| MayaZec a întrebat:

Bună! Am 17 ani și sunt virgina. Am si ceva probleme cu ovarele si anul trecut mi-a fost recomandat sa-mi incep viața sexuala, nu am facut asta iar acum simt ca am nevoie, zilnic am pofta sa fac ceva si nu o fac. Simt ca sunt agitata si nervoasa toata, ma calmez foarte greu şi am stari de caldura groaznice. Nu am cu cine ca nu vreau sa o fac cu oricine ci sa-l iubesc şi să nu regret.
Ce parere aveți? Fără hate

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Am mai auzit recomandarea asta si cu alta ocazia, foarte gresita, nu o sa se rezolve de la sine problema, chiar daca iti incepi viata sexuala.

Legat de faptul ca nu ai cu cine si ca vrei sa il iubesti, este perfect normal si te incurajez sa iti pastrezi aceasta atitudine, toate se vor intampla la timpul lor.

Pana atunci, te poti masturba, este mai safe din toate punctele de vedere.

In plus, un prim pas daca tot simti nevoia, este sa iti faci un iubit, apoi vezi tu cum decurg lucrurile

| MayaZec explică (pentru Robert2526):

Chiar nu ştiu, unii baieți au ras ptc sunt virgina, ca nu stiu. bla bla. Mai greu să-ți faci şi relație. Şi crezi ca daca îmi fac mă va ajuta?

| Robert2526 a răspuns (pentru MayaZec):

Nu e nimic de ras, toti am fost la inceput nestiutori.Nici nu e mare lucru de stiut, totul vine de la sine la momentul potrivit. Trebuie doar sa simti.

In legatura cu recomandarea inceperii vietii sexuale, nu o baga in seama pe Viorica, din pacate sunt medici de acest gen, am auzit cu urechile mele. Are si o parte de adevar, in unele situatii, inceperea activitatii sexuale ajuta, dar repet, nu este un tratament. Ai nevoie de o ecografie transvaginala pentru a se vedea mai bine ovarele, e posibil sa ai niste chisturi.

Ai menstruatie neregulata? esti foarte slaba? Pilozitate excesiva? Mergi te rog si la un endocrinolog

| RAY a răspuns (pentru MayaZec):

Ideea e că noi facem orice că sa facem sex cu voi, dar apoi pa

| MayaZec explică (pentru Robert2526):

Am fost, am ovare polichistice. Am avut tratament dar nu l.am mai luat. Trebuie sa merg cu un părinte iar ai mei nu prea sunt implicați. Da, am menstruație neregulată, dureri foarte mari în timpul menstruației, am fost de mai multe ori internatā din aceasta cauza. Doctora mi.a recomandat ca ar fi mai bine pentru mine ca poate mi s-ar regla sau nu mai am asa mari dureri, nu am spus ca este ca tratament cum spune o doamna în comentarii

| Robert2526 a răspuns (pentru MayaZec):

Doamna care ti-a raspuns e nebuna, nu o baga in seama. In unele cazuri, rare, odata cu inceperea vietii sexuale, se poate sa dispara acele chisturi, da chiar exista o sansa pentru asta.Totusi, sansele ca acest lucru sa se intample sunt minime, chiar si cu tratament, este foarte posibil sa ramai cu aceasta problema toata viata. Iti recomand sa iei Normens pentru macar 3 luni, o sa iti regleze menstruatia si o sa diminueze durerile acelea apoi sa mai mergi la un control.

Cat despre a avea relatii sexuale, nu poti avea asa cu oricine. Ai doua variante, ori gasesti un baiat cu care sa ai o relatie, ori gasesti o relatie bazata doar pe sex. Eu recomand prima varianta dar este decizia ta in cele din urma.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi că faci o greșeală,nu înseamnă că dacă iubim o persoana aia e de încredere,după sex te va lăsa și vei suferi, asta cam in toate cazurile, nu poți avea încredere în nimeni, bărbați ar face sex non stop cu altele, nu te amăgi cu povesti de alba că zăpada

| Violleta2022 a răspuns:

Si cine ma rog ti-a recomandat sa incepi viata sexuala, barbatii care vor sex cu tine?

Fiindca nici un medic de pe fata pamantului nu are voie sa recomande minorilor sexul, ca sa rezolve o probleme medicala serioasa!

