| DamianAndreescu a întrebat:

Am făcut sex neprotejat cu iubita mea vineri, sambata și marți, iar miercuri i-a venit ciclul. Miercuri a curs foarte puțin, însă de joi pana duminica a curs aproape la fel de mult ca de obicei. Menstruația însă a avut o culoare maronie și cheaguri de sânge.
Menționez ca nu mi-am dat drumul in ea. Încă de Joi, imediat după ce i-a venit stopul, are simptome de greață și voma, sani sensibili și altele. Ma gândesc ca e prea rapid pentru simptomele astea, pentru a fi însărcinată. Au trecut in jur de 15 zile de la primul contact sexual neprotejat și 11-12 de la ultimul. Iubita mea a făcut acum 3 seri un test de sarcina de la barza, unul cu banda și a ieșit negativ din fericire, iar in dimineața urmatoare a făcut un test tip stilou, care a ieșit pozitiv.
Are multe simptome pe care gravidele le au, dar e totuși mult prea devreme pentru apariția acestora... mai ales ca au apărut la 4 zile după primul contact, 1 zi după ultimul. Am nevoie de ajutor, URGENT!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea (cat si linistirea) ta, citeste raspunsul urmator :
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE

Este determinat stiintific si medical, in mod concret, cert si sigur faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatie, bineinteles in cazul in care NU a fost fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are mereu LUNGIMEA FIXA de 14 zile, perioada care in realitate reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de un spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, a OVULATIEI, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si urmeaza procesul de DESTRAMARE. O parte a resturilor rezultate sunt resorbite de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce au trecut in jur de 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL nefecundat si degenerat PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu circa 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, sau ziua inceperii menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu. precis si clar ca in timpul acelor 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin, indiferent in ce cantitate, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca NU va exista niciodata OVULUL VIABIL in acest moment in uter.
Daca stii sa citesti si esti capabil sa intelegi cele explicate, iti vei da singur seama ca este ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in conditiile prezentate si precizate.
Testele de sarcina au fost facute INUTIL si FARA NICIUN ROST, fiindca niciun test de sarcina indiferent de cat de ultra-mega-super-hiper sensibilea ar fi ele NU pot sa depisteze prezenta prezenta hormonului de sarcina hCG, fiindca acesta poate fi produs numai de OVULUL fecundat si implantat in endometru. Prima cantitate de hormon de sarcina hCG poate sa existe in urina testata NUMAI dupa ce au trecut MINIM 12-13 zile de la data la care s-a produs procesul de fecundare a ovulului, sau data la care a avut loc actul sexual. In concluzie rezulta ca toate rezultatele obtinute sunt 100% : FALSE, GRESITE, ERONATE, INCORECTE.
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Stai linistit. Nu este gravida. Zilele in care ati facut sex neprotejat au fost in perioada nefertila.

| DamianAndreescu explică (pentru Emilian65):

Dar cum ramane cu testele de sarcina?
Primul test tip banda, facut seara, a fost verificat continuu pentru 3 minute, cat scria pe prospect
Dimineata urmatoare a fost pozitiv insa am aflat si eu astazi ca prietena mea l a lasat asa si l a verificat dupa 10 minute

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DamianAndreescu):

TESTELE DE SARCINA au fost facute absolut INUTIL fiindca ABSOLUT INTOTDEAUNA rezultatul testului de sarcina care este facut inainte sa treaca minim 13 zile va fi 100% NEGATIV sau FALS NEGATIV in cazul in care intr-adevar exista O SARCINA IMPLANTATA dar/insa aceasta NU a avut inca timpul necesar incat sa reuseasca sa produca cantitatea MINIM DETECTABILA de hormon hCG care trebuie sa existe in urina testata pentru a fi detectata chiar si de cel mai ultra-mega-super-hiper sensibil test de sarcina existent.
Toate rezultatele obtinute au fost 1000% (cum zice romanul) ERONATE, GRESITE, INCORECTE. Ati cheltuit o gramada de bani cu totul INUTIL, mai bine i-ati fi dat unui cersetor aflat intr-un carucior pentru invalizi fiindca ati fi facut o fapta buna, in loc sa aruncati efectiv acei bani in cosul/tomberonul pentru colectat gunoiul.

| DamianAndreescu explică (pentru corbulalbrosu):

@ corbulalbrosu putem discuta mai multe in privat?

| Teo29 a răspuns:

Daca i-a venit menstruatia, nu e gravida. Dar, pe viitor, folositi banalul prezervativ.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com