| alecrş a întrebat:

Buna!
Am 17 ani, am avut primul contact sexual cu iubitul meu, am facut-o si cu si fara prezervativ. Apoi peste 2 zile trebuia sa imi vina menstruatia, dar deja am 3 zile intarziere. E normal sa întârzie sau ar fi indicat sa imi fac un test de sarcina(daca da, cate zile ar trebui sa mai aștept pana sa il fac?)
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| candyboxdanutttzaa a răspuns:

Daca abia ti ai început viata sexuala e normal sa iti intarzie. Poti face un test de sarcina de la prima zi de intarziere a ciclului. Într-adevăr sansele sa fii însărcinată sunt foarte mici, dar nu poți stii cu exactitate cand ai perioads fertila. Unele persoane o pot avea si fix inainte si dupa ciclu. Eu iti recomand sa faci un test, asa te si destresezi si o sa vina mai repede.

| alecrş explică (pentru candyboxdanutttzaa):

Sper...maine ar fi a patra zi de intarziere...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Orice test din comert, facut inainte de 21 de zile este eronat si inutil.
Exceptie face testul de sange pentru detectarea sarcinii, care se poate face dupa 14 zile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual NU a avut pana in prezent niciodata abateri sau diferente de lungime mai mari de 5-7 zile, in acel caz actul sexual a fost intretinut in una din ultimele 10-11 zile ale ciclului menstrual care de fapt reprezinta asa numita PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului, cea in care este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata intentinat in vagin de fiecare data.
Aceasta explicatie este prezentata pe larg in raspunsul urmator :
https://www.tpu.ro/......rte-putin/
In concluzie -- teoretic 100%, practic 98-99% este imposibil sa se poata forma sarcina in cazul tau. Testul de sarcina se poate face numai dupa trecerea a 21 de zile de la data sexului in cazul in care doresti sa obtii un rezultat CORECT.
Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Testul de sarcina ar trebui facut dupa o saptamana si putin de la prima zi a intarzierii ciclului.

Dar nu ar trebui sa fie cazul, mai ales ca era perioada de final. Numai bine! ^_^

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in preajma venirii menstruatiei, nu este risc de sarcina pentru ca aceasta perioada este considerata nefertila.

| Sofer a răspuns:

Dacă nu a ejaculat înăuntru, nu ai rămas însărcinată

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| TheGODz a răspuns:

Cf Silviu?