| anonim_4396 a întrebat:

Sper sa aveti rabdare sa cititi sa imi dati un sfat.
E adevarat oare ca prima dragoste nu se uita niciodata?
In urma cu 4 ani am fost cu un baiat. O relatie copilareasca cu bune cu rele... Intr-un final ne-am despartit.
6 luni mai tarziu m-a vrut inapoi, m-am impacat vreo 2 saptamani cu el numai din dorinta de a-l face sa sufere, credeam ca nu mai simt nimic pentru el...
In fine... Am reusit ce mi-am propus...
Dupa inca un an ne-am reintalnit (ca si cum destinul nu ar vrea sa ma scape de el)... Am reinceput o mica aventura desi amandoi eram cu altcineva. Vroiam sa vad daca intr-adevar mai simt ceva pentru el. Nu s-a aprins nimic atunci.
Iar acum, dupa 2 ani, il vad aproape in fiecare zi, vorbim, cateodata chiar despre relatia noastra. Problema e ca am inceput sa imi reamintesc, din pacate, toate momentele frumoase care au fost impreuna. Am nopti cand il visez, cand imi doresc sa il sarut macar o data. O cunostinta comuna imi zicea ca atunci cand ne uitam unu la altu exista o oarecare "sclipire". E posibil sa mai existe inca ceva dupa atata timp?!
Eu sunt cu altcineva acum. Tin la el si merita toata dragostea mea. Nu merita sa il insel, desi simt ca o fac numai cand ma gandesc la celalalt.
Nu demult am gasit niste biletele pe care i le adresase si imi aminteam cu ce ocazii le-am scris. Relatia cu el fusese un adevarat uragan de intrebari de genul "oare de ce nu imi raspunde la telefon? e cu alta? azi nu l-am vazut?" etc. Poate fi si asta un lucru care imi facea inima sa tresalte atunci cand ma gandeam la el (lucruri pe care cu actualul nu le am)?
Multumesc pentru sfaturi.

Răspuns Câştigător
| SiMpLa a răspuns:

"Prima dragoste nu se uita niciodata", pur adevarat.Stiu cum este il iubesc si acum dupa 5 ani insa nu mai conteaza, am pe cineva care ma iubeste mult mai mult. Iubirea e trecatoare, problema la tine este ca nu iti poti uita trecutul, elibereaza-te de el si uita-te inainte la ce iti surade viata, pentru ca viata te iubeste, pe toti ne iubeste insa noi de cele mai multe ori ii intoarcem spatele si asa uitam sa fim fericiti.Nu e o tragedie ca inca il mai iubesti. Tandesti dupa el pentru ca inca nu ai cunoscut persoana potrivita, stai linistita ea exista pentru fiecare acum sau mai tarziu. Daca eu am reusit sa o gasesc si tu poti crede-ma, ai increere in tine si nu uita sa iubesti:*

11 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Salut, in principiu nici o relatie nu se uita, acum. mnah, e diferit, erati mici, a fost prima oara si vei retine toate detaliile. Asta ar fi diferenta. Ca sfat... e simplu, nu te intoarce in trecut, e urat... tot inainte, sa inteleg ca pe actualul nu-l iubesti, dar va veni un 'fat frumos' care iti va darui tot, sentimente, comportament si iti va fi aproape. Rabdare!

| anonim_4396 explică (pentru Seby90):

Il iubesc. Dar nu e "sclipirea" aia interioara. Nu am palpitatiile de dinainte.

| Seby90 a răspuns (pentru anonim_4396):

E doar un sentiment de atasament, daca poti fi o persoana empatica, ai putea sa te pui in pantofii tai, dar dupa ce va despartiti, iti pare cat de cat rau? ii duci macar lipsa? Daca nu... e doar o chestie de moment. Ar fi bine daca ai putea face diferenta intre iubire si acceptarea celui de langa tine.

Oricum, esti intr-o situatie complicata, tipul din trecut imi pare ca iti face mai mult rau, nu te poti muta inainte =).

| anonim_4396 explică (pentru Seby90):

Au fost momente cand era sa ne despartim si am avut senzatia ca am ceva greu in suflet care imi opreste respiratia, care ma face sa nu ma pot tine pe picioare.
Iar cel din trecut, moementan ma chinuie in amintiri, ca el nu mai e cum a fost acum 4 ani, si am o oarecare senzatie ca s-a schimbat in urma despartirii de mine. Acum e genul ala de baiat care umbla cu mai multe...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri. Sper ca intr-adevar sa reusesc sa uit si sa imi vad de relatia mea in continuare, pentru ca merita din plin.

| dreamgirl94 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...dar important este sa lasi trecutul in trecut si sa privesti prezentul si viitorul.

| mariumarius a răspuns:

"dragoste"copilareasca...

| maria_5586 a răspuns:

Mergi pina la capat happy

| Anna1230 a răspuns:

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie, aproximativ, insa nu stiu daca ce cred este atat de corect. Consider, totusi, ca aceasta "sclipire" e mai mult copilareasca si ai nevoie de cineva nou pe care sa il iubesti din toata inima pentru a-l uita pe fostul. Cu toate ca ai mentionat ca esti cu cineva, nu mi se pare exact ca il iubesti, sincer. Daca nu poti sa treci peste, incearca sa discuti cu fostul si sa-i explici ce simti. Poate incercati o relatie iar, poate nu. Singurul mod in care poti sa te "potolesti" este sa retraiesti sentimentul care te-a facut sa vrei sa va despartiti. Pentru ca, atunci, cred eu ca ceva a fost. Gandeste-te la acel lucru si daca e "remediat" acum. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Succes!*

| anonim_4396 explică (pentru Anna1230):

Sincera sa fiu nu cred ca vreau sa incerc o noua relatie cu fostul. El nu mai e cum a fost. Tot ce vreau e sa mi-l pot scoate din minte.

| Anna1230 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci incearca sa il eviti. Nu in sensul sa nu-i dai buna ziua, gandeste-te la alte lucruri. Totul s-a dus, nimic nu mai e ca atunci, Trebuie sa treci peste si sunt sigura ca vei reusihappy Iti trebuie probabil niste timp acum ma ti-ai adus aminte de momentele frumoase. Pe langa momente frumoase au fost si momente naspa, sa nu uiti asta. Nu stiu sincer ce ar putea sa te faca sa te simti mai bine, incearca sa mai petreci timp cu iubitul sauhappy