| Vlad_Raicu_1996 a întrebat:

Am 17 ani si in urma cu cateva saptamani am avut o cadere de calciu, a fost groaznic. Deci, si acum 3 zile m-am masturbat dar m-am terminat in mai putin de un minut, si am ejaculat mai mult ca de obicei. Eram foarte excitat. am incercat si azi, la fel. Am inceput sa ma masturbez acum 2 ani, o faceam de 2 ori pe zi. sunt pervers in acest capitol. Inca ma simt rau de la caderea aia de calciu. Sa fie oare de vina caderea de calciu? Va rog fara jigniri, e un chin pentru mine.

7 răspunsuri:
| catalynx a răspuns:

In primul rand imi pare rau pentru tine, din ce stiu da masturbarea poate afecta acum mai ales ca ai cadere de calciu, pentru ca elimini in continuare niste vitaminte printre care si calciu si poate ar trebui sa incerci sa te abtii pe cat de mult poti in perioada asta. Daca simti oboseala intensa si stari de lesin dupa ce te masturbezi, e si o problema din cauza organismului slabit, masturbarea in principiu afecteaza in timp din ce in ce mai intens organismul, mai exact creierul si produce o consumare a energiei mai ales daca este practicata frecvent, e cam ca un drog, in spiritualitate este considerata un pacat, insa poti scapa de asta daca chiar vrei, in rest macar acum cat ai caderea de calciu e bine sa te abtii pana una alta.

| doctorandus a răspuns (pentru catalynx):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de zahar.

| catalynx a răspuns (pentru doctorandus):

Mai nu stiu ce sa zic eu cam am fost practicant al masturbarii inca din copilarie cand odata pe zi, cand de doua sau chiar trei ori pe zi, asta nu m-a scos din depresie si nici nu mi-a crescut respectul de sine, pur si simplu imi dadea o aparenta stare de bine, urmata apoi de o puternica stare de vinovatie, treaba asta e cam ca un drog pentru ca in timp da dependenta si pe termen lung afecteaza creierul si asta am observat eu din experienta proprie, pentru ca in timp am inceput sa am probleme cu memoria, poate ca pe termen scurt te bine dispune, dar pe termen lung nu poate reusi asta. Se zice ca cea mai buna stiinta este cea pe care o practici pe corpul tau, atunci cand tu insuti vezi efectele. Intr-adevar sunt studii si pro, dar sunt studii si contra si cred ca balansul dintre pro si contra va putea fi facut doar daca cineva va face studii in mod dezinteresat, adica sa fie neutru, nu conteaza cand s-a facut facultatea ca nu e vorba aici de mentalitate daca la asta te referi.

| doctorandus a răspuns (pentru catalynx):

Ca sa epuizezi doza zilnica de calciu ar trebui ajungi la orgasm (si sa ejaculezi) in jur de o mie de ori pe zi. In privinta asta nu poate exista mare indoiala, deoarece se poate masura precis cat calciu exista intr-o ejaculare si se poate face media (din astfel de cercetari are datele si Wikipedia).

Sesizez o nuanta de teorie paranoida a conspiratiei in ceea ce spui. In stiinte in general si in medicina in special, nu se folosesc dovezi anecdotice. Se folosesc statistici. Din statistici reiese ca 97% din barbati si 80% din femei s-au masturbat, ca 70% din femeile si barbatii casatoriti se masturbeaza cel putin ocazional. Deci un pic de logica ne spune ca daca masturbarea ar fi daunatoare, ar fi mai mult internati in spitale decat lume in afara spitalelor. Statisticile utilizate ca modus tollens au aratat ca sunt mituri sustinerile ca masturbarea ar face sa-ti creasca par in palma, ar produce nebunie sau ca ar goli corpul de energie. Acum cateva secole medicii erau convinsi de aceste mituri, in ziua de azi medicii care cred asa ceva poti sa bagi mana-n foc ca sunt habotnici, sectanti sau ticniti.

http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

| Baus a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa o lasi cu masturbarea mai usor, fa-o o data pe luna(doar pentru a scapa de acea tensiune).
Caderea de calciu ai avut-o, evident, din lipsa calciului, nu mananci ce trebuie, poate bei doar sucuri, etc. Pentru chestii de genul trebuie sa te duci sa-ti faci niste analize pentru a-ti prescrie doctorul niste medicamente.

| doctorandus a răspuns (pentru Baus):

Daca te-ai fi dus la un medic cu facultate facuta in secolul trecut ala ar fi zis: "Da, masturbarea e un comportament pueril pentru un adult si produce o singura boala: ejacularea precoce." Daca a facut facultatea secolul asta ar fi zis: "Da, masturbarea e comportament normal la un adult si nu produce nicio boala."

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| catalynx a răspuns (pentru doctorandus):

Asa pot spune si generatiile viitoare ca de ex nu stiu extazy sau alcoolul nu dauneaza, pentru ca poate atunci sa zicem mentalitatile vor fi pro alcool, pro extazy si nu le vor mai considera un efect negativ, studiile nu trebuiesc facute dupa mentalitate, ci in mod neutru atunci poti descoperi cat mai multe raspunsuri.