| Puxif a întrebat:

Am 16 ani si acum cateva zile am avut primul contact sexual. Eram virgina. I am zis prietenului meu ca nu ma simt pregatita insa am cazut de acord sa incerc. Deci, nu si a dat drumul in mine. Am fost operata de chist ovarian, adica am ovarul stang scos.
Deci, intrebarea mea este. Pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina NU se poate forma oricand, oricum si din orice sau practic...din nimic. Fiecare fata/femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta pe care o are, dar care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fii deja informat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca tu ca femeie poti sa devii insarcinata NUMAI daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul tau. Doar in acest caz si acest moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila. In cazurile precum este cel prezentat de tine soarta sexului depinde de experienta sexuala a partenerului privind capacitatea acestuia de a controla perfect ejacularea spermei si de momentul intretinerii sexului adica daca acesta a fost intretinut in timpul sau in afara perioadei fertile. Probabilitatea de a se putea forma o sarcina in acest caz este foarte mica spre imposibila. Doar in cazul in care exista anumite dubii in vederea indepartarii ingrijorarii, vei putea face un test de sarcina insa numai dupa trecerea a minim 21 de zile de la data sexului cu probleme, bineinteles doar in cazul in care intre timp NU iti va porni menstruatia. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca faceti sex neprotejat si ejaculeaza in tine, este posibil oricand sa ramai gravida.

| sofisis a răspuns:

Uhm...da. Pentru ca ma gandesc, ca el la 16-18 ani sau cat o avea, nu are cum sa aiba un control foarte mare asupra ejacularii. Plus de asta mai pot exista spermatozoizi si in lichidul preejaculator, pe care barbatii nu il simt cand iese.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Probabilitatea este destul de mare, daca erai in perioada ferila!

| Anonim5779575 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai insarcinata

| kaki a răspuns:

Nu poti daca nu si-a dat drumul in tine trebuia sa folosesti prezervativ

| Chestii_Ionut_1970 a răspuns:

Pot sa botez eu?

| Puxif explică (pentru Chestii_Ionut_1970):

Asemenea raspunsuri nu-mi sunt de folos happy
Multumesc pentru atentie!