| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 17 ani si ieri am facut-o cu prietenul meu. Am mai făcut-o înainte dar mereu protejați, iar lui nu i s-a rupt ata și a vrut sa încercăm fără, doar ca sa i se rupă ata, dar doar un minut sau doua am facut-o neprotejati iar lui i-a curs sperma cu vreo 10 minute înainte sa o introducă, pot rămâne însărcinată? Sau cel mai bine sa iau o pilula de a doua zi?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand acea "ata" denumita FREN nu se rupe oricui sau oricand, indiferent de cat de mult ci ce tip de sexintretine barbatul. In cazul marii majoritati a barbatilor frenul ramane intreg toata viata si vor muri ce frenul intact. Deoarece intotdeauna dupa ejaculare in uretra ramane o anumita cantitate de sperma care se scurge de obicei dupa trecerea a 5-10 minute, sansa de a se forma o sarcina teoretic este medie insa DOAR in cazul/situatia in care respectivul contact sexual a fost intretinut in PERIOADA FERTILA. Orice fata/femeie trebuie sa stie ca pentru a se forma o sarcina in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro anumita modalitate, indiferent care ar fi aceasta SPERMA trebuie sa intre, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. Doar tu esti cea care poate sti exact in ce moment al ciclului menstrual erai/esti in acest moment, deci DOAR TU esti cea care poate da raspunsul corect. Pastila contraceptiva se administreaza doar in cazul in care formarea unei sarcini este sigura in proportie de peste 90% si nu mai poate fi evitata decat prin folosirea aceastei metode. Insa acest lucru nu-l poate confirma decat doar un medic ginecolog, singurul in masura de a stabili daca folosirea pastilei de a 2-a zi este oportuna. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, poti ramane gravida de la sperma ramasa pe canalul penisului in urma primului act sexual.

| Oana92 a răspuns:

Ce aveti mai fratilor cu ata aia?

| FanulMeu a răspuns:

Preventiv ar trebui sa iei o pilula de a doua zi happy
desi ma indoiesc ca ai putea ramane insarcinata asa de usor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FanulMeu):

Pastila contraceptiva se administreaza doar in cazul in care formarea unei sarcini este sigura in proportie de peste 90% si nu mai poate fi evitata decat prin folosirea aceastei metode. Insa acest lucru nu-l poate confirma decat doar un medic ginecolog, singurul in masura de a stabili daca folosirea pastilei de a 2-a zi este oportuna.Niciodata pastila contraceptiva nu trebuie folosita "dupa ureche" pe baza unor simple banuieli.