| Andra7272 a întrebat:

Am 19 si m.am inceput viata sexuala ieri iar azi m.a venit menstruatia si trebiua sa imi vina peste 2 saptamani ce reprezinta asta, sa ma ingrijorez sau nu.Am facut.o protejat. Sunt putin ingrijorata.Va rog sa raspunda cineva.Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se produce in mod neasteptat, sau in mod dezordonat numai in cazul in care ciclul menstrual este are caracteristica de a fi NEREGULATA. Nici inceperea vietii sexuale si la fel nici intretinerea de contacte sexuale NU poate influenta pornirea menstruatiei fiindca toate etapele ciclului menstrual sunt dirijate strict hormonal. Daca apar diferente mari ca numar de zile intre 2 cicluri consecutive, reiese ca activitatea glandelor hormonale este mai mult sau mai putin perturbata/dereglata si in astfel de situatii ar trebui sa te prezinti ori la un cabinet medical de endocrinologie sau la un cabinet ginecologic pentru consultatie si efectuarea unor analize. Pornirea menstruatiei mai devreme cu 2 saptamani fata de data calculata, prezumata reprezinta o situatie anormala care ar fi bie sa fie clarificata. Multa sanatate!

| Andra7272 explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc.Sa nu ma ingrijorez ca am ramas cumva insarcinata.Ideea e ca nu a fost introdusa total probabil inca mai sunt virgina.Nu am putut sa fac deoarece era dureror am uitat sa spun si de aceea m.am ingrijorat.Scuze pentru limbaj. Poate intelegi ce am vrut sa spun.

| Andra7272 explică (pentru Andra7272):

Nu mint spun adevarur vreau doar sa stou daca sa ma ingrijorej sau nu in legatura cu sarcina.E prima data cand am un iubit.Te rog sa nu te superi pe mine.