| sufletranit_5626 a întrebat:

am 17 ani si sunt insarcinata in 6 saptamana. le-am zis parintilor mei pentru ca doar ei ma pot ajuta si am si sustinerea prietenului meu.Eu as fi vrut sa pastrez sarcina dar ne-am gandit ca suntem tineri si avem o scoala de terminat si o viata inainte.Saptamana viitoare urmeaza sa fac avort la o clinica particulara din jud CS prin aspiratie si nu prea stiu preturile.Imi poate spune cineva o suma?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Si mai spune-le ca sa vada ce vor simti atunci cand se vor plimba in parc cu caruciorul - pot sa fie cei mai fericiti bunici din lume rusinati de faptul ca au un nepot/o nepotica sanatos/sanatoasa. Se vor rusina ei de ganguritul lui/ei, se vor rusina cand le va veni sa-i mance piciorusele de drag/draga.
Arata-le poza aceasta, spune-le ca pot sa aiba un nepot sanatos sau asa ceva in loc de nepot: http://avorturi-copii-ucisi.blogspot.com/......ratie.html
Si daca tot ajungi la decizia lor, chiar vrei sa risti? Nu sunt putine cazuri in care femei care au facut avort au ramas sterile, au avut sechele fizice si psihice pe viata. Ai scris la Provita?

43 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dar la riscul (pedeapsa lui Dumnezeu!) de anul mai putea ramane niciodata insarcinata te-ai gandit?! La trauma de dupa avort, la posibilele complicatii/infectii/septicemie, etc, te-ai gandit?!

De fata de 15 ani care a murit dupa avort, de la Constanta nu ai auzit?!

Dece nu ati facut CU PREZERVATIV?!

Sau de ce nu ati facut doar Petting?!

Mai bine mai ganditi-va si lasa copilul sa se nasca! Daca Dumnezeu a vrut ca celulele sa se uneasca, cu ce drept hotarati voi altfel?! Si apoi mai ai/aveti si pretentia ca Dumnezeu sa va ajute?! Scoala o poti termina oricum, vei fi inteleasa si sprijinita! - nu mai suntem in comunism!

| Zenithf a răspuns:

Tu esti nebuna, stii, adica chiar stii ce vrei sa faci? Imi plange sufletul cand aud asta. Ce daca esti tanara? Ai norocul ca ai niste parinti buni, te vor ajuta si ei sa-ti cresti copilul - NEPOTUL lor!
Dumnezeu sa te fereasca sa faci prostia asta, o vei regreta multa vreme, daca nu toata viata!
http://www.avort.ro/
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-6.htm
Ia contactul cu asociatia provita, trimite un mail pe adresa provitabucuresti@yahoo.com si iti vor da consiliere gratuita in problema ta.
in cel mai rau caz, gandeste-te sa-l dai spre adoptie, nu-l omora. :(
Ce sa-ti mai zic, sa te fu-fu nu esti prea tanara? Te rog, gandeste-te la asta, poti fi o mama tanara, fericita, sau o "fata" fara griji, dar cu sufletul trist si impovarat.
Domnul sa fie cu voi!

| Zenithf a răspuns:

Ia uita-te si la filmuletul asta, chiar vrei sa-i faci tu asa ceva fintei pe care ar trebui sa o iubesti cel mai mult dupa Dumnezeu?
http://provitabucuresti.ro/......ticid.html
Dumezeu sa aiba mila de voi, sa va intoarca pana nu-i prea tarziu. :(

| Zenithf a răspuns:

Acuma m-am mai gandit la ceva, scuza-ma ca te tot pisez cu prostiile mele.
Tu stii ce este uterul tau? Este Sfanta Sfintelor lui Dumnezeu, acolo coboara Duhul Sfant si da viata, asa cum inainte cobora in Templul din Ierusalim si vorbea cu marele preot, asa coboara si in uterul tau si da viata. Avortul este crima, si in afara de asta este o bataie de joc impotriva Duhului Sfant! Ce a zis Isus despre asta, stii? Ca cine isi bate joc de Fiul Omului va fi iertat (vezi cei care L-au crucificat), dar cine isi bate joc de Duhul Sfant nu va fi iertat.
Spune-le parintilor tai sa fie fericiti ca au un nepot, sau sa fie necajiti ca au pierdut o fiica. Este alegerea ta. Si ia contactul cu Provita, ei pot sa te ajute mai mult.
Domnul sa aiba mila de voi.
Iara am lacrimi in ochi, barbat de 33 ani, inginer, insurat, astept si eu un bebe - se va naste in februarie, o fetita scumpa - si am lacrimi in ochi pentru un copil scump pe care nu-l vor bunicii... crying

| Zenithf a răspuns:

