| Silvia06 a întrebat:

Am 21 de ani și am avut relații sexuale (neprotejate deoarece ne dorim un copil) cu iubitul meu în perioada de maximă fertilitate inclusiv în ziua ovulației după calculele mele. Ultima menstruatie a fost 17-22 iunie. Am un ciclu cât de cât regulat 29-31 de zile. Vreau sa știu dacă pot face mâine dimineață un test clear blue digital și ar fi un răspuns concludent. Sunt foarte nerăbdatoare, am avut câteva mici înțepături în zona ovarelor, și de vreo o săptămână și jumătate sunt foarte obosită și dorm și câte 12-14 ore. Și ziua și noaptea. Și de asemenea am remarcat niște mici scurgeri maronii deschis pe absorbantele zilnice. Care sunt șansele de a fi ramas însărcinată??

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina poti sa faci DUPA 21 de zile de la ultim partida sexuala!
Sansele sa ai semne de sarcina apar abia dupa 21 de zile de la inseminare!
Deci, somnolenta ta nu este de la o posibila sarcina!
Scurgerile maronii nu pot confirma o sarcina, dar trag un semnal de alarma, ca ceva nu este in regula cu scurgerea asta, dintre menstre. Verifica cu ginecologul tau!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau a avut mereu o lungime cuprnsa intre 29-31 de zile, poate fi considerata teoretic REGULATA si in acest caz se poate determina destul de exact momentul in care se produce OVULATIA. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat din foliculul OVARIAN intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de ziua viitoarei menstruatii, zi pe care orgamismul a planificat-o pe baza STRICT HORMONAAL in prima zi de incepere a ultimei menstruatiei avute. Astfel se poate aprecia cu destula precizie DATA la care va incepe viitoarea menstruatie, sau altfel spus ziua in care se termina ciclul menstrual aflat in curs de desfasurare. Daca ultima menstruatie a inceput in data de 17.06 inseamna ca menstruatia viitoare poate sa inceapa intruna dintre zilele de 15, 16 sau 17.07 astfel ca OVULATIA s-a putut produce in zilele de 1, 2 sau 03.07. In acest caz PERIOADA FERTILA extinsa a actualului ciclu menstrual, s-a suprapus peste zilele de (26), 27, 28, 29, 30 + 1, 2, 3 + 4, (5) Iulie. Chiar si daca presupunem ca sarcina s-ar fi format in prima zi posibila adica in 1 Iulie, inseamna ca in acest moment ar avea 9 zile dar poate avea si doar 7 zile daca sarcina s-a format in data de3 Iulie. Fiindca de REGULA procesul de NIDATIE/implantare a ovulului fecundat in ENDOMETRUL din UTER se produce intre cea de-a 8 si a 11-a zi de la fecundare, adica producerea hormonului de sarcina hCG incepe din ziua URMATOARE implantarii. Din acest motiv este ABSOLUT SIGUR ca NUMAI dupa urmatoarele 3-5 zile poate exista suficient hormon hCG incat sa poata fi inceputa efectuarea primelor teste de sarcina. Rezultat sigur si corect in proportie de peste 98% se poate obtine prin analiza de sange (testul beta-hCG) in laborator incepand cu data de 14-15 Iulie cel mai devreme, iar cu cel mai ultra sensibil tester pe baza de urina cel mai devreme incepand cu data de 17-18 Iulie (prima zi in care ar urma sa porneasca menstruatia) dar luandu-se in considerarea numai rezultatul care este POZITIV. Daca rezultatul obtinut este NEGATIV, atunci testul se reface din 3 in 3 zile pana in data de 25-26 Iulie si daca si atunci rezultatul continua sa fie negativ in mod cert nu poti fi insarcinata. Multa sanatate!

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Se vede că îți dorești foarte mult, dar fă-ți un test de sarcină după minim 5 zile de întârziere a ciclului. Vei fi mai lămurită.

| Andrei19972000 a răspuns:

Dacă vrei un copil afli de ce îți mai trebuie să afli cîte șanse ai