| IrinaAndreea413 a întrebat:

Buna, am 20 de ani și 6 ani vorbesc cu un băiat țigan el având 23 de ani. Totul bine ne înțelegem perfect, dar tatăl meu e cel care e împotriva noastră. Acum câteva zile i-am mărturisit pe cine iubesc credeam ca o sa înțeleagă odt și odt. Mi-a interzis sa mai ies din casa, a început sa asculte și cu cine vorbesc la telefon. In ziua când i-am zis ca eu pe el îl iubesc și nu am nevoie de altul in viața mea tatăl meu m-a și bătut și a lovit-o și pe mama ca s-a băgat, credeam ca a turbat (asta e doar o întâmplare dar in ăștia 6 ani s-au întâmplat de mai multe ori) Am ajuns sa-l urăsc din tot sufletul. Jignirile nu lipsesc la el. Sunt cu psihicul la pământ. Stau și ma gândesc ca mai bine fug de acasă cu el.Am nevoie de sfaturi

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai 20 de ani si sunteti de 6 ani impreuna.
Deci, de la 14 ani acest baiat a intrat in viata ta, e prima ta dragoste si nu vrei sa renunti la el.
Daca lucrurile nu mergeau bine, in 6 ani te-ai fi dezmeticit, dar tu insisti sa fii cu el.
Tatal tau se opune pentru ca e "normal" sa nu vrea sa-si vada fata traind langa un tigan, asta e in mintea lui, il jigneste in "demnitatea" lui rasista.Adica,ii poti intelege motivele.
Concluzia ar fi ca, la 20 de ani, poti sa-ti alegi singura ce vrei sa faci in viata si langa cine sa traiesti.
Un singur clopotel de alarma: daca peste alti 6 ani,te vei trezi ca lucrurile nu merg bine, tatal tau probabil ca nu te va sprijini in hotararea ta, asa cum nu te sprijina nici azi.
Adica, draga mea, esti singura in afacerea asta.
Tu hotarasti.
Si ar trebui sa hotarasti foarte responsabil.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Taticul tau a reactionat justificat, dacă continui relația cu țiganul asta o sa vezi moartea cu ochii tai, lent. Băiatul asta va șterge pe jos cu tine precum o cârpă și te va face sluga cratiței, o sa fi umilita în cel mai josnic hal. Acuma băiatul poarte masca de băiat bun și simțit pana te prinde în sac și apoi sa vezi tu ce dreptate ii vei da tatălui tău. Un bărbat când urmărește ceva, poate înnebuni o fata de o joaca pe degete exact cum face țiganul cu tine

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-mi spui te rog unde muncesti tu la 20 de ani, si cum te sustii singura?
Fiindca la varsta asta poti pleca de acasa cand doresti si poti decide singura pe cine iubesti si cu cine vrei sa fii pe viata.

Dar cantareste bine, ca legile tiganesti sunt diferite de ale noatre!

In ce priveste tiganul, daca te iubea si te voia de nevasta, venea sa te ceara in casatorie, sau macar sa-ti propuna sa va casatoriti legal.
Legea tiganeasca spune ca tiganii se casatoresc cu tigancusele lor, pe care le cumpara pe bani multi, casatoriile fiind aranjate intre familii mirilor. Evident tingancusa trebuie sa fie virgina, ca altfel casatoria nu mai are loc.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e fraier băiatul, s-a cuplat cu ea ca sa o ia pe gratis laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie să devii independentă înainte de a fugi de acasă.
Altfel ești la mila băiatului, care poate se descurcă să te întrețină, poate nu... Și poate va fi drăguț cu tine, dar ce te faci dacă se răcește și începe să facă scene ca tatăl tău?
Cel mai bine este să te muti singură, ca să scapi de tatăl tău, și să poți continua relația în pasul ei natural.

| helpforyou a răspuns:

Esti majora, trebuie sa decizi singura ce este mai bine pentru tine. Dar sigur nu in casa tatalui tau.
Desigur violenta trebuie raportata autoritatilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fluturii din stomac ti-au ajuns la cap, dupa ce o sa dispara hormonii nu o sa mai vezi lucrurile ca tine.

| OAly a răspuns:

Ai facut o alegere riscanta si poate candva ii vei da dreptate tatalui tau. Tiganii au alt stil de viata, stil in care va fi greu sa te conformezi. Gandeste-te bine de tot. Lasa ratiunea sa-si spuna cuvantul ca inima ne mai duce si in relatii nepotrivite.

| Andra4862 a răspuns:

Esti destul de mare și stii ce e mai bine pentru tine... Mai bine faci ce crezi ca e mai bine