| deea_2375 a întrebat:

am 15 ani iar prietenul meu are 16.suntem virgini amandoi si am hotarat sa o facembig grin. el este pregatit in totalitate, dar eu nu sunt prea sigura pe mine. dar il iubesc si simt ca el este potrivit pentru lucrul asta.[si el ma iubestelove strucktongue]cum ar trebui sa ne pregatim amandoi? el mi-a spus ca la primele cateva introduceri... trebuie sa o facem fara prezervativ pentru ca trebuie sa se dexvirgineze si el. apoi o sa o facem cu prezervativ:d.credeti ca e bine? cum ar trebui sa procedam? cum sa ne comportam? plss niste sfaturi.happy pa-pa:*

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o alegere proasta. Amandoi va veti dezvirgina la prima penetrare, cu sau fara prezervativ. In plus, pentru tine va fi mult mai putin dureros cu prezervativ. Daca vreti sa incercati chiar si 10 secunde fara prezervativ, trebuie sa va faceti amandoi analizele (HIV, hepatita B si C, sifilis, boli care se pot lua si prin contact sexual, dar si pe alte cai), iar tu trebuie sa te duci la un ginecolog (cu un parinte) pentru anticonceptionale. Oricum, inainte de a lua o decizie, discuta cu parintii tai, fiindca ei vor trebui, dupa inceperea vietii sexuale, sa te insoteasca la ginecolog din 6 in 6 luni (pana la 18 ani, dupa aceea te vei putea duce singura).

| shtephie a răspuns:

Nu cred ca esti pregatita a-ti incepe viata sexuala!
Yo zic sa mai astepti 2-3 ani!
Dar daca tu vrei fa-o pentru ca simti pentru ca vrei tu, nu ca te streseaza el cu chestia asta!
Si faceti-o de la bun inceput cu prezervativ pentru ca risti sa ramai insarcinata sau sa iei niste boli daca nu-l folosestywinking
Yo zic sa te mai gandesty.totusi ai 15 ani...peste cativa ani vei gandi altfelwinking Daca te iubeste va astepta! Si daca zice ca se desparte de tine daca nu o faceti"bye bye" spune-i pentru ca inseamna ca doar asta vreawinking
Succes happy Sper sa faci o alegere corecta, draga mea!

| Rebecca a răspuns:

Lasati fata in pace! Iubita esti intr'adevar la o varsta frageda, dar daca tu simti cu adevarat ca e momentul potrivit, fa'o. Pana la urma vor fi regretele tale. Foloseste neaparat prezervativ. Iubitul tau se va dezvirgina oricum.Asculta'ti inima.

| lays a răspuns:

Mai bine mai asteptati! vrei un copil la 15 ani?

| claudia_7744 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa mai astepti putin.nu trebuie s-o faci pentru ca zice el ci pentru ca o simti utongue si plus faza cu prezervativu. e stupid ce zice/1avand in vedere ca si el e virgin no sasi dea seama cand trebuie sa ejacueze si o sasi dea drumu in tine ceea ce implik o posibila sarcina.de ce nu mergi la un ginecolog daca nu vrea sa folositi prezervative macar niste anticonceptionale.thinking oricum nu te lua dupa el nu trebuie sa o faci cand spune el ci cand esti tu complet sigura daca te iubeste te asteaptatongue

| 16.laura.16 a răspuns:

Nu sunteti pregatiti, sunteti prea mici si neexperimentati. Sau tu vrei sa devi mamica inainte de vreme?
Trebuie sa mergi neaparat la ginecolog, si inainte si dupa, pentru siguranta ta!
Sa iti dau un agument potrivit caruia sunteti nepregatiti : partea cu prezervativul pe care sa il pui dupa,, introduceri,, ca sa se dezvirgineze...Nici exprimarea si nici ideea nu sunt corecte!

| zizibela a răspuns:

Pai da asa trebuie primele introduceri fara prezervativ si chiar e mult mai placut decat cu prezervativ, dar apoi ar fi bine sa folositi prezervativul pentru ca el sa nu ejaculeze in tine! totusi esti sigura ca vrei asta? crezi ca il cunosti indeajuns incat sa faci pasul acesta? nu vreau sa jignesc dar se pot intampla multe lucruri dupa!straight face si eu mi-am inceput viata sexuala la 16 ani desii am avut parte de un tratament extraordinar si pot spune ca si acum sunt prietenul meu cu care mi-am inceput viata sexula si ne iubim la fel de mult, insa...regret, cred ca am inceput prea repede un lucru atat de important!straight face insa daca tu esti sigura e ok! multa bafta :*

| keepa a răspuns:

1.se dezvirgineaza si cu prezervativ
2. aveti aman2 varste putin cam fragede, dc nu mai asteptati putin? poate sa fii si tu 100% sigura?happy

| kiss1 a răspuns:

A-ti incepe viata sexuala pentru o fata este ceva deosebit, un nou pas spre necunoscut, spre maturizare, devenim femei. De aceea, trebuie sa o avem primul contact sexual la momentul potrivit, nu sa ne lasam influentati de prietenele noastre, "eu am facut-o, tu esti ultima, nu patesti nimic daca o faci". In nici un caz nu trebuie sa hotarasca cei din jurul nostru, atunci unde mai ar mai fi magia primei dati?

Un alt factor care ne determin sa facem sex inainte sa ne simtim pregatite sunt insusi potentiali parteneri care ne preseaza cu texte precum "Draga, tu stii ca te iubesc mai mult decat orice, nu crezi ca e momentul sa o facem, te doresc si nu mai pot. Daca nu vrei ne despartim. Asa ca hotaraste." iar fata disperata ca si-ar putea pierde printul cedeaza.

Gresit! Nicidecum nu e barbatul potrivit, daca ar fi cel pe care il astepti tu dornica, ar avea rabdare cu tine, te-ar intelege si te-ar astepta pana te-ai simtii pe deplin pregatita psihic, insa acest gen de barbati vor doar sa fii a lor, iar apoi cu timpul se distanteaza de tine, fiinda ei sunt intr-o continua miscare si cu siguranta vor cauta pe altcineva.

De aceea nu trebuie sa simta altii ca ar fi momentul, ci tu... si nu trebuie sa te gandesti la ce vor spune ceilalti, caci daca te vor judeca la urma urmei e viata ta, decizia ta.

Parintii... ce vor spune ei daca afla ca fata lor nu mai e virgina. Nu prea mai au de ales, trebuie sa accepte si sa inteleaga. Oare ei au fost mai diferiti de noi? Nu! Si ei au trecut prin aceleasi probleme.

Dar daca crezi ca poti pastra secretul in asa fel incat ai tai sa nu afle e si mai bine, te scutesti de o problema care nu ai cum sa stii ce intorsatura poate sa aiba. Nu mama sau tata hotaraste cand tu vrei sa fii cu persoana iubita.

Nu te grabi!

Toate ne-am intrebat macar o data cand e varsta propice... inca nu cred ca s-a stabilit o varsta la care sa iti incepi viata sexuala, varsta potrivita e atunci cand tu te simti indeajuns de pregatita atat psihic cat si fizic, cand poti trata actul sexual cu maturitate nu ca pe un joc de senzatii tari, cand esti indeajuns de responsabila sa te protejezi. Insa nu te grabi!

| roxana19 a răspuns:

Un raspuns simplu! Esti mica inca, daca te iubeste te asteapta si te intelege!

| fatima a răspuns:

Mai poti astepta un pic daca ii zici sunt sigura ca nu o sa se supere si o sa inteleaga

| Roby_2289 a răspuns:

Prietenul tau este un nesimtit. Te pacaleste sa faci sex neprotejata ca sa se dezvirgineze si el.La baieti "dezvirginarea"este de fapt ruperea atei lucru natural.Si spune-i sa o faceti cu prezervativ ca sa nu devii mamica