| OleaaOleaa a întrebat:

Am avut acum cîteva zile relatie sexuală neprotejata aceasta nu ne afecteaza pentru ca ne dorim un copil însă nu il plănuim, deci el nu a terminat in mine complet si urmatoarea zi am observat ca ar trebui să am menstruatie dar nu era.a doua zi a inceput menstruatia însă nu complet adica foarte putin.e un termen foarte mic inteleg asta insa e posibil sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In cazul vostru fiindca sexul a fost intretinut cu 1 sau 2 zile inainte de momentul inceperii menstruatiei, va aflati in aceasta situatie adica NU s-a format o sarcina si exact din acest motiv s-a pornit menstruatia actuala. In concluzie, reiese cat se poate de clar/precis ca NU poate sa existe o sarcina in uterul tau din moment ce in acest moment se elimina endometrul, adica captuseala interna a uterului. Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, (circa 1-2 zile in cazul vostru) chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece lipseste OVULUL VIABIL strict necesar. Argumentul principal privind IMPOSIBILITATEA de a exista o sarcina, este reprezentat de insasi pornirea menstruatiei, care intotdeauna se considera ca reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil sub forma de menstra. Cantitatea de menstra eliminata precum si numarul de zile de menstruatie poate sa fie diferit de la o menstruatie la alta, fiindca intregul proces este conditionat de marimea/grosimea si dezvoltarea ca dimensiune a fostului ENDOMETRU, prin destramarea caruia se produce o anumita cantitate de menstra care poate sa difere uneori chiar foarte mult de la un ciclu menstrual la altul. In desfasurarea menstruatiei pot interveni mici pauze, iar daca apar suspiciuni atunci dupa 6-7 zile se poate efectua un test de sarcina. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, este imposibil sa fi ramas gravida.

| CristianSM a răspuns:

Esti groasa
funda?

| Gabriela197 a răspuns:

Poate sa fie o sangerare din cauza implantarii ovulului.