Pune mana si fa sport fetita, ca-ti trece agitatia. ori fa dusuri reci, ca-i vara si te agiti de caldura!

| MayaZec explică (pentru Violleta2022):

Doctora de la spital, am niste probleme și mi-a spus de fața cu mama că era mai bine daca as face asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru MayaZec):

Asta-i o minciuna!
Nici un medic nu poate recomanda sexul unei minore, ca-i ilegal si in nici un caz in scopuri medicale ca-si pierde licenta demedic.
Asta este miunciuna inventata!

| MayaZec explică (pentru Violleta2022):

Draga doamna, fără supărare dar nu cred ca sunteți în măsura sa ma corectați, eram de față și nu aș fi venit cu minciuni să mă aflu în treaba. Dacă doriți să mă ajutați cu un sfat vă sunt recunoscătoare, dar dacă băgați de la dumneavoastră că eu mint vă rog să vă abțineți de la orice alt comentariu. Mulțumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru MayaZec):

Pune aici numele medicului si spitalul unde poate fii gasita si intrebata, aceasta doctorita. Asta nu este clar sfat dat de medic!
Sexul nu regleaza ciclul menstrual!

| Emilian65 a răspuns:

Foarte bine gândești în ceeace privești în alegerea partenerului pentru începerea vieții sexuale.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai incercat sa iti incepi viata sexuala singura, eventual cu un film deocheat pe fundal?

| MayaZec explică (pentru StoicAnalysis):

Nu...singura? Gen sa ma masturbez?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MayaZec):

Da

| MayaZec explică (pentru StoicAnalysis):

Nu cred că m-aş descurca...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MayaZec):

Cum adica? Nu ai o prietena sau pe cineva deschis la minte si intelegatoare care sa te invete?

| MayaZec explică (pentru StoicAnalysis):

Cam au relații, şi mi-e jena sa le intreb. Daca aveam o persoana cu care puteam vorbi nu mai întrebam pe site, mi se pare destul de complicat sa te masturbezi. Oare daca iau ceva vitamine scap macar de starea de agitaţie?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru MayaZec):

Nu prea poti sa scapi cu vitamine, daca ar fi atat de usor, am lua cu totii nu crezi? Incearca sa pui un filmulet pe fundal care te atrage mai mult, si incepe treptat. Prima data prin mangaieri, apoi daca prinzi curaj, baga usor un deget, apoi doua... si totul o sa mearga de la sine. Miscari lente la inceput bine inteles. Sper ca te-am ajutat.

| VoidEternal a răspuns (pentru MayaZec):

Vitaminele sunt una, hormonii sunt alta. O deficienta de vitamine nu influenteaza aparatul tau reproducator la modul la care hormonii o fac, care practic dicteaza modul de functionare pentru orice tine de functia de reproducere.

Use the internet pentru inspiratie, e suficient sa incepi, corpul tau o sa stie sa te ghideze in functie de gradul de placere pe care il resimti. Daca doare, ceva nu e bine.

| StoicAnalysis a răspuns:

E ceva legat de hormoni si daca nu vrei sa iti incepi la intamplare o activitate sexuala cu orisicine doar pentru ca asa ti s-a recomandat, atunci nu o fa. Poti mima acea activitate sexuala masturbandu-te si sa faci sa para cat mai real pentru tine. E normal sa ai nevoi.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună Maya,nimeni și nimic nu te poate obliga sa faci un pas în viata ta dacă nu ești pregătită.
Vreau sa înțelegi ca fiecare avem cursul nostru în viata, dacă eu decid sa facă o anumita acțiune de la o vârstă frageda, nu înseamnă că " asa este firesc", normal, corect, cum nu este nici greșit să faci respectiva acțiune la o vârstă mai înaintată.
Îți recomand să te documentezi foarte bine înainte, după ce îți găsești persoana potrivita ție, de la protecție, la toate lucrurile necesare.
Acum cum ți au spus și restul prin comentarii : Apelează strict la masturbare, cât despre fraierii care rad pe seama " virginitatii", gândește-te ca trăim într-o generație în care dacă o faci ca și persoana de sex feminin vorbim = a ca ești panarama.
Dacă nu o faci= vai ce fraiera, hahah, etc
Asa ca nu asculta gura lumii și fă ce simți.
Legat de emoții și ce simți, sunt firești și ele învață să le trăiești corect pe toate, echilibrat.

| Sistemulxxl a răspuns:

Casatoreste-te.

| MariaJust a răspuns:

Poti folosi o jucărie erotică in acest scop. Alege un vibrator mic https://justlove.ro/categorie/vibratoare/vibratoare-mici/ sau un stimulator pentru clitoris și o sa fii ok.