| Ionnella1994 a întrebat:

Am 20 de ani si am o mica problema, daca ma puteti ajuta si nu critica ar fi perfect.
M-am angajat de un an si am un coleg cu care am inceput sa vorbim ca prieteni, ne intelegem super bine, pot sa-i povestesc orice, vorbim tot felul de chestii, el mi-a propus sa iesim, dar avand in vedere problemele pe care urmeaza sa le scriu, am refuzat. Dar am tot vorbit si vorbit si vorbit si asa cred ca m-am indragostit de el, nu sunt sigura de asta, dar sunt multi factori care-mi indica asta, daca nu-l vad la munca ma simt trista si suparata, daca-l vad ca vorbeste cu alta fata simt ca innebunesc de gelozie si tot asa. Singurele probleme sunt ca el este mai mare cu... 20 de ani ca mine, este casatorit, dar mi-a spus ca relatia si casnicia lui nu mai sunt cum trebuie, il bate gandul sa divorteze. As vrea sa il las in pace, dar nu pot, pur si simplu, nu pot sa-l las, nu stiu ce sa fac... cum sa fac, sfaturi?

13 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Chiar vrei să te implici aici?
El e un bărbat căsătorit.Se distrează și apoi se întoarce acasă,să doarmă lângă soția lui.
Femeie fiind,nu cred că ți-ar fi prea plăcut să fii tu în locul soției.
Acum,tu ai locul doi în toată povestea asta.
Bărbații ca el știu cum să te mintă frumos, astfel încât să îți sucească mințile până când obțin ce vor, apoi se duc frumos acasă la soție și se mai laudă prietenilor cu isprăvile lor.
Pe când tu rămâi cu reputația pătată.
Nu sună prea bine, așa-i? E o relație toxică ce nu duce nicăieri.
Eventual, ai putea să-ți schimbi locul de muncă, înainte de a fi prea târziu.

| Ionnella1994 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

E un loc de munca stabil, nu am cum sa renunt la locul de munca...

| FataCuChitaraMunților a răspuns (pentru Ionnella1994):

Atunci,încearcă să păstrezi distanța cu el.O să fie bine pentru tine.

| sweetys a răspuns:

Cea mai mare greseala sa te combini cu el.
1. Diferenta de varsta prea mare. Chiar conteaza.
2. Aveti alte preocupari pentru viitor.
3. Are experienta de viata. Adica stie sa te faca din vorbe. Te poate manipula sa faci greseli pe care mai tarziu sa le regreti.
4. Daca pe ea o paraseste pentru una mai tanara, asteapta.te sa procedeze si cu tine la fel.
5. Tu probabil inca vrei sa copilaresti, el la varsta lui cred ca vrea o viata linistita.
5. Gaseste pe cineva de varsta ta.
6. Oare parintii tai o sa fie de acord. Si mai ales ca toata lumea o sa dea vina ca le strici casa?
7. Te.ai pus in pielea acelei femei? Adica sotul tau in loc sa salveze casnicia iese cu una mai tanara.
Eu zic sa pastrezi relatia strict profesional si doar la stadiul de prietenie si atata.

| Holiday a răspuns:

Ideea e simpla. Daca zice ca lucrurile nu mai merg in casnicia lui si vrea sa divorteze logic ca ar trebui s-o faca si fara sa se combine intai cu tine sau cu alta. Asa ca deocamdata lasa-l in pace, nu neaparat pentru ca e casatorit, ci pentru ca face niste afirmatii care s-ar putea sa nu fie reale. Daca intr-adevar are probleme, sa si le rezolve. Ca asa de zis "am de gand sa...o sa fac nu stiu ce." sunt simplu de facut.
Daca divorteaza, fara sa se combine inainte cu tine, apoi ai drum liber. Dar daca n-o face inseamna ca e doar gura de el si de fapt vrea doar sa te combine.
Bine, mai era si varianta sa vrea sa-i fii amanta, dar atunci era frumos sa spuna clar asta, nu ca o sa divorteze, o sa aia sau ailalta, ca pana la urma amanta poti fi si fara promisiuni din astea.
Oricum, nu diferenta de varsta e problema la voi.

| ficusdegradina a răspuns (pentru Holiday):

Cel mai bun raspuns ^

| SG1995 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu agiti apele, lasa timpul sa decida ce se intampla in casnicia respectiva, daca e sa se intample divortul nu va fi vina ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred si eu. S/a tot saturat de ciorba si acum vrea prospatura. Nu e prost, bravo lui. Sfat? Cauta altul mai de varsta ta. AI sa faci asta? Cum sa nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Andwta a răspuns:

Uita-l. Dupa un timp o sa te lase si pe tine. Asteapta, iubirea va aparea la un moment dat. Nu te arunca dupa el. Esti tanara.

| MrJoker30 a răspuns:

Divortul exista doar notarial, nu si religios. Adica daca au fost cununati religios, vor ramane soti pentru totdeauna big grin. In cazul asta nu ai avea de ce sa te obosesti. Adu-ti aminte ca desfranarea, adica doi oameni care se iubesc fara sa se casatoreasca, este un pacat capital happy Daca omul spune ca s-a plictisit de casnicie si de propria lui sotie, nu exclude ca la fel va face si cu tine. Omul nu pare a fi unul serios, si cel mai probabil face asta pentru a vrea sex, aventuri cat mai multe pentru a se lauda unor apropiati. O femeie de incredere pe care o ai langa tine pentru o eternitate fac cat 1000 de femei care vin si pleaca. Plus ca peste nu multi ani va imbatrani si vor aparea alte probleme. La varsta sa ma gandesc ca a avut multiple relatii care nu au fost chiar unele de succes, ci de scurta durata. Incearca sa te rogi la Dumnezeu, sa iti ocupi mintea cu alte preocupari, sa nu mai incepi conversatii cu el, sau daca le incepe el, incearca sa le scurtezi, fara glume, etc... crede-ma, iti va trece.

| imibatpisica a răspuns:

Angajeaza un negru de companie