| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 de ani si am o relatie de 5 ani cu prietenul meu, ne-am mutat impreuna in alt oras pentru facultate si in final am decis sa ramanem unde locuim in prezent, lucram amandoi si ne intelegem foarte bine.El gateste, iar eu ma ocup de curatenie. Nu stiu daca contează lucrurile acestea, dar am zis sa le menționez. In primii 2 ani de relatie am avut dureri in timpul actului sexual, e un tip foarte rabdator, dar nu ma puteam relaxa destul de mult probabil. Dupa 2 ani nu am mai avut acele dureri si pot spune ca timp de un an a fost destul de ok, dar dupa 3 ani imi disparuse orice forma de dorinta fata de el, foarte rar imi vine o stare buna si cand se întâmplă asta sunt si mai rare momentele cand ducem la bun sfârșit. A avut o operatie de hernie abdominala si 6 luni anul trecut nu am avut contact, dar cand si-a revenit si am incercat pentru mine a fost totul sters. Nu stiu. Cred ca se intampla o singura data la 3 luni sa fie ok. Daca...
Am citit un articol in care iubirea fata de iubit se transforma in iubire fata de un amic si ma sperie acest gand.
Tin foarte mult la el, enorm de mult, nu imi pot imagina o relatie cu altcineva. Am o viata mai mult decât buna alaturi de el, dar la partea sexuala stam prost tare. Menționez faptul ca inainte de mine in liceu a avut mai multe iubite si toate il laudau intens pentru partea sexuala ceea ce nu prea am auzit despre băieți, dar eu fiind primul baiat pe care l-am cunoscut nu pot spune acelasi lucru. De multe ori simt ca dragostea pentru el e tranformata in dragoste pentru un frate... Amic... E mult mai puternica decat ar fi pentru un iubit. Cum sa trec peste aceasta problema? Nu scriam daca nu-mi faceam griji pentru mine, el, noi. Daca ar fi sa aleg intre masturbare si el as alege prima varianta. A si nu o are mica daca la asta va gândeati. Astept sfaturi. Mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Clarity a răspuns:

Ii destul de complicata situația ta, mai ales când e posibil sa îl vezi ca pe un frate, un amic. Trebuie sa realizezi ca dacă chiar simți asta ar trebui sa va despărțiți ca sa puteți fii Fericiți in viitor, nu ii corect fata de el dacă nu simți nevoia sa faci sex cu el. Dar dacă nu ii așa atunci ar trebui sa te gândești la ce vrei când vine vorba de sex, încearcă sa experimentați lucruri noi care te atrag. Și dupa aia întreabă-l și pe el ce ar vrea, discuta cu el problema aceasta, fii deschisă și nu îți fie rusine. Dacă nu funcționează trebuie sa va despărțiți, nu are rost sa va mințiți chiar dacă restul lucrurilor merg perfect. Nu ii okay fata de niciunul sa nu fiți împliniți sexual.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De acord cu @ancaval, mai dereme sau mai târziu cam în pragul ăsta ajungi cu oricine. am mai auzit și de compatibilitate sexuală, nu știu cât să cred în ea, și poate ar fi și aia o problemă și poate cu altcineva ți-ar merge. mă gândesc că de diversitate v-ați folosit deja... dar mai încercați, idei sunt, costume, scenarii, poziții etc

| aliipt99 a răspuns (pentru Adry05):

Nu. Mi a spus de cateva ori cand glumeam ca ii placea sa faca chestii de genul sau ca de ce nu imi cumpăr haine gen. sexy. La un moment dat mi-a cumpărat un set fain pe care dorea sa il îmbrac, dar de fiecare data stingem lumina? pentru ca imi e rusine. Cu toate astea ii placea foarte mult, dar am renunțat pentru ca nu ma simțeam ok. Poate ar fi o idee buna... sa mai incerc. daca mi-a cumpărat el setul inseamna ca e un semn ca i place sa port asa ceva. La asta nu m-am gândit pana acum.Sa nu va gândiți ca sunt vaide steaua mea chiar arat bine, dar am un stil mai batranesc si asta mi au spus si femeile din familie. Mulțumesc mult! O sa-mi cumpar cateva seturi si o sa incerc. Sa vad... daca o sa reusesc pana la final.

| Adry05 a răspuns (pentru aliipt99):

Pentru bărbat toate trebuie să fim mici t**** în intimitate happy O doamna în societate, o t**** cu bărbatu tău, mi se pare o vorbă destul de bună care ajută să țină bine o relație. Nu trebuie să-ți fie rușine cu el, aveți totuși destul timp. Bagă niște muzică sexy și dansează pe ea în acea lenjerie, eventual bea niște vin înainte, o să te ajute mai bine să-ți intri în atmosferă. Probează lenjeria acasă când ești singură în oglindă și obișnuieșe-te cu imaginea, exersează-ți mișcările etc.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Dacă nu diversificați logic că a ajuns să fie totu plictisitor și să nu-ți mai dorești.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu va potriviti voi doi si cel mai bine este sa ti cauti pe altcineva cu care sa te potrivesti, sau stai cu el din milă ca daca il consideri frate amic atunci e zero dragostre intre voi, ce varsta are el este mai mare decat tine?

| aliipt99 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Este mai mare cu 2 ani.Ma gandeam si la asta, dar nu pot sa renunt la el. Am dicutat aseara despre problema expusa mai sus si mi-a spus ca tine mult la mine si el nu a simtit ca avem probleme.A spus ca nu se simte aiurea cand refuz. Da vina pe servici, oboseala. Ca si cum ar fi normal sa se intample rar ceva intre noi, dar știu ca asta nu duce spre ceva bun. Mai ales cand vorbim uneori de luni de zile. Voi patiti asta? Sau ati auzit la prieteni care au relatii de 4 5 ani? Uneori simt ca il deranjeaza si imi si spune ca parca ar vrea si el, dar cand pun problema e ca si cum totul e roz. Habar n am. Uneori cred ca e doar in capul meu, dar daca si voi. fiind necunoscuti spuneti ca nu e tocmai normal.

| Andreeush a răspuns:

Posibil să fi intervenit rutina, încearcă să vorbești cu el.

| ancaval a răspuns:

Păi dragostea, aia intensă, ține 2-3 ani, apoi apare obișnuința. Așa o fi cu orice băiat, nu doar cu el. Tu alegi: rămâi cu el și faceți o familie SAU mergi cu altul și vi, din nou, aici să ne spui același lucru.

| gladiatorudinporumb a răspuns:

De obicei frumosii si activii din liceu sa ofilesc repede si devin respingatori, cauta unul urat de atunci ca ala sigur arata mai ok acum