| Roxana00568 a întrebat:

Ar fi trebuit sa îmi vina menstruatia acum 10 zile aproximativ, nu am un ciclu regulat, însă un ultimele luni a venit cu o întârziere de 2 maxim 4 zile. Am avut mai multe contacte sexuale protejate de fiecare data, cu prezervativ. Am prezentat dureri la nivelul ovarelor acum câteva zile, după care au dispărut și acum simt o sensibilitate la nivelul sânilor, dar menstruatia întârzie sa apară. Țin sa menționez ca am stat afara și fiind frig am răcit. Oare ce ar putea fi?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Neavand un ciclu regulat NU poti afirma ca "ar trebui sa-mi vina ciclul acum 10 zile" pentru ca-i neregulat, deci vine cand vrea el, neputandu-se NICIODATA conta pe venirea lui la o anumita data, nici macar aproximativa!
Totusi, cand stii ca ai ciclul de tip neregulat te protejezi la sex, maia les daca nu vrei sa ramai gravida.
Din pacate, ce poti face acum este doar un TEST de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil aceasta asa zisa ''intarziere'' de 10 zile, este de fapt o simpla prelungire a unui ciclu menstrual care in cazul tau este NEREGULAT si din acest motiv poate sa aiba lungimea mai mult sau mai putin diferita de la un ciclu menstrual la altul.
Pentru linistea sufleteasca, psihica si mintala, este indicat sa faci cate un test de sarcina la un interval de 4zile intre ele in cazul in care pornirea sangerarii nu se va produce in zilele urmatoare. Multa sanatate!