| anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu un baiat de cateva luni bune...il iubesc foarte mult dar in ultimul timp a "intervenit" o problema...stiam ca vom ajunge si la aceasta discutie dar...nu credeam ca asa repede...eu sunt virgina... el si-a inceput viata sexuala...si ar vrea sa incepem sa facem dragoste...si eu as vrea dar mi-e frica sa nu-l pierd dupa aceea... pun foarte mult suflet intr-o relatie.si imi este f greu sa ma desp de cineva. mi-e teama ca o sufar.si el ma iubeste si mi-a demonstrat asta de multe ori...dar...si mai e o problema mai importanta pentru mine...parintii mei si-au cam pierdut increderea in mine de cand sunt cu el.nu sunt impotriva dar nici nu-l prea "au la suflet".nu pot sa i dezamagesc de tot.intr-un fel vreau sa fac dragoste cu el pentru ca il iubesc. dar daca ma gandesc pe de alta parte nu vreau sa regret ce am facut.eu am 16 ani iar el 17... ce parere aveti? sa ma despart de el?

Răspuns Câştigător
| catthshshshs a răspuns:

De parca ar fi ceva nou...Si eu am trecut prin ceva asemanator cu cateva luni in urma. Sfatul meu, NU TE GRABI! Poate ca tu doar ai senzatia ca il iubesti iar mai tarziu el s-ar putea sa iti dea papucii.Si esti prea tanara draga mea! Eu am 20 de ani si nu ma grabesc sa fac pasul asta...Este timp suficient.Parintii tai sigur nu vor fi de acord. Discuta cu acest baiat si explica-i ca este prea devreme pentru tine.

Daca el te iubeste TE VA ASTEPTA. Daca vrea numai sex, atunci te va parasi.Asta este o dovada de iubire...nu niste vorbe care pot fi goale.Bafta!winking

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te desparti de el, dar explica-i ca, inclusiv din punct de vedere medical dar si din punct de vedere psihologic si moral, pentru tine e prea devreme sa-ti incepi viata sexuala. Daca te va parasi inseamna ca nu te iubeste, vrea doar o relatie pentru sex. Daca te iubeste te va mai astepta, un an jumatate sau chiar doi pana corpul si mintea ta vor fi pregatite pentru inceperea vietii sexuale.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Scurt! Stai cuminte, la17 ani, nu poate vrea decat experinta si trofeu! Daca teiubeste, invatati bine teoria Pettingului, apoi, foarte bine spalati pe maini, si cu unghiile scurte si impecabile, va mangaiati si sarutati, etc! Daca insista, il dtensionezi manual, mangaindu-i penisul pana termina, si ai f. f. mare grija unde o face! Daca nu vrea asa, pana inca 2 ani, nu tine la tine si nu te merita! Stai si invata, cultiva-te, etc! Vei avea numai de castigat!

| elena a răspuns:

Draga mea, dar ai doar 16 ani de ce te grabesti asa de mult sa nu mai fii virgina?
Il cunosti doar de cateva luni si gata te iubeste?
Ce crezi ca stie despre dragostea adevarata si mai ales despre sex, un pusti de 17 ani?
Noi, fetele ne aprindem mai repede in dragoste, consumam iubirea fata de baieti cu altfel de simtaminte decat au ei pentru noi si suntem gata sa ne jertfim dragostea pe altarul virginitatii. Oare merita acest sacrificiul baiatul pe care tu spui ca-l iubesti?
Eu zic sa-ti asculti parintii, niciodata ei nu-ti vor raul si nici nu te vor parasi niciodata, asa cum se va intampla in cazul prietenului tau. Ramai cu el in continuare si analizeaza ce ti-am scris eu.
Si inca odata ...mai asteapta putin, bucurat-te de adolescenta feciorelnica pe care o traiesti, bucura-te de parintii care te ingrijesc si de prietenii adevarati pe care ii ai.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca iti place de el si lui de tine te va astepta. Nu te grabi, nu ai de ce. Barbati sunt! Cat despre despartire... alegerea iti apartine. Daca crezi ca nu mai are rost sa continui relatia sa vezi daca tine la tine sau ceva poate ar fi mai bine sa va despartiti. E alegerea ta! Gandeste-te bine!

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Buna!
sfatul meu este sa nu te grabesti! stii, de obicei baietii la varsta asta cauta mai mult distractie decat relatii serioase.si nu ai de unde sa stii ca nu e si cazul tauwinking
cel mai bine e sa astepti pana te vei simti pregatita...si nu iti face griji... daca te iubeste te va astepta cat timp ai tu nevoie. daca nu baietii sunt destuiwinking bafta!
bye!

| Psihoyounger a răspuns:

Nu esti inca pregatita, asa ca el va trebui sa te inteleaga...

Psihoyounger

| marsy a răspuns:

Mdea... catty89 are perfecta drepate! Tu inca nu esti pregatita.Nu-ti fie tama sa spui NU! Te va astepta. Am avut si eu o relatie de 10 luni aproape. sh prietenul meu m-a asteptat. refuzam de fiecare data cand eram cu el. sh el ma intelegea pn k ma iubea. sh era in stare sa ma astepte...

| cioko19 a răspuns:

Daca te iubeste, va astepta dupa tine, crede-ma.
Si prietenul meu. a asteptat aproape 7 luni dupa mine. Iar acum suntem mai fericiti ca niciodata.
Daca nu esti pregatita, nu o fa!
Dar de cat timp sunteti impreuna? Pentru ca si acest lucru e important.
Succes :*

| Artemiss a răspuns:

Cum zice si Catty, daca el te iubeste va mai astepta.Trebuie sa fie un moment special, nu fa ca mine. Mie imi pare rau uneori chiar daca a fost o relatie serioasa.Majoritatea baietilor sunt niste porci, fara suparare, sunt in stare sa jure si pe icoana ca te iubesc numai ca sa se culce cu tine.Nu fa pasul asta de frica ca ai sa il pierzi, nu se merita...

mira
| mira a răspuns:

Ai primit numai sfaturi bune, sincere si mature. Da-le ascultare.

| Encore a răspuns:

Sa te desparti de el?
Vai ce il iubesti...

| M.J. a răspuns:

Eu iti spun sa nu iei vreo decizie de care iti va parea rau mai traziu... daca te iubeste cu adevarat te va astepta cat timp va fi nevoie. dar pe de alta parte, asa gandeam si eu acum cateva luni, cand mi-am inceput viata sexuala, ca o sa ma lase, dar nu s-a intamplat asta si sunt foarte fericita cu el, ma iubeste pe zi ce trece si mai mult, sunt viata lui...simt asta. poate pentru unii baieti conteaza f mult ca ai fost virgina si ai fost a lor...cum am sp, daca te iubeste te va astepta pana vei fi pregatita

| MisterKat a răspuns:

Mai bine astepti pana cand esti sigura pe tine, daca el e atat de idiot si nu intelege...sa fie sanatos si inchei discutia.Simplu!

| deiutza_9183 a răspuns:

Mai nu ii bine sa faci in obligatie asta
Cand vei simti nevoia k e bine sa faci astepta
Iar el daca te iubeste te va asteptawinking

| catalina_2916 a răspuns:

Esti prea mica...mai asteapta.nu se merita sa iti piezi puritatea de la o varsta atat de fragenda cand inca esti un copil.mai tarziu cu siguranta vei regreta.ai destul timp in viitor sa faci sex. dar nu inca de acum. poti sa-i propui iubitului tau, dk chiar are neaparata nevoie sa intretina relatii sexuale, atunci sa se duca la alta.la o fata cu moravuri usoare care se preteaza la o relatie de o noapte. un baiat care iubeste intr-adevar o fata o asteapta oricat... dar sincer vorbind la varsta voastra nu prea intra dragostea, iubirea in discutie, ...sunteti doar indragostiti unul de altul, dar mare iubire nu e. o sa realizezi asta mai tarziu.la 16 ani nici macar nu stii ce inseamna sa iubesti...esti doar entuziasmata de acel baiat. te asigur!
puphappy

| snepy a răspuns:

Sunt sigur ca nu il iubesti dupa cum ai scris " Sa ma despart de el?" adica daca prietenul iti propune asta trebuie sa te desparti de el? trebuie sa vorbesti cu el sa il faci sa inteleaga ca nu esti pregatita acum, si daca el te iubeste intelege si asteapta atata timp cat e nevoie, daca nu ii convine si te lasa iti dai seama ca faceai o greseala daca faceai dragoste cu el.

| BUBULINA a răspuns:

Nu te grabi, gandeste-te bine
timpul nu ai cum il dai inapoi
si la 16 ani?:O

| christabell a răspuns:

In cazul in care ai chiar si cea mai mica urma de indoiala, lasa problema balta. Dragostea nu functioneaza asa. Fa-o doar cand esti total pregatita si nu ai rezerve de nici un fel.Cunoaste mai multi baieti, fii prietena cu ei, cunoaste-le felul de-a fi cat poti de bine. Ei sunt altfel ca noi din multe puncte de vedere.In privinta suferintei insa, iti spun un lucru:toata lumea sufera macar o data.Asta ne intareste si ne face sa mergem mai departe.Iti doresc din toata inima succes si sa cresti cu cat mai putine deziluzii in dragoste, sa ai parte de iubire adevarata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te desparti de el ca ti-a cerut asta?
daca il iubesti nu scriai "sa ma despart de el?"
dragostea nu are varsta si nici sexul dar daca tu nu esti pregatita (psihic) sa faci ceva cu el, vorbeste cu el si explica-i ca nu poti, iar o sa vezi daca te iubeste te intelege, daca nu te iubeste o sa te lase si daca te lasa inseamna ca a stat cu tine doar pentru sex

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te grabi! ai abia 16 ani...mai asteapta pentru ca o sa iti para rau peurmabig grin

| rollandsinnex a răspuns:

Cam devreme......pubertatea......pofte.....multe merg depasite tongue

| marius2009 a răspuns:

Problema e ca inainte sa va cunoasteti trebuie sa va spuneti toate de la bun inceput si cand ajungeti la sex nu se mai intampla nmica se stie totu d la sine