| alexutza222 a întrebat:

Am constatat ca am o problema legata de relatiile cu barbatii. Toti barbatii de care m-am indragotit aveau in acel timp o relatie cu alta femeie. Culmea ca pe unii i-am cunoscut si inainte de a fi in cuplu si imi erau indiferenti, sau dupa ce s-au despartit nu am mai prezentat interes fata de ei. Din ce am citit pe net am inteles ca e legat de relatia tata-fiica, iar tatal meu mereu a fost distant cu mine si nu suntem prea apropiati. Intrebarea este : ce as putea schimba pentru a putea avea o relatie cu un barbat liber? Daca este vreau psiholog pe site si ar putea sa ma lamureasca ce sa fac, dar oricum astept raspunsuri de la voi. Multumesc. Si va rog sa nu faceti glume pentru eu sunt foarte serioasa.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Nu are legatura cu relatia tata-fiica. Daca era asa picai pe spate la oricine ..fie el liber sau luat.
Are legatura cu o abandonare, te-ai simtit abandonata si ti-e frica sa nu se intample iar. Ti-i alegi "luati" pentru ca nu vrei sa iti asumi resposabilitatile / consecintele unei relatii.Ti-e mai comod sa stii ca vin la tine, o scutura si pleaca si ca alta trebuie sa isi bata capul cu ei si cu o eventuala despartire de ei.
Esti sincer cosmarul oricarei femei care e intr-o relatie cu cineva. Pe de alta parte esti si visul ei, pentru ca niciodata nu o sa vrei o relatie cu iubitul ei, ci doar sex si atat.
E complicat. Trebuie sa treci peste frica de angajamente si peste frica de abandon/esec. Poti incerca o terapie la un psiholog sau te poti forta sa incerci o relatie cu un om liber. Nu o sa iti iasa din prima...dar pic cu pic se face lac.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Problema o poti rezolva simplu numai atunci cand iti vei alege parteneri baieti mai apropiati de varsta ta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa te spovedesti si sa te calugaresti, sigur nu vei mai avea aceste probleme

| Alcyon a răspuns:

Daca stii care-i problema, atunci actioneaza ca atare. Incearca sa te orientezi spre barbati singuri si sa-i scoti din ecuatie pe ceilalti. Da-le o sansa si celor de care nu esti asa interesata. Dragostea adevarata se cladeste in timp. Nu este produsul unei atractii de-o clipa, care tine mai mult de instincte.

| Neuronul a răspuns:

Lipsa paternă te determină să devi mult mai vulnerabilă în fâţa bărbaţilor, de aceea te-ai îndrăgostit de fiecare dată de cine nu trebuia.
Învaţă să îţi alegi cu atenţie viitorul partener! Învaţă să te iubeşti mai mult pe ţine însuţi! Învaţă să ai mai multă încredere în tine!