| anonim_9922 a întrebat:

povestea mea este putin mai lunga dar sper sa aveti timp si rabdare sa o cititi si sa nu-mi raspundeti cu chestii de genul"uita-l","nu te merita". Cunosc un baiat de 4 ani, acum un an mi-a zis sa stau cu el si am acceptat iar dupa 3 luni din iubire si din nestiinta, naivitate as putea sa zic mai degraba m-am culcat cu el.Am fost impreuna cu el timp de 10 luni iar in ultimele 2-3 luni din relatia noastra el imi tot zicea ca sunt nebuna pentru ca ii vorbesc mai tare atunci cand ne certam.Eu cred ca ma iubea dar nu sunt 100%sigura deoarece el zice ba ca ma iubea ba ca nu ma iubea, cand erau ocazii mai speciale gen ziua mea, ziua indragostitilor, mos nicolae sau craciunul imi facea cadouri.Inainte de craciun cu aproximativ o saptamana ne-am despartit si el s-a bagat cu alta deoseama cu el iar dupa craciun sora lui m-a chemat pe la ea deoarece eram prietene foarte bune si el mi-a dat un cadou de craciun desi eram despartiti si l-am intrebat de ce mi l-a dat mie daca sta cu altcineva si mi-a zis ca mi-l da mie pentru ca l-a cumparat pentru mine si ca cu aia sta doar de cateva zile si nu-i face inca cadouri. El acum inca e cu ea desi s-au mai despartit si el a mai stat si cu alta iar eu din prostia mea am stat cu el in timp ce el statea si cu ce-a de la craciun. Mi-a facut mult rau, mi-a vorbit urat de multe ori, m-a injurat, ba chiar m-a si lovit acum 3 zile dar cu toate acestea il iubesc la fel de mult.Pentru el as fi in stare sa fac orice si oricat am incercat si cata vointa am avut nu sa-l uit pentru ca asta stiu ca nu se poate ci sa nu-l mai iubesc n-am reusit.In momentul de fata nu mai suntem nici amici. El este la liceu in alt oras, o ma duc acum cand trec la liceu tot in acel oras, fara parinti singura si o sa se mute si sora lui cu el iar el o sa vina mai rar pe aici, si o sa se intalneasca mai rar cu aia cu care sta acum.Am uitat sa mentionez ca el are 16 ani si eu 15.Va rog frumos, din tot sufletul, ajutati-ma cu un sfat, cum as putea sa fac sa ma impac cu el sau daca sa nu ma impac cu el sau cum sa fac sa nu-l mai iubesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data viitoare cand mai postezi " romane " te rog sa bagi spatii de unu-doua randuri intre 6-7 randuri. E mai usor de urmarit.

Mda, unii nu suporta sa li se vorbeasca cu tonu ridicat.
El ti'a atras atentia cu " nebuna " ca un semnal de alarma, gen : Daca vorbesti mai tare si tipi nu inseamna ca o sa inteleg mai bine pur si simplu voi fi mai indiferent si rece.

Next.

O persoana se revolta si incearca sa se razbune atunci cand o ranesti. I'ai facut tu ceva si in momentul ala ti'a zis ca nu te mai iubeste, amintesteti.

Cadourile evident ca ti le face asa e frumos, e respectu lui fata de tine dar si iubire.

Next.

A deci tu te mulezi perfect pe situatie, esti ceva de gneu : Ca e soare, ca sunt ploi eu raman cu tine, sau cum.
Foarte gresit ca nu iei atitudine, te despretuiesti singura.
Dar el ar face orice pentru tine?
Si da e adevarat, nu putem uita o persoana care a contat, dar invatam sa traim fara ea.
Gasestei toate defectele, punele pe o lista si cand iti e dor de el, aminteste'ti de cat de nesuferit a fost " atunci ".

Vai! Cum sa te impaci cu o astfel de persoana care nici nu te respecta. Daca nu te respecti tu si nu iti impui respectul cum sa te respecte el.
Te'a injurat copilo, esti constienta, te'a lovit!
Alo, cum sa nu il urasti din tot sufletul tau pentru chestii din astea?
Si sa zicem ca va impacati, relatia voastra cat o sa dureze daca va impacati? Sapte ani, opt? Nu, nici macar atat, sunteti copii si relatile cladite in bancile scolii, finalizate cu casatori duc la un divort pe la 30 de ani. Nu neaparat din partea ta, pentru ca tu il iubesti si bla bla bla, dar din dorinta lui da. Pentru ca nu a copilarit cat a trebuit, nu a vazut cum e iarba pe cealalta parte a gardului.
Asa ca nu se merita.
Si cum ziceam, o sa inveti sa traiesti fara el si o sa il uiti.
Stiu ca e greu, nici eu nu ma pot abtine uneori sa ma gandesc la fostul, a intrat acum pe mess si sunt gen : Baga'ma in seama, haiii te rog.laughing
E greu, stiu. Nimeni nu a zis ca iubirea e usoara. Nimeni nu ne'a prevenit, dar ne adaptam. Pentru ca suntem fete si suntem puternice chiar daca avem si sentimente.