Si mai te sustine si baiatul, cate nu s-au maritat cu burta la gura? Faceti si voi cununia civila acum, iar nunta o faceti dupa ce trece perioada de lauzie, o sa fiti cei mai fericiti parinti.

| Zenithf a răspuns:

Uite ca Dumnezeu lucreaza:
http://avort.ro/stire.php?n_id=52
Castiga bani din avorturi, Dumnezeu i-a luat copii si nepoti pentru aceasta.
http://www.resursecrestinepipera.ro/......-avortului
Mama ei a avut 17 ani, din cauza vietii pe care a dus-o (inclusiv avortul/avorturile pe care le-a facut) a ajuns o epava, Gianna s-a "nascut" in 1977 ca si mine si o iubesc ca si pe o sora, slava lui Dumnezeu ca nu a lasat-o sa moara. :)

| Zenithf a răspuns:

Copii, hai sa va spun o poveste. Este despre fratiorul vostru mai mare pe care bunicii l-au omorat. crying

| Zenithf a răspuns:

Voi ati vb si cu parintii baiatului? Poate ei sunt mai deschisi la problema asta. Nu cred ca pot niste oameni sa fie atat de obtuzi, sa puna gura lumii inaintea carnii si sangelui lor. Ia stai, asta m-a facut sa ma gandesc la ceva, este vorba de Unul care a fost batjocorit ca a adus pe lume un copil, pe tine, sus la Golgota. El o sa fie alaturi de tine cand vei naste, El o sa fie alaturi de tine cand tu vei da copilului tata, El o sa fie intotdeauna alaturi de tine, si atunci cand parintii tai lumesti te vor parasii. Dar daca tu ii intorci spatele, cum te vei putea intoarce la El? sad

| Zenithf a răspuns:

Vreau sa stiu, ai luat legatura cu Provita? Vorbeste macar cu un preot, cu duhovnicul tau, daca el iti spune ok, poti sa faci asta fara nici o grija, atunci eu nu-ti mai zic nimica.
Ma bucur ca prietenul tau vrea copilul, ce va opreste sa mergeti acum la sfat? Ce-ar fi ca, in ziua in care esti programata la... macelarie, sa te duci cu el la sfat si sa va cununati? Si in ziua aceea ii dati iarasi viata copilului vostru. Tu ti-ai zis sufletranit, chiar vrei sa ajungi sa ai sufletul ranit? Te rog, spune-mi ca ai vorbit si cu altcineva, spune-mi ca parintii tai au vorbit cu cineva si se mai gandesc si se intorc de pe drumul asta al nebuniei!

| Zenithf a răspuns:

Sa-ti mai povestesc de altele. Pe strada unde a copilarit sotia mea sunt doua, nu prea, fete. Adica au fost, dar sunt mame amandoua. Si sunt fara sot amandoua, dar parintii lor, cu toata rusinea, nu s-au indurat sa omoare pe nepotii lor. Acuma intr-o noapte una dintre aceste fete a dormit cu copilul ei la noi, pentru ca sotia mea este buna prietena cu ea. Si ce rusine va fi pentru parintii tai, nu inteleg, atunci cand prietenul tau este alaturi de tine?
Oh, suna sau trimite un mail la Provita si spune-mi si mie, sunt ingrijorat pentru tine. straight face

| Zenithf a răspuns:

Au, acum am citit cealalta intrebare pe care ai scris-o...
Nu mai stiu ce sa zic, te-i incurcat rau de tot. sad
Dar copilul este singurul nevinovat in toata povestea, sa-l omori este cea mai mare grozavie care se poate intampla. Insa ma gandesc la sfatul meu privind casatoria... nu mai stiu ce sa zic. straight face

| TąNyą a răspuns:

Intrerupe anul' ăsta. şi continui după.

„ Primu copil nu se avortează ". poţi avea probleme după aia.

