| anonim_4396 a întrebat:

Buna am avut un contact sexual protejat a trecut deja 12zile n-am simptome pot fi insarcinata menstruatia pe 13 trebuie sa vina mnetionez ca menstruatiea e neregulata. Sunt alarmata

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ingrijorarea si starea ta de alarmare este nejustificata si lipsita de temei in cazul in care sexul intretinut a fost protejat, iar la sfarsitul sexului protectia folosita a ramas intacta si fiindca nu s-a produs nici un incident se poate exclude complet orice posibilitatea de a se forma o sarcina in aceste conditii. NU se poate vorbi de INTARZIERE privind pornirea menstruatiei in cazul ciclului neregulat fiindca lungimea unui astfel de ciclu este IMPOSIBIL de anticipat iar posibilitatea de a stabili sau de a calcula momentul inceperii menstruatiei nici nu poate fi luata in considerare. Linistestete fiindca nu ai nici un motiv de ingrijorare. Pentru linistea ta sufleteasca dar numai din acest motiv, ai putea face un test de sarcina beta-hCG pe baza analizei sangvine efectuate intr-un laborator de analize medicale. Probabilitatea de sarcina in cazul tau este 0 (ZERO), dar asta o poti accepta sau afla asa cum ti-am sugerat. Multa sanatate!