| Numberonecil a întrebat:

am 19 ani si am avut si eu cativa iubiti toti mi-au cerut sa intretin relatii sex. dar eu nu am vrut, deoarece am crezut ca nu fac bine, deoareece nu are rost sa o fac asa...intelegeti voi. si nici nu am de gand sa o fac pana nu ma casatoresc.inainte sa moara mama, mi-a zis ca e o prostie sa renunti la virginitate.atunci aveam doar 7 ani, nu stiam exact ce inseamna dar, am tinut minte.Si acum inteleg de ce mi-a zis sa ma protejeez eu stau numai cu bunicii tatal meu a murit chiar in ziua in care m-am nascut. Am facut bine da nu am intretinut relatii sexuale cu acei baieti cu care am fost? sau e corect cum gandesc? :sa nu mi pierd virginitatea pana n ma casatoresc. Pur si simplu nu vreau sa fac vreo boala. dau funda.

1 răspuns:
| TheAdmiston a răspuns:

Faptul ca ai pus aceasta intrebare demonstreaza ca esti intr-un moment de cumpana.eu cred ca daca ai reusit sa te pastrezi atat vei putea si in continuare; lasand la o parte argumentele biblice si dogmatice ( ca daca faci sex necasatorit/(a) faci adulter; etc) E o problema de demnitate. Tipii aceia cu care spui ca ai fost vroiau, POATE, sa se foloseasca de tine! Invers: daca gasesti un tip serios nu are rost sa invoci argumente de natura dogmatica.fa in asa fel ca sa va simtiti bine.
In fond sexul este un lucru banal. Fericirea simtita cand esti cu persoana potrivita nu trebuie sa fie umbrita de probleme cum ar fi casatoria, religia, etc;(o hartie(actul de casatorie) nu face relatia sa fie "mai altfel".
Foloseste ratiunea ca sa treci peste problemele de genu astatongue