| sabina18 a întrebat:

Am avut primul contact sexual acum 3 luni, de atunci n-am mai avut.CM mi-a venit putin dereglat. Mi-am facut si un test care a iesit negativ. Acum ma doare capul, spatele si am o stare nasoala.CM trebuia sa-mi vina pe 6. Oare pot fi insarcinata? Sa mai fac un test?

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dacă ai făcut testul după 3 săptămâni de la contactul sexual, atunci nu e cazul să te îngrijorezi.
Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonală, sau o răceală.
În cazul în care nu apare menstruația, mergi la medicul ginecolog ca să afli cauza.
Baftă!

| superdorex a răspuns:

Sa stii ca din moment ce ai inceput viata sexuala apar si complicatiile, cum ar fi si intarzierile de ciclu! Oricum cel mai bine e o vizita la ginecolog si pana atunci citeste si aici sa te linistesti da?
http://www.csid.ro/......a-4044233/

| answer a răspuns:

Nu esti insarcinata, stai linistita! Ceea ce e bine de stiut este faptul ca, din moment ce ai facut pasul asta, ai datoria fata de tine si de trupul tau sa mergi la ginecolog, macar o data la 6 luni; nu este de joaca! Cel mai corect este sa vorbesti cu mama ta si sa-i ceri sfaturi, pentru ca macar ea te va convinge cat este de important de-acum inainte un control ginecologic macar odata la 6 luni.

| elenac a răspuns:

Mai fa un test sau mai bine un control ginecologic, poate fi si din cauza hormonilor, o data ce incepi viata sexuala incepe cateva schimbari in organismul.fa testul sau controlul cat mai repede!

| sabina18 explică (pentru elenac):

M-am si protejat

| elenac a răspuns (pentru sabina18):

Daca te-ai protejat cu prezervativ sa stii ca nu sunt sigure 100%, se pot sparge, eu folosesc anticonceptionale(rigevidon)de 6 ani si nu am avut niciodata probleme...mai fa testul o data daca iese negativ, inseamna ca este doar din cauza hormonilor pana se obisnuiesc cu noile starii...mult noroc!

| TheXBitchy a răspuns:

Nu te ingrijora.
nu iti vine ciclul pentru ca esti stresata si te tot gandesti la asta.
si furerile de cap si din spate sunt din aceeasi cauza. se numeste autosugestie si sunt stari pe care ti le creezi tu.
dar pentru orice eventualitate fa-ti un test de sarcina