| EffieStone a întrebat:

am 20 ani. Din luna septembrie sint intr-o relatie cu un baiat la care tin enorm de mult, el are 27 ani. In weekend o amica m-a rugat sa merg cu ea la o zi de nastere. Prietenul era la serviciu, m-a sunat, am vorbit si i-am zis ca o sa merg cu ea, lui aceasta chestie nu i-a placut ne-am certat si prin sms mi-a zis ca totul e gata intre noi. Am vorbit si ne-am vazut a doua zi si mi-a propus ca putem ramine prieteni (intr-o relatie deschisa) asa s-ar mai putea zice sau sa facem pauza de 10luni. Nu stiu ce e mai bine pauza asta indelungata sau mai bine sa fim intr-o astfel de relatie?

9 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Baiatul este foarte istet, a gasit o oportunitate sa se des[arta de tine si esti si normal, s-a plictisit, a trecut o groaza de timp din septembrie, sutneti la varsta la care trebuie sa strabateti cat mai multe cearsafuri, relatiile lungi nu isi au locul

| love96 a răspuns:

Eu cred ca e prea exagerat. Daca se supăra ca te duci la o petrecere atunci nu e el alesul. Si iubitul meu are 7 ani mai mult si certurile noastre nu se termina nici cu despărțiri nici cu pauze cu toate ca sunt pe alte teme poate mai importante decat o petrecere.

| RAY a răspuns:

Pentru asta a terminat el relatia ca te-ai dus la ziua cuiva? ce relatie e asta? apoi tia cerut o relatie deschisa sa te poate insela moral nu? ce barbat pervers e asta te joaca pe degete, smecher de cartier sa spun asa, eu spun sa privesti inainte cand iubesti faci sacrifici, daca credea in tine te lasa oriunde nu? fara incredere nu exista nimic, fara intelegere, degeaba il iubesti

| neutrino a răspuns:

Fa-i pe plac, dar mareste pauza la 2 ani.

| sofisis a răspuns:

Deci nu stiu pentru ce te stresezi atata... daca el la 27 de ani atat are in cap, sa se desparta de tine pentru NIMIC si sa vrea doar sex...tu pentru ce naiba ii mai dai ""buna ziua"?
Spune-i pa si gata.

| Oana92 a răspuns:

O pauza de 10 luni e sinonima cu despartirea. Baiatul ti-a zis clar ce vrea: sex sau despartire, ramane ca tu sa hotarasti ce merita pentru ''dragostea'' de care a dat dovada.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu ne intreba pe noi ce e mai bine.Tie cum iti este mai bine? Dupa ce iti raspunzi, iei decizia si te bucuri de decizia aleasa.Dar totusi daca as fi in locul tau, i-as da liber la talhar.

| EffieStone explică:

In fostele relatii s-a dezamagit si de asta nu prea are incredere in sexul frumos. Eu tin la el si i-am zis ca poate facem o pauza, decit sa ne despartim.Acum e noiembrie in luna decembrie plec pe o luna din tara, apoi posibil sa plec in luna mai si sa revin prin septembrie din nou in tara de asta se primesc 10 luni.Baiatul sex avea si pina la mine.Noi ne-am cunoscut prin luna lui martie si pina in septembrie iesiam ca amici, decind ne-am inceput a intilni s-au inceput certuri.De aia el a propus sa raminem prieteni ca cind eram amici ne intelegeam foarte bine. Ca sa ne fie mai usor pentru ambii ..sa fim prieteni ca mai inainte si daca vreau sa fie si sex.

| RAY a răspuns (pentru EffieStone):

E foarte greu daca ai fost dezamagit sa revi unde erai inainte de dezamagire aia,mai ales daca ti-ai pierdut increderea in femei se cam duce totul ca fara incredere nu exista nimic, eu as spune sa vorbiti ca dou oamenii maturi si sa vedeti ce vreti de fapt, daca vrea sex si tu faceti o relatie bazata pe sex daca vreti ceva serios atunci stati impreuna, faceti sacrifici, fara sacrfici nu exista nimic parerea mea