| Suki08 a întrebat:

Buna, am 16 ani, am un iubit de 2 ani, mi-am inceput viata sexuala altuti de el, insa nu vad unde este placerea, nu vad ce este asa interesant la sex, chiar si cand e in lipsa mea cateva luni, nici nu simt nevoia sa fac sex, ma simt normal, nu ma masturbez sau lucruri de genul, dar nici sexul nu mi se pare ceva wow, de ce? Ca altele sunt innebunite dupa asa ceva si fierbe sangele in ele daca nu fac sex

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o problema frecvent intalnita la fetele care isi incep viata sexuala atat de devreme. Organismul lor nu este pregatit pentru sex si atunci il inregistreaza (subconstient) ca pe o agresiune si nu permite aparitia placerii.
Poate, in timp, cu multa rabdare din partea ta si a partenerului, cu intelepciune si ajutor de la medicul tau ginecolog, vei descoperi si tu placerea sexuala, care este, intr-adevar, coplesitoare. Sexul cu persoana iubita nu este numai wow, este cea mai senzationala experienta a placerii din viata ta.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Vad ca lumea s-a grabit sa judece dimensiunile lui sau faptul ca n-ai avut orgasm.
Eu inteleg ca nu iti face asa mare placere sexul per total, ar fi trebuit totusi sa ne spui daca ai sau nu orgasm, cam ce consideri despre dimensiunea penisului lui, altfel totul e destul de vag.

Nu pot din putinul pe care l-ai spus decat sa trag concluzia ca nu ai un libidou dezvoltat. Exista femei pentru care sexul nu e primordial si desi au orgasm nu li se pare o placere deosebita. Problema poate fi psihologica sau corporala. Daca in creierul tau activitatea sexuala nu declanseaza diversele procese de excitatie si secretiile de substante pe care le experimenteaza altii, e degeaba, sau poate ca la nivel psihologic, sexul nu e o activitate atat de excitanta ca pentru altii.

Ma rog, sincer, la o adica, si partea asta asa zis psihologica de multe ori tot legata de partea chimica este. Daca asa zisul "libidou" (dorinta de a face sex + perceptia si senzatiile care deriva din activitatea sexuala) nu prea exista, degeaba e partenerul dotat, frumos, sexy, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Diferenta o face un baiat care are cu ce sa satisfaca o fata, adica un falus adevarat atat ca lungime cat si ca grosime, sau, depinde de priceperea baiatului, sa te excite si sa apeleze la degete, limba, jucarii erotice, ca sa te satisfaca.
Majoritatea baietilor cred ca, daca ei se excita si ejaculeaza, te-au dat gata si pe tine, neavand habar ca fata trebuei excitata in prealabil, inainte de sexul cu penetrare, pentru a simtii ceva placut si a fii pregatita de sex. Apoi, tehnica/priceperea baiatului este extremd e importanta cat si durata actului sexual.
Evident ca, baiatul asta nu a facut nimic din ce am mentionat mai sus, sa te excite, nici macar un simplu oragsm clitoridian nu ti-a obtinut, ceea ce-l cam face de plans, ca satisfactia sexuala a fost doar a lui, nu si a ta.
Incearca sa-i explici ce vrei, sau condu-i mana ori gura unde vrei sa te atinga. Spune-i de preludiu, spune-i ca ai nevoie sa te excite ca sa te pregateasca de sex, ca pe uscat si cu 2 minute de dat din fund, nu va obtine niciodata satisfactia partenerei.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru un campion al zilei care pretinde (poate) ca in materie de sex are niste raspunsuri avizate, treaba asta cu falusul adevarat suna a frustrare, imi pare rau. Sunt tone de femei care nu suporta penisuri mari sau groase, sunt tone de femei care nu dau doi bani indiferent ce suporta sau nu, ca sa nu mai vorbim de faptul ca uneori marimea si grosimea nu fac doi bani femeia in cauza putand avea doar orgasm prin stimulare clitoridiana, fiind convins ca stii unde e pozitionat un clitoris. Dupa primul paragraf chiar e spot-on, dar povestea cu dimensiunea...

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Dupa cum mentionam, copii si baiteii care nu au experinta sexuala, nu ar trebui sa se bage la raspunsuri pe care nu le cunosc, cu atat mai mult sa vorbeasca in numele femeilor.
Constat ca habar nu ai de orgasmele femeilor, care sunt de mai multe feluri.
Cel clitoridian il obtii prin masturbarea clitorisului cu degetul, limba sau orice alta jucarie, dar cel vaginal, numai un barbat cu un falus adevarat ti-l poate produce, in situatia in care stie si ce face.
Deci, tu ca barbat te-ai facut de rusine, tocmai demonstrand ca habar nu ai cum se satisface o femeie.
Jenant pentru tine, foarte jenant.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca libidoul tau este unul foarte, foarte scazut sau aproape lipsa si din acest motiv nu apare dorinta sexuala. In mod aproape sigur faci parte dintre viitoarele femei in conceptia carora sexul in cuplul familial reprezenta o indatorire a femei, pe care trebuie din respect si obligatie sa o ofere sotului insa numai/doar atunci cand aceste simte dorinta sau o solicita in mod expres. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Vorbeste cu el despre chestia asta.
Tu ai avut orgasm pana acum,aveti preludiu inainte (mangaiat, sarutat, excitat), ati facut si un alt tip de sex (oral spre exemplu), ati incercat si alte locuri, alte pozitii?
Intr-un cuplu trebuie sa se faca dragoste nu sex si ambi parteneri sa isi dea interesul.Dar daca tu stai ca si scandura pentru ca te gandesti "ce dracu mai e si asta" iar el face pentru multumirea lui si atat normal sa nu ai placere si dorinta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate ca nu ai ajuns la orgasm inca, preludiul e poate prea scurt si nu te excita suficient, pune-l sa iti faca un oral ca sa te ajute sa ai orgasm mai repede cand faci sex normal.

| Necunoscut112 a răspuns:

Eşti încă mică. Eu mi-am început viaţa sexuală la 17 ani jumate, la insistenţele iubitului meu de atunci. Înainte de asta nu mă masturbasem şi nici in timpul primelor acte nu am simţit vreo plăcere extraordinară. Abia la câţiva ani am găsit bărbatul care să mă facă să îmi placă sexul. Probabil nu e băiatul potrivit. Vei experimenta cu timpul şi vei descoperi ce îţi place si ce nu.

| AlexSalling a răspuns:

Li se pare interesanta idee de a fii dominate de un macho. Aia-i tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexSalling):

Exact sigur nu face cu ea lucruri murdare.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaShk1 a răspuns:

Inseamna ca o are mica sau nu stie sa o foloseasca