| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani. Nu am avut niciodată contact sexual, insa de cand eram mai micuta imi amintesc ca ma frecăm de perna, cearșaf etc. iar acest fapt imi provoca plăcere. Cand am ajuns mai măricică am aflat ca este vorba despre masturbare. Am cateva intrebari si va rog sa Răspundeți serioshappy. In primul rând, mai sunt virgina daca fac acest lucru de cativa ani? (Nu am introdus niciodată nimic inauntru ci doar imi frecam,, exteriorul" cu perini. Tin sa spun ca m-am obișnuit cu chestia asta, si dupa ce termin, nu ma simt chiar ok, in sensul ca ma simt oarecum murdara inauntru si uneori ma doare capul cand practic de mai multe ori pe zi. Este daunătoare masturbarea in exces? De multe ori am vrut sa ma las de chestia asta dar Pir ai simpli mi-a fost inposibil. Cand vad un film cu tenta sexuală, merg singura intr-o camera si ma masturbezsad. Acest,, act" durează maxim 2 minute. Cum as putea sa scap de asta?

Răspuns Câştigător
| Waffen18 a răspuns:

In primul rand : frecam, pur, si, simplu, i(mp)osibil * - romana asta, vai de mine! Bun, trecem la problema ta, masturbarea nu are nici un efect negativ, e normal sa te masturbezi pentru ca elimini energia sexuala care se acumuleaza, dar din punct de vedere religios este un pacat... virgina inca mai esti daca nu ti-ai introdus nimic cum nu trebuie, si daca te dezvirginai iti curgea sange sau simteai ca te pisca ceva!

| Anabelalala a răspuns (pentru Waffen18):

Am scris întrebarea de pe telefon iar unele cuvinte se corecteaza automat si fe multe ori nu sint atenta ca s-au modificat. In al doilea rând, mersi de corectare chiar stiu ca se scrie iMposibil dar iarasi, s-a întâmplat din neatentie, deoarece litera n se afla langa m la tastaturahappy. Mersi de raspuns, apreciez

| Waffen18 a răspuns (pentru Anabelalala):

Cu mare placere, o zi buna!

10 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Tu sigur ai 18 ani?

| Alcyon a răspuns:

Poti sa "scapi", facandu-ti un prieten. La 18 ani, cam ar fi cazul sa renunti la astfel de obiceiuri si sa te orientezi catre baieti. Masturbarea nu te imbolnaveste fizic. Dar psihic, nu se stie. In primul rand, daca te autosatisfaci, nu mai simti nevoia sa iesi in lume si sa-ti faci un prieten, cum e normal. Iar asta, in timp, duce la insingurare si depresie.
Iar in al doilea rand, masturbarea (cel putin in cazul femeilor), nu te satisface pe deplin. Si de-asta tot simti nevoia sa repeti actul (creandu-se un cerc vicios). O sa vezi ca orgasmul vaginal e mult mai intens si mai placut, spre deosebire de autosatisfacere. Firesc e s-o faci vaginal, nu sa te masturbezi. Natura stie ea ce stie, si de-asta masturbarea nu poate inlocui sexul normal.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Te cred sa stii. Pe bune.Se vede inteligenta ta sclipitoare.

| digital7shady a răspuns:

Nu e nimic gresit cu asta. straight face E corpul tau, faci ce vrei. Si in legatura cu "la sfarsit", stiu ca la baieti are loc o scadere drastica de testosteron dupa ejaculare. La fete nu stiu.

| annaangel17 a răspuns:

Pai un singur lucru stiu sigur : ca nu as vrea niciodata sa dorm pe pernele tale

| Geezgirl a răspuns:

Ocupa-ti mintea cu altceva. In loc sa te masturbezi, canta.

| Laurentizyu a răspuns:

Buna! este ok si normal sa te masturbezi, Asta inseamna ca esti sanatoasa si ca ai dorinte si placeri normale.Nu este problema,, stai linistita, Esti virgina 100% daca nu ai introdus nimic.te simti cumva inauntru deoarece si femeile secreta o substanta cand se excita foarte tare, dar este normal sa iti iasa usor deoarece vaginul tau nu este deschis complet. daca iti place, bucura-te de senzatie fara teama, in ciuda tuturor remarcelor primite, decat sa te daruiesti orcarui tip. Sper ca te-acum ajutat. Daca mai ai intrebari si vrei sa vorbim te astept cu un mesaj privat. PA!

| cosminelu87 a răspuns:

Aproximativ 70% dintre femei si respectiv 90% dintre barbati recunosc deschis faptul ca se masturbeaza. nu este nici o problema din punct de vedere medical si treaba cu religia e o prostie. Nu exista nici un verset in biblie care sa mentioneze asa ceva. Faptul ca niste barbosi se dau jos din mertzane si spun ca este un pacat nu il face un pacat. Daca e sa o luam asa fiecare pacatuieste atunci cand are vise umede.