9 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Tu la vârsta de 15 ani ai acceptat să stai cu el şi cel mai important lucru; ai acceptat să te lovească? Scuză-mă că îţi spun, o fi vorba de naivitate, imaturitate, ce doreşti tu, însă nu este posibil aşa ceva. Trebuia să te gândeşti şi tu, că la vârsta de 16 ani tipul este destul de imatur ca să îşi dea seama pe cine iubeşte şi pe cine nu, ce decizii să ia într-o relaţie, şi cum să reacţioneze atunci când este nervos. El nu face decât să copieze ce a văzut în familia sa, sau poate violenţa este un lucru ereditar, te-ai gândit la asta?
Faptul că ţi-a dat cadouri, nu înseamnă că te şi iubeşte.
Atât el, cât şi tu, aţi stat din obişnuinţă, sau din orice altceva, însă nu este vorba de iubire, e cert lucrul ăsta.
Deşi crezi că dacă nu poţi sta fără el,înseamnă că-l iubeşti, nu e aşa. Te-ai obişnuit să locuieşti cu el, să vorbeşti cu el,ş.a.m.d. Însă într-o relaţie de iubire, nu se întâmplă lucrurile care s-au întâmplat în relaţia voastră. Într-o relaţie de iubire există respect reciproc, sinceritate, înţelepciune (!) şi bineînţeles, fidelitate.
Încearcă să gândeşti la rece şi întreabă-te care dintre lucrurile menţionate mai sus sunt prezente în relaţia voastră?
Nu încerca să te minţi, gândeşte realist şi fii obiectivă.
În niciun caz nu trebuie să te mai împaci cu el şi sunt sigură că eşti conştientă de asta, pentru că împăcarea nu ţi-ar aduce decât suferinţă, chiar dacă la început totul va fi roz.
Cum să faci să nu-l mai iubeşti? Simplu. Te gândeşti la câte lucruri josnice ţi-a făcut, lucruri care ţi-au provocat suferinţa de la o vârstă atât de fragedă. Ignoră-l total, gândeşte-te că mai există şi alţi băieţi pe lumea asta, care ştiu să aprecieze o fată cu adevărat şi să o respecte.
O zi frumoasă! Baftă!

| LittleRose a răspuns:

@ alyciup si alexandra au dreptate.Nu intotdeauna noi fetele suntem capabile sa vedem dincolo de persoana unui baiat si sa ne privim pe noi.Inteleg sentimentul de iubire.Perfect! La 16 ani, sa iti dea o palma nu mi se pare absolut deloc normal.Trebuia de atunci sa pui capat relatiei.Cat am alergat si inca alerg eu dupa un baiat, care intr-adevar nu merita nici a 10-a parte din atentie pentru ca e nesimtit,cand il vad si incepe cu faze din astea, nu-i zic nimic, dar nu-i dau atentie sau stau "cu nasul pe sus".@ alexandra a spus ca vei intalni alti baieti la liceu.Asa e,draga mea! Nu din prima zi, dar dupa prima saptamana, care este de acomodare vei observa cu siguranta si alti baieti.Ai grija ca fostul tau prieten sa nu arunce in stanga si in dreapta cu insulte si barfe.Sa nu ii mai permiti nimic.Mult succes!

| D0zzz a răspuns:

Bine ai spus ca din naivitate te-ai culcat cu el. As putea spune ca ai facut-o din disperare. Esti din categoria acelor fete care o iau pe cai gresite. Lasa-l domne ca nu e singurul baiat din lume! Mai exista miliarde pe planeta, te tii tocmai dupa asta. Nu mai fii naiva si nu te mai tine dupa el, stiu ca e greu, ca inca ti la el, dar pentru binele tau, mai ales daca zici ca te bate si te injura, lasa-l sa faca ce vrea. Nu am ce sa iti spun. dar pur si simplu nu e de nasul tau! Fii desteapta, arata-i putina indiferenta si arata-i ca esti mult mai puternica decat pari. Nu te lasa dusa ca "vai il iubesc si nu mai pot de dorul lui". Impaca-te cu gandul asta, gandeste-te la lucruri frumoase, ca intr-o zi, curand va veni si baiatul perfect, mai ai rabdare, pana la maturitate te si casatoresti! Si nu e nevoie sa-i demonstrezi ca nu te-ai culcat cu altii. De ce? Te ajuta cu ceva? Pe el sau pe tine? Daca el asta crede, sa fie sanatos, ce iti mai pasa tie.
Si ce sa faci ca sa nu-l mai iubesti? Pai in primul rand, umple-ti zilele cu activitati, mergi cu prietenele la mall, la un suc, la tara, du-te la mare, la munte, in tabere. Exista atatea lucruri de facut, chiar daca nu iti dai seama. Daca stai la curte, cheama-ti prietenii si udati-va cu furtunul, ca acum e cald. E vara, de ce trebuie sa stai molesita din cauza unui individ? Bucura-te de vara! Ca dupa iarasi incepe scoala si nu o sa mai ai timp de nimic! Uita-l!
Bafta si nu te mai necaji!

