| anonim_4396 a întrebat:

Am cunoscut o fata, printr-o prietena comuna, am sunat-o, am vorbit, am intrat intr-o relatie.
M-am mutat pentru ea in Cluj, toate bune si frumoase, o perioada. Am inceput sa ii ascund chestii minore si minciuni mici, eu eram pasionat de poze si i-am facut unei tipe poze in tren si i-am spus ca am facut cateva poze si ea le-a vazut, erau mai multe, a inceput scanalalul si multe faze de genu. Imi era frica sa ii spun adevarul pentru ca stiam ca face urat. O iubeam si o iubesc. Au mai fost multe despartiri scurte. Am cunoscut si alte fete in acea perioada insa nici una nu m-a impresionat. Eu voiam sa fiu cu ea, singurul lucru care ma enerva la ea era ca nu avea ambitie, era mai plinuta si mai lenesa din toate punctele de vedere, voiam sa arate si mai ok pentru ca o iubeam si o iubesc, am fost alaturi de ea, am inceput sa facem sport, diete, impreuna desi eu nu aveam nevoie. Ea a renuntat dupa o saptamana. Si i-am zis deschis ca vreau sa o iau de sotie, ca o iubesc dar vreau pentru sanatatea ei sa mai dea jos, are undeva la 80 de kg si 1, 64m. Am rugat-o, am vb frumos dupa am vorbit si urat, nu se putea nici cum si i-am zis ca daca nu face nimic ma mut. Ideea e ca ea era posesiva si nu ma lasa sa ies nici cu prietenii cat timp stateam impreuna si am lasat de la mine in schimb ea nu a depus nici un efort in relatia asta.
Am cunoscut o alta tipa, dupa ce ne-am despartit si am facut sex, mi-am dat seama ca nu e ceea ce vreau. M-am impacat cu fosta pentru ca inca o iubeam. Acum a dat de un jurnal al meu in care am scris ca era cu tipa asta ce am cunoscut-o dupa ce ne-am despartit si am facut sex si vrea sa ma paraseasca, e foarte suparata.
Ce sa fac?
O iubesc! Mi-am dat seama ca nu e nevoie sa depuna nici un efort vreau sa o iubesc asa cum e. I-am spus asta.
De ce e suparata daca am facut sex cu alta dupa ce ne-am despartit si mutat? Eu am incercat prima data sa ma inteleg cu ea. E drept ca am facut sex dupa o saptamana dupa ce ne-am despartit(voiam sa vad cum e cu o tipa care arata mai ok).
Ea mi-a zis ca s-a sarutat cu un coleg cand eram despartiti.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Tipa pe care o descrii tu eu o cataloghez ca fiind turbata, cam asa sunt toate tipele de acest gen, am dat si eu de unele de genu.

Sa fim realisti, faptul ca tu i-ai facut poze unei fete, nu reprezinta o problema, sau un motiv de cearta.
Si totusi, s-a ajuns la o cearta, deci e clar, exista o problema.
Si cel mai grav e ca motive se gasesc mereu, chiar daca sunt dintre cele mai penibile, insa problema e alta, si anume ca tu ai inceput sa-i ascunzi chestii, prin urmare sa te simti vinovat pentru lucrurile pe care le faci, chiar daca-s dintre cele mai banale si mai normale, ei bine, greseala asta mai tare o va ambitiona sa-ti caute in continuare nod in papura, sa te puna mereu in postura aia rea, mereu ea fiind victima, tu mereu fiind vinovat, altfel spus, orice ai face, tu esti mereu cel care greseste.
Si asa se intampla, cand lasi de la tine, esti luat de prost.
E genul de tipa care ti-ar spune ca s-a culcat cu altul din vina ta, si anume, pentru ea nu se simte dorita de tine, si ca respectivul i-a oferit mai mult afectiune decat i-ai oferit tu.
Dar, revenind, daca tu lucrezi intr-o functie publica, e clar ca vei avea d-aface si cu fete, asta inseamna ca ea trebuie sa se supere pentru fiecare fata care are trecere pe la tine?
Nu, categoric nu.

Asa si cu pozele.
Pana la urma, sa fim realisti, si ea probabil mai vorbeste ocazional cu alti baieti, observ ca e un trend ca fetele sa aiba prieteni baieti, reprezinta asta o problema? Nu, cel putin nu cat timp ai si tu aceleasi drepturi.

Cat despre lipsa de ambitie, din ce zici tu, e persoana aia care "daca ma iubesti, ma accepti asa cum sunt" insa ea, nu te accepta asa cum esti, si ