| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual, protejat, pentru prima dată, eram virgina.
Și din acel moment nu mi-a mai venit menstruația. A întârziat două săptămâni, până în momentul actual.
E ceva grav?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai mentionat in raspunsul transmis d-nei @Jassmina ca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT, reiese in mod cert si cat se poate de clar, ca neinceperea sangerarii menstruale in acest moment se datoreaza exact acestui fapt.
Fiindca actul sexual a fost protejat pe toata durata sa si protectia folosita (prezervativul) a ramas intact/intreg si bine fixat pe penis, se poate afirma fara nicio retinere ca in aceste conditii a fost 100% imposibil sa se poata forma sarcina si drept urmare este vorba pur si simplu de o prelungire a ciclului menstrual cu 2 saptamani pana in prezent. Se poate aprecia ca in cazul tau dereglarea ciclului menstrual este provocata de o dereglare hormonala grava, severa si din acest motiv pentru binele tau, este indicat si recomandat sa fii consultata de un medic specialist endocrinolog si pe urma de medicul ginecolog. Multa sanatate!

15 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Test de sarcină ai făcut?
Pot fi dereglări hormonale.
Sună medicul de familie sau un ginecolog și cere sfaturi!

| Violleta2022 a răspuns:

Ce fel de ciclu menstrual ai?
REGULAT(care se succede intotdeauna la acelasi numar de zile, luna de luna) sau NEREGULAT (car vine mai devreme sau unroi intarzie cu cateva zile sau saptamani)?

| Miha50miha a răspuns (pentru Violleta2022):

Neregulat

| Miha50miha a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Miha50miha):

Fiindca ai mentionat in raspunsul transmis d-nei @Jassmina ca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT, reiese in mod cert si cat se poate de clar, ca neinceperea sangerarii menstruale in acest moment se datoreaza exact acestui fapt.
Fiindca actul sexual a fost protejat pe toata durata sa si protectia folosita (prezervativul) a ramas intact/intreg si bine fixat pe penis, se poate afirma fara nicio retinere ca in aceste conditii a fost 100% imposibil sa se poata forma sarcina si drept urmare este vorba pur si simplu de o prelungire a ciclului menstrual cu 2 saptamani pana in prezent. Se poate aprecia ca in cazul tau dereglarea ciclului menstrual este provocata de o dereglare hormonala grava, severa si din acest motiv pentru binele tau, este indicat si recomandat sa fii consultata de un medic specialist endocrinolog si pe urma de medicul ginecolog. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Inainte de a fi dezvirginata, care a fost caracteristica principala a ciclului tau menstrual? Era de tipul NEREGULAT sau era destul de REGULAT?
Fara sa oferi/sa precizezi aceste date/informatii absolut necesare sa fie cunoscute, intrebarea ta devine pur si simplu o ghicitoare la care NU se poate oferi un raspuns obiectiv si catusi de cat corect. Ar fi foarte util sa precizezi data calendaristica la care au pornit ultimele 4-6 menstruatii (sau si mai multe) bineinteles daca le ai notate undeva. Doar procedand asa, se va putea oferi un raspuns si nu doar simple presupuneri sau pareri subiective. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu ai dat suficiente detalii. Dar daca zici ca a fost protejat... nu ar trebui sa fie cazul de sarcina. Mergi la ginecoloc.

| Emilian65 a răspuns:

Fa un test de sarcina. Apoi consulta un medic ginecolog pentru a vedea care este situatia in acest caz.

| Andreeush a răspuns:

Dacă te-ai protejat înseamnă că nu sunt șanse să fii însărcinată, poate e doar o simplă întârziere.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| Miha50miha a răspuns:

Va mulțumesc tuturor, astăzi mi-a venit menstruația, deci este totul ok.

| MckormicEmma a răspuns:

La fel mi s-a întâmplat și mie, eram virgină, și după primul contact sexual, menstruația mi-a întârziat cu 2 săptămâni și 5 zile ( e destul de neregulata).
Ginecologul mi-a spus că a fost ceva normal această întârziere.
Am avut o mică dereglare hormonală.
Ar fi bine să mergi și tu la ginecolog.

Ai grijă de tine!

| Miha50miha a răspuns (pentru MckormicEmma):

Mulțumesc mult!