FantaSZy.

| Marijuana a răspuns:

NU stiu suma doar ceva iti spunstraight faceDumnezeu sa te ierte pentru pacatul pe care`l fc, ca omori un suflet nevinovatstraight face

oh go on asta`i viata sunteti si tineri si asta e:-

| Marijuana a răspuns:

Orice fiinta are dreptul la viata! Copilul tau de ce nu ar avea?

| BubuLina999 a răspuns:

Mai nu e bine sa faci avort sincer ca poate exista riscul ca mai incolo sa nu mai poti face copii si e grava treaba ...mai gandeste. mai bine pastreaza copilul...nu irosi o viata noua. iar data viitoare fiti mai atenti. nu face o greseala

| Miauti a răspuns:

Asa ma si ce ai vrea sa te incurajam? Cauta si tu singura? sau trimitel pe iubitul tau sa caute, ca de aia iti este iubit sau te ai despartit de le?

| Miauti a răspuns:

Si da! sunt in masura sa judec. Tr sa o faca cineva, nu crezi?
Oricum daca ai face asa ceva pentru masoritatea oameniilor vei fi considerata o criminala, nu sti ce inseamna sa traiesti cu acel sentiment.

| Acvila a răspuns:

Nu poti face un avort pentru ca vor ei.Ai si tu dreptul la replica.

| anka a răspuns:

Parintii nu te pot obliga sa faci ceea ce nu vrei. Asta este o crima. Doamne iarta-ma dar prosti parinti mai ai. E mai importanta gura lumii si functia decat sanatatea opilului si nepotului lor? Daca Doamne fereste ramai pe masa sau chiar mori din cauza complicatilor vor fi mai fericiti? Iarta-ma ca vorbesc asa dar sunt indignata de reactia parintilor tai. Daca esti decisa sa pastrezi copilul atunci pastreaza-l si vei avea cel mai frumos si destept copil din lume. Iti garantez. Uitati-va impreuna la JUNO.

| iubiricaa a răspuns:

Stii ce inseamna avort? avort=crima... d c sa omori un suflet nevinovat...

pana la urma acel copil reprezinta rodul dragostei dintre tine sh pr tau... sper sa iti dai seama

| Daiana_1431 a răspuns:

Vei face avort?

| cosmina05 a răspuns:

Nu conteaza ce zice lumea.crezi ca nu te va critica mai mult ca ai omorat un bebelus? eu am avut o colega care a nascut la 14 ani.conteaza ca tu il iubesti.vei ramane marcata pe viata daca faci avort.rusine si de condamnat e sa faci avort, nu sa-l pastrezi.scoala poti sa o termini si cu copil.nu trebuie sa-ti fie rusine.nu esti datoare la nimeni ca sa dai explicatii celor care te judeca.

| alexxandra a răspuns:

Era mai bine sa il nasti si sa il dai spre adoptie unei famili care nu poate avea copiii le-ai fi fost de mare ajutor oricum decizia iti apartine! fa ce crezi ca e mai bine si pentru tine si iubitul tau dar ar fi bine sa te gandesti si la acel suflet nevinovat pe care urmeaza sa ii curmezi zilele.

| Marius_7427 a răspuns:

Salut eu am auzit ca in TM e pana la 500 lei... sau ceva de genu dar nu stiu sigur!

| sdfgsdf a răspuns:

Tare, poate is Gemeni sau Tripleti rolling on the floor

| sdfgsdf a răspuns:

Scuze pentru raspunsul de mai sus, uite am gasit ceva mai interesant: http://www.documentingreality.com/......oned-1264/ merita vezut!;)

| girllll a răspuns:

Doamne, mai bine era sa-l nasti.nici nu stii cat sufera acel suflet nevinovat, ce speriat trebuie sa fie! va fi omorat, de propria lui mama.pacat

| Stella a răspuns:

Nu cred ca ar fi bine sa faci avort...

ai putea muri si tu sau poate n-o sa mai poti face copii niciodata.straight face

| LittleandLiars a răspuns:

Buna am o idee sunt multi oameni in Romanai care nu pot sa faca copii la-i putea da spre adoptie dupa ce il nasti de ce sa il omori? Mama ta te-a omorat pe tine? Eu zic ca ar fi mai bine sa il nasti si sa il dai spre adoptie ai face o familie fericita si sa tii legatura cu ei ca sa iti mai poti vizita micutul ar fi mai bine pentru toti big grin

Byebig hug Si ai grija ce faci micutului din burta ta :X