| Twister09 a întrebat:

Am avut cu iubita mea azi un contact sexual.
Dar cand am scos penisul, si am vrut să mă șterg, am vazut ca am penis ceva secretie albă, cu aspect brânzos.

Sunt speriat.

Din ce cauza am avut?

Credeți că poate rămâne însărcinată?

Multumesc

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poate ramane insarcinata, daca fata este in perioada fertila!
Voi va apucati de facut sex fara sa folositi protectie?
Sau habar nu aveti, ca taman asa se fac copii?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe intreaga perioada de penetrare a vaginului din timpul actului sexual, din cauza excitatiei apare placerea si satisfactia. Aceste senzatii au rolul sa declanseze intrarea in activitate a glandelor situate in mucoasa existenta pe peretele vaginului, care produc secretia lubrifianta care umezeste interiorul vaginul si ate rolul de a usura penetrarea. Secretia lubrifianta are culoare albicioasa iar ca si aspect si consistentase aseamana foarte mult cu sperma. Poti sa devii foarte linistit fiindca unicul rol al secretiei respective este cel de a usura si facilita penetrarea vaginului. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Acea secretie de care vorbesti poate fi ori sperma de la tine, ori secretia vaginala de la ea. Daca era sperma si fata era in perioada fertila cu siguranta fata a ramas gravida. Dar, daca era secretie vaginala de la ea, atunci poate fi vorba de sarcina. Alta data sa faci sex protejat.

| ywar a răspuns:

Ia niste rosii! Foarte bune sunt cu branza.

| ibaal a răspuns:

Bai,fratilor!
Daca nu stiti lucruri elementare legate de sex, de ce-l mai practicati?!laughing
macar puneti un prezervativ ca sa stii mai sigurlaughing
nu are nimic!
Daca nu "ti-ai dat drumu' "
in ea, nu are nimiclaughing

| GeneviveJ a răspuns:

Ea poate ramane insarcinata daca indeplinesti conditiile elementare : sexul neprotejat, ea in perioada fertila, ejacularea in interiorul vaginului.
Referitor la problema ta, aspectul branzos al secretiilor nu e normal! Secretiile normale sunt de consistenta semi-vascoasa ( adica o combinatie intre mucus si lichid) iar culoarea este semi-transparent, adica lactescent(lapte diluat), o tenta de albicios. Nu este neaparat problema la tine! Daca ea are aceasta secretie de consistenta branzoasa, si pe langa are si un miros diferit, se poate sa aiba o infectie si trebuie sa o trateze pentru ca te poate afecta si pe tine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru GeneviveJ):

,,La cateva zile dupa sfarsitul menstruatiei, incepe colul uterin sa secrete primul mucus din ciclul menstrual. Acest mucus este in cantitati destul de mici si este lipicios, alb sau usor galbui, opac, nu se intinde, are consistenta usor FAINOASA (branzoasa). Senzatia vaginala este de uscat sau lipicioasa. In aceasta perioada femeia este infertila.""
In concluzie, aspectul FAINOS-BRANZOS (grosier) prezentat de mucusul cervical INFERTIL care este secretat inainte de perioada fertila cat si dupa ce s-a produs ovulatia este absolut normala, sau altfel spus NU este provocata de un agent patogen infectios.
http://feminitate.org/2009/03/fam-mucusul-cervical-3/

| GeneviveJ a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu iti spun din surse medicale pe care le-am invatat pana acum in domeniul acesta. Ce scrie pe site-uri wikipedia etc si nu articol stiintific documentat e usor de contestat.

| ArchAngella89 a răspuns:

Daca nu ai ejaculat in ea nu exista posibilitatea sa ramana gravida