| DisturbedFx a întrebat:

Salut baieti, buna fete! am o nelamurire, daca ma puteti ajuta ar fi frumos happy deci am o varsta destul de mare ( 19 veri ) si nu am simtit nevoia sa ma masturbez, adica, am vrut, dar pur si simplu mi s-a parut inutil, credeti ca e vreo problema? si da, nu am avut nici un contact sexual, motivul e timiditatea, dar asta nu o pun in discutie. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| AddaRosee a răspuns:

Nu e obligatoriu sa te masturbezi...cu toate ca multi duc chestia asta la extremlaughing
Unii spun ca e sanatos sa te masturbezi altii ca nu...acum depinde e o senzatie pe care nu ar trebui sa o incerci chiar repede...dar la 19 ani nu'i bailaughing

| DisturbedFx explică (pentru AddaRosee):

Da stiu, unii zic ca e ceva normal, mie mi se pare doar o banalitate.

8 răspunsuri:
| plasticsmile a răspuns:

Dar nu te obliga nimeni sa te masturbezi daca tu nu doresti asta, e de la sine inteles e ca si cum te oblig sa mananci ceva care nu iti place... daca simti nevoia oke fa ti de cap daca nu nu. Si totusi baiat la varsta asta virgin, lasa timiditatea si dai bataie

| AnnnaMarrria a răspuns:

Nu exista nicio problema,nu are de ce. Fiind ca nu e obligatoriu sa te masturbezi.
Adica,cine vrea face cine nu nu laughing
Si e foarte bine daca nu ai avut niciun contact sexual,desi nu trebuie sa continui cu asta foarte mult pentru ca vei ajunge intr-un punct in care nu vei putea avea copii din cauza timiditatii,ca nu vrei sa intretii relatii sexuale cu prietenul/sotul.
Oricum, e ceva ce te priveste pe tine, deci nu imi dau foarte mult cu parerea. happy Dar, e ok daca nu te-ai masturbat, nu-i nicio problema.

| Alecsyyya a răspuns:

Buna! Nu e nicio problema daca nu ai facut asta, nu cred ca scrie undeva ca e necesar acest lucru. Chiar daca unii spun ca se simt mai bine asa, masturbarea nu este obligatorie. Tu alegi ce vrei sa faci, nu este nicio problema, stai linistit.winking

| grab a răspuns:

Eu zic ca de fun sa incerci macar o data.
Sa ne spui si noua cum a fost!
Stima!

| BLeur a răspuns:

Bună.

Da' ţi-a zis cineva că e obligatoriu să te masturbezi? Sau ai prietene mai perverse şi au început; ' Vaii dragăăă..aseară m-am masturabat. ' laughing? Glumim acum. Serios, unii spun că nu ar fi chiar bine, alţii spun că te ajută să te relaxezi, alţii spun că e păcat, nici eu nu înţeleg. Dacă nu simţi nevoia, asta e. O să îţi vină vreodată cheful şi ai cu cine, oke. Dacă nu, asta e.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : flash_katalin.

| grab a răspuns (pentru BLeur):

Si o masturbezi tu? happy

| SpLatTionut a răspuns:

Mere oleaca de masturbare? Da' pu' ca mere!