| alinaiiiioana a răspuns:

Tu gandesti>? ce se intampla cu fetele din ziua de azi nu stiti ce e acela respect de sine? te-ai gandit vreodata ca tu esti cea importanta>? daca tu nu te respecti cum ai vrea sa te respecte altii? daca tu nu te lacii de ce sa o faca altii

nu esti o carpa sau daca da nu ai decat doar ca va mai sterge olk cu tine si isi gaseste alta

esti doar o alta fraiera care nu stie ce e aia dragoste pentru ca dragostea nu e agala cu tortura sau obsesiwinking

ca sa poti fi indragostit cu adevarat de cineva trebuie in primul rand sa fii multumita cu tine sa fi tu fericita pentru ca mai apoi celalt finnd si el fericit si implinit sa fie cu tine si sa impartiti o dragoste adevarata pentru ca daca nu veti fi doar un refugiu un pentru celalt

asa ca zic eu gandeste-te si latine. punete pe tine pe primul loc acordati mai mult timp tie fii fericita tu si apoi fi cu el pentru ca altfel va faceti rau degeaba iesi si tu cu prietenele du-te la un sport ceva ignora-l nu-i mai da atentie pentru ca astfel are impresia ca e fat frumos din lacrimawinking nu stiu cum sa iti zic dar daca tu te faci singura proasta cum ai vrea ca el sa nu te injure? daca tu il ierti mereu cum ai vrea sa nu te loveasca?

daca nu vei lua putina atitudine vei ramane mereu cara de rezerva ceea ce nu cred ca vrei sau daca vrei nu ai decatwinking dar nu mai posta aici cand numai tu te poti ajuta cand totul depinde de tine de ce faci tu si de cum o faci

mult succes si nu uita esti mult mai buna decat el

| alinaiiiioana a răspuns:

Ah wow acu te mai considera si curva.ink un motiv sa iti redobandesti respectul dde sine dar si respectul celor din jurwinking

| Arekandera a răspuns:

Eu nu as da nici doi lei pe un asa specimen, nu te supara! in primul rand nici el nu stie ce vrea ba e cu tine, ba e cu alta.sa presupunem ca va impacati si peste ceva timp va casatoriti, daca el te-a injurat si cel mai grav te-a lovit acum, gandeste-te cum ar fi peste ani.ai vazut cate femei sunt maltratate in Romania? asta oficial, ca sunt multe care se jeneaza sa recunoasca si pe buna dreptate. vrei sa te numeri printre ele? daca azi ti-a dat o palma, maine te calca in picioare! eu nici nu m-as mai uita la el! cum adica *crede ca te-ai culcat cu alti baieti?* uite asa isi fac unele viata grea.isi aleg sotul nepotrivit.ai zis ca o sa mergi in alt oras la liceu, o sa vezi ca acolo vei intalni si altfel de baieti.nu te lasa umilita si calcata in picioare de un fraier ca asta.stai cu capul sus si fii mandra de tine.

| anonim_9922 explică:

Si inca ceva, el crede ca m-am mai culcat si cu alti baieti desi nu este adevarat si nu stiu cum sa-i demonstrez

| anonim_9922 explică:

Mai am de spus ceva in cazul in care va ajuta sa va spunesti parerea, daca ma iubeste sau nu.acum cateva zile i-a zis sora lui ca eu fata de iubita lui as face orice pentru el si atunci lui ii venea sa planga dupa ce i-a zis chestia asta

| Sharks a răspuns:

Relatia ta mi se pare una interesanta happy. Baiatul este un badaran care nu stie ce e aia o relatie, daca ai spus ca era si tu tine si cu alta pai asta e un mare whistling, daca ai spus ca te'a si lovit e clar ca nu e de tine, nu te cunosc dar eu sincer mi'as baga ceva in el. Parerea mea este ca, ai spus ca te vei duce in alta parte la liceu, incearca sa iti cauti un alt prieten care sa te merite, doar asa il poti uita daca ai spus ca il iubesti enorm!