca 15 ani nu e o varsta de la care sa incepi cu sexul si cu "vai oi fi ramas gravida?" De ce vrei tu sa te chinui cu astea de la 15 ani? Treaba ta ce faci, dar avand in vedere varsta si riscurile sunt mari sanse sa-ti para rau.Nu ne-ai zis nimic despre prietenul tau. Poate il intrebi si tu pe el cu cate a mai facut sex pana la 16 ani? Asta ca sa-ti faci o idee daca te va parasi dupa ce o faci.Sunt multe, multe lucruri si nu tocmai frumoase, de asta zic, eu cred ca nu e indicat sa suferi atat de la 15 ani.

| NeimaginabilA a răspuns (pentru Maria123):

Ce chestie, deci fata incepe viata sexuala dupa baiat sau cum ca nu-nteleg?

| roxynutza a răspuns:

Daca va protejati nu are ce sa se intample, in schimb aceasta teama nu dispare din pacate in 80% dintre noi; deci nu stiu ce as putea sa iti zic pentru ca eu cred ca aceasta teama nu o sa dispara prea curand; :*:*:*

| EyesSad17 a răspuns:

Buna
Daca iti este frica mai bine nu o face decat sa regreti ca ai facut-o
Nu este recomandat la varsta ta sa iti incepi viata sexuala nu stii cate cosecinte are te rog uitete la linkul asta sa vezi consecintele http://www.darulvietii.ro/....../index.php
nu te culca pe ureche ca e usor nu e deloc
(nu te lasa vrajita de la orice baiat) sunt fete care stau 2 ani cu acel baiat si nici acum nu s-a culcat cu aceea persoana
daca iti doresti mult sa incepi viata sexuala rogati iubitul sa foloseasca cel mai bun prezervativ (Durex) in locul tau nu as face mai ales varsta ta

Bafta ^^

| Laya a răspuns:

Gandeste-te bine de ce-ti e frica de fapt. Poate nu-ti e teama de faptul ca ai putea ramane insarcinata, ci pentru ca nu esti pregatita.
Nu conteaza parerile noastre in legatura cu varsta la care hotarasti tu sa-ti incepi viata sexuala. Pana la urma e viata ta, corpul tau, iar ceilalti trebuie sa-ti respecte deciziile, DAR multi "copii" care-si incep viata sexuala asa devreme, regreta la un moment dat. Sper sa nu fie si cazul tau si indiferent daca o vei face sau nu, pentru orice eventualitate, protejati-va si ia si pastila de a II-a zi! happy

| pink425 a răspuns:

Lasa frate sexu... pune mana pe o carte si asteapta sa treaca ani, asta in cazu in care nu vrei sa fii facuta o curva dupa o eventuala despartire laughing sau te trimita mata intr-o excursie pe strada laughing...

| mat31new a răspuns:

Inseamna ca nu esti pregatita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ella, sexul este si placere si necesitate, depinde de multi factori. Te sfatuiesc sa refuzi si sa iti urmezi viata.Nu ai nevoie acum de probleme. Daca te iubeste sincer, va intelege si va astepta.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si tu chiar vrei sa iti *** zilele pana iti vine menstruatia cu ideei de genu :
Ba daca sunt insarcinata :-s?
Ana, offfffffff, si ce o sa zica colegii?
Ce o sa zica mama?

Si trecand de la intrebarile astea o sa ajungi la simpla concluzie, sinucidere. Cum sa te faci tu de rusine cu o sarcina? Cum sa nasti tu ca doare si nici nu esti pregatita, cum sa avortezi ca si aia doare. Plus ca doctoru nu va accepta, daca doctorii refuza si fetele de 19-20 de ani pentru ca exista riscuri mari.

Si hai sa iti mai zic o treaba, mirificii baieti care isi urmatesc doar scopul o sa fie aia care nu au nevoie de prezervative si tu nu ai nevoie de pilule contraceptive. Ei sunt super-man si nu te lasa gravida chatterbox, ca vai doamne ei nu ejaculeaza in tine. Au auzit si ei pe la tovarasi prin cartier. Dar faza e ca exista riscuri in treaba asta, el se excita si elimina sperma ( chestia aia care te lasa pe tine cu burta pana la gura ). Si daca are vreo boala el si nu va protejati exista atatea riscuri sa o iei si sa nu mai poti face copii mai tarziu. Si ca sa te asiguri ca sunteti ok amandoi trebuie sa faceti analize, dar ce analize varule? Daca el nici un cauciuc nu vrea sa isi puna, ca vai ca il strange si chestii. Si mai e si boala aia de la care poti muri in cateva lunibatting eyelashes smug, frumos. Iti poti intoarce clepsidra ca sa numeri cat mai ai de trait.

Si lasand asta.
Esti prea mica frate, si asta nu te iubeste, doar te doreste.
Crezi ca vrea mai mult decat o bucata de carne? Nu fato, asa sunt adolescentii numai dupa carne vie. Desi noua parintii ne spun ca aia de 19-20 sunt asa, aia sunt satuli de *** oh go on.

Si nu iti incepi nici-o viata sexualawinking, sa iti fie clar.
Poate azi este iubirea vietii tale dar maine va fi altul. Ca stii tu mai bine, dupa un altu tot un altul vine. Si o sa faci sex cu toti doar pentru ca iti spun ca te iubesc si tra la la? O sa ajungi la 20 de ani sa te saturi de asa ceva cand o sa iti intalnesti alesul.
Gandeste-te ca adolescenta e doar preludiu. Inveti ce baieti iti plac, ce iti trebuie. Te lovaresti un pic, fluturasi in stomac, schimb de saliva dar atatwinking.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Isi distrugi asa usor viata, faci copil cum il cresti? cu ce? tu esti copila inca stai asa si invata sa iei bacul apropo daca te protejezi cum sa ramai gravida? faceti sex dar protejat sincer nu isi ruina viata de pe acum, apropo iubitul tau te vrea doar pentru sex daca ar tine la tine sar gandi maturizat dar el e copil cum sa gandeasca matur?

| Senaris a răspuns:

Deci, te sfatuiesc din mai multe motive sa nu-ti incepi viata sexuala. Si religioase si sociale. In primul' rand desfranarea e un pacat mare si mna. In al 2-lea rand, odata si odata tot se va afla ca ati facut-o si vei fi catalogata drept usuratica de ceilalti colegi. Frica trebuie sa existe, e posibilitatea sa se sparga prezervativul si sa curga tot inauntri si apoi ai patit-o. Daca faci avort condamni sufletul copilului la iad si pe al tau la fel. Cunosc o persoana care a avortat, a avut canoane, a mers la preot, etc dar inca se trezeste noaptea auzind tipete de bebelus.winking Ai grija! Pastreaza-ti virginitatea, nu te grabi, esti pe cale sa faci o greseala imensa!

| Emin90 a răspuns (pentru Senaris):

Ba tu esti prost cu "B", crestin incult si anal fabet!

| Senaris a răspuns (pentru Emin90):

Si tu ce vrei ma dobitocule? Vezi-ti de viata aia ratata.

| Emin90 a răspuns (pentru Senaris):

Bai pokemonule tu nu vezi ca esti prost? Esti chiar asa de nesimtit incat trebuie sa iti spuna altii asta? :O

| Emin90 a răspuns:

Tie iti este frica sa ramai gravida sau sa iti incepi viata sexuala?

| Simplyy a răspuns:

Uita-te la filme porno si incearca sa te adaptezi, poate un film 3 d te poate ajuta sa iti mai treaca frica.

| WhoKnowThat a răspuns:

Deci sfatul meu e sa nu iti incepi viata sexuala de acum pentru ca vei avea mari surprize in viitor. Mai pe sleau el se va simti ca un "zmeu" si poate da usor cu papucii la relatie. Se poate si sa auda ceilalti si sa te catalogheze ca...Si exista si riscul de a ramane insarcinata, un risc pe care inca nici tu nici el nu sunteti capabili sa vi-l asumati! Parerea mea e ca NU ar trebui sa-ti incepi viata sexuala!

| ScoobyDooIsBack a răspuns:

Ce-au ajuns copii în ziua de azi..numai cu gândul la sex..ai 15 ani, pune mâna pe carte şi lasă dracu' sex-ul..ai tot timpu' din lume şi pentru asta. dacă te iubeşte o să te aştepte!

| anda1234 a răspuns:

Fa-i oral daca tot esti asa disperata sa faci sex.Ai 15 ani si`ti sta gandu la sex.vai de capul tau

| EyesSad17 a răspuns (pentru anda1234):

Tu ai auzit de sifilis in gat si alte boli prin actul sexului oral?

| Emin90 a răspuns (pentru EyesSad17):

Eu n-am mai auzit de sifilis in gat :O

| EyesSad17 a răspuns (pentru Emin90):

Atunci dai o cautare pe google ^^ ca sa vezi ^^

| andreea225 a răspuns:

Buna, Ella eu cred ca pana la urma tot o sa iti incepi viata sexuala asa ca nu iti mai fie frica k o sa ramai insarcinata. cum spunea greece, ce nume tampit, nu iti fie frica k o sa ai o boala dupa ce faci dragoste cu iubitul tau daca voi va protejati nu este nimic in neregula. Cum te-am mai zis daca iti incepi viata sexuala acum sau mai tarziu tot trebuie sa faci pana la urma asa ca nu te lua dupa toti si daca vr sa iti incepi viata sexuala incepeti-o. Sa iti mai spun cv stiu si eu o prietena care e de varsta q tine si ea are un gagica care are 20 de ani si ea si-a inceput viata sexuala acum 2 luni si nu ii s-a mai intamplat nimic, arata foarte bine ia crescut sanii si mai mari si nu a ramas insarcinata asa ca nu ii asculta pe toti ascultati inima.