| sweetangel05 a întrebat:

Buna, am 17 ani sunt fata si vreau un sfat de la voi.Am fost intr-o relatie de un an si doua luni cu un baiat pe care-l cunosc de trei ani si-consideram cel mai bun prieten dar din pacate nu a mers.In timpul relatiei el mereu avea cate ceva sa-mi reproseze si sa se supere pe mine..de exemplu odata s-a suparat pentru ca nu am stiut sa-i spun cu ce aveam de gand sa ma imbrac la un eveniment care era peste trei saptamani, altadata s-a suparat pentru ca am mers in oras si nu am vrut sa ma imbrac cum a vrut el..si multe alte motive stupide dupa parerea mea.Eu de multe ori ma simteam baiat in relatia cu el deoarece el era cel care astepta mereu sa-mi cer scuze,sa-l caut, sa-i dau atentie. Eu inainte sa fiu impreuna cu el am mai avut o relatie cu un baiat cu care nu tin legatura dar atunci cand ne vedem pe strada ne salutam si atat, lucru care nu-i placea deloc actualului, de fapt nu-i placea sa ma vada vorbind cu nici un baiat fie el coleg de clasa sau de scoala mereu avand impresia ca eu il insel. Dupa o perioada de relatie comportamentul lui a fost tot mai ciudat ajungand la un moment dat sa-mi spuna ca el nu stie exact ce simte fata de mine si ca nu stie cat va mai tine relatia dintre noi etc. Intr-o zi baiatul cu care am fost intr-o relatie inainte de a fi impreuna cu el a postat o fotografie pe un site de socializare iar eu i-am dat like ceeace a pornit un adevarat uragan intre mine si actualul.m-a acuzat ca-l insel, ca sigur ma vad cu acel baiat pe ascuns, ca sigur il iubesc inca daca mi-am permis sa fac asa ceva.degeaba am incercat sa-i explic ca nu am facut nimic de genu nu am avut cui. atunci am hotarat sa luam o pauza ca sa vedem daca se mai poate salva ceva sau nu dar din pacate el tot nu s-a potolit si decate ori vorbeam la telefon ajungeam sa ne tot certam de la niste nimicuri.in momentul de fata au trecut trei luni de cand nu mai suntem impreuna el imi zice ca ma iubeste dar nu face nimic ca sa-mi arate asta, este gelos, mereu ma ia la intrebari cand ma cauta, dar in acelasi timp zice ca ma vrea inapoi pentru ca viata lui e plictisitoare fara mine si ca o fata ca mine nu mai gaseste. Eu stiu ce anume sa fac in continuare dar voi daca ati fi in locul meu i-ati mai da o sansa? Mersi anticipat de raspunsuri

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. Să fiu sinceră, eu în locul tău nu i-aș mai da nici o șansă. După părerea mea, o relație ca asta nu face decât să îți distrugă psihicul, ceea ce nu e bine. E drăguț să fie gelos sau posesiv, dar nu în așa fel încât să vă destrame relația sau să-ți facă rău. Scandalurile pe care le provoacă din, pot spune, nimicuri, nu-și au nici un rost și nu cred că ar fi genul de băiat cu care ai putea să-ți petreci liniștită întreaga viață, corect? Și de aici reiese faptul că nu merită să-i mai dai o șansă, înțeleg că il iubești dar asta nu trebuie să te facă să-i permiți să te distrugă. Într-o relație trebuie să te simți iubită și fericită, nu nonstop nervoasă și stresată din cauza geloziilor exagerate din partea partenerului. Asta a fost părerea mea, acum tu decizi ce faci pe mai departe, sper să faci alegerea corectă. happy Ai grijă de tine.

| sweetangel05 explică (pentru B3HappyN0Worry):

Buna, da ai dreptate indiferent cat de mult l-as iubi eu nu as putea sta langa o persoana care mereu imi cauta defecte si care ma face sa-mi pierd increderea in mine. Eu am sperat sa-si schimbe comportamentul dar el a mers din rau in mai rau.

| B3HappyN0Worry a răspuns (pentru sweetangel05):

Oamenii de genul n-o să se schimbe niciodată oricât ar spune ei că încearcă asta, am fost și eu cu cineva de genul. Ai grijă pe viitor cum îți alegi partenerul. happy

| Jonas94 a răspuns (pentru sweetangel05):

Are probleme mari cu stima de sine. Nu mai merită să continuați relația.
E ok să fii gelos, în termeni rezonabili, să faci glume, cu amanți, sau amante, să tachinezi așa ușor, dar nu scandal.
Gelozia este o boală la care el singur trebuie să-i găsească leacul.
Tu nu ești datoare să stai cu el.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu i-as mai da nici o sansa, pentru ca, oricum relatia nu are viitor.
Daca va certati dupa doar 1 an de zile, voi credeti ca veti fii fericiti peste 5-10 ani? Nu, categoric nu!
Iar in acest caz, mi se pare ca-i timp irosit de amandoi si relatia se urateste, pentru ca, apar jignirile, supararile, tristetea, depresia samd.
O realtie care nu merge, este bine sa fie incheiata cat se poate de repede, pentru a nu va distruge si amarii sufletul.
Fiecare are dreptul la fericire, deci, cautati-va alti partneri!

| Freya1 a răspuns:

In primul rand este prea perfectionist.Chiar daca pare o calitate crede-ma e un defect, iar daca tu nu esti la fel ca si el greu va veti intelege.
Alta problema a lui e ca e frustrat.Un om fara incredere in el la care ii e frica si de umbra lui va incerca mereu sa isi ascunda frustrarea prin o atitudine superioara: eu sunt perfect, eu nu gresesc, tu esti de vina, tu trebuie sa imi ceri scuze....ca sa isi hraneasca lui egoul si sa isi demonstreze lui ca poate iar pe tine (scuzami expresia) te-a gasit de fraiera.Ti-a spus calar sa te intorci inapoi ca se plictiseste, mai mult de atat nu stiu ce vrei.
Mai bine vezi de drumul tau si lasa-l in urma ca nu merita nici un scuipat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca eu as fi fata si as fi in locul tau: i-as da un mare sut in K/ur

| cristalinapis a răspuns:

Stii... Nu i-as mai da o sansa pentru ca un baiat care te place cu adevarat nubse comporta cum se comporta el...