| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si mi-am inceput viata sexuala pe cand aveam 17 ani ...insa de un an si ceva nu am mai facut nimic.Este normal sa simt nevoia de masturbare zilnica?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E normal dar tu poti evita acea masturbare sa nu o faci.

| firelord66 a răspuns:

E normal zic eu dar daca vrei ajutor suna-ma happy

| bamse a răspuns:

Impulsul sexual se transmite la creier prin stimuli. E ca si cu pofta de mancare. Cand te gandesti la cartofi prajiti sa zicem, gandul tau se transforma in nevoie pe care trebuie sa o satisfaci.
Gaseste-ti preocupari, gen citit, sport ( sunt filmulete de aerobic pe youtube ). Eu personal, fiind sportiv in adolescenta si tinerete am practicat abstinenta. Insa eu am combinat cu lecturi in domeniu. Foarte mult m-a ajutat o carte al unui calugar roman, Arsenie Boca ( Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi - unde explica despre masturbare si consecintele ei ) si niste principii din scrierile fondatorului stilului Kyokushinkai Oyama. Nevoia de sex e normala, si in lipsa unui partener de incredere trebuie sa te mai masturbezi, dar rar, o data pe saptamana, la inceput apoi si mai rar. Altfel, masturbarea zilnica te va duce la o deprimare crunta ( ti-o zic din proprie experienta), lipsa de pofta de viata, lipsa de interes pentru ce se desfasoara in jur. Deasemenea filmele porno prezinta o relitate falsa a lucrurilor. Voi femeile stiti mai bine, mai ales cand vine vorba de sexul anal, care poate marca pe viata sanatatea unei femei. Deci la ce bun sa te infasori intr-o minciuna? Cauta un baiat care sa iti placa, iar motivatia de a-l gasi o vei afla practicand incetul cu incetul abstinenta.
Succes

| FeelsLIKEmusique a răspuns:

Stii cum e?
Odata ce tu si corpul tau stiti cu e acea placere, tie iti tot vine sa o repeti:prin masturbare!
Nu e nimic in neregula dar incearca sa te abtii putinhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E normal scumpete. Daca nu vrei s-o faci sau n-ai cu cine organismul isi cere totusi drepturile.Deci pina iti vei gasi un partener n-ai ce face decit asta.