| Alice100 a întrebat:

am avut contanct sexual neprotejat cu prietenul meu si nu stie exact daca a ejaculat sau nu in mine deoarece nu prea a simtit, el zice ca nu stie exact daca exact primul jet a fost la el in mana cand a scos-o sau a ejaculat foarte putin, cam 10% in mine. Tin sa mentionez ca sunt la 11 zile inainte de ciclu, deci nu stiu sigur daca sunt in perioada fertilitatii. Sa merg sa iau pastila de a 2a zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic cu 11 zile inainte de urmatoarea menstruatie formarea unei sarcini este considerata ca fiind imposibila deoarece ovulul nu mai poate fi fecundat dupa trecerea a 3 zile de la producerea sa, insa acest lucru este valabil doar in cazul unui ciclu menstrual PERFECT REGULAT fara abatere nici de o zi ciclu de ciclu. Te sfatuiesc sa ceri sfatul unui medic ginecolog deoarece el poate trage o concluzie corecta pe baza discutiilor purtate cu tine. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecolog. Pastila de a doua zi nu se ia dupa ureche, se ia numai la indicatia medicului, care alege preparatul si modul de administrare. Poti fi sigura ca a fost contact cu ejaculare (regula spune ca pentru un contact fara ejaculare, penetrarea se intrerupe cu doua minute inainte de ejaculare), iar perioada poate fi fertila. Insa riscurile induse de pilula ed a doua zi sunt foarte mari, ea se ia, de preferat, o singura data in viata, dupa varsta de 19 ani si numai in caz de maxima urgenta. Ginecologul tau te va consulta si va decide, impreuna cu tine, daca e cazul sa te expui riscurilor, ce pastila trebuie sa iei, cum si ce consultatii ai nevoie (vor fi minim 4 in urmatoare 6 luni, dintre care minim o ecografie cu sonda transvaginala).

| darrio2007 a răspuns:

Cat de prost poti sa fii sa nu simti cand ejaculezi? Nu te supara ca o spun dar va jucati cu niste chestii care va poate afecta tineretea si, in cazul unora copilaria.Pentru ca sunt copii care se joaca cu p... cum ar trebui sa se joace cu masinutele si papusile. Dragută remarca ta cu procentele.Ca in rest sunteti bâtă.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai cu 11 zile inainte de menstruatie nu este posibil sa ramai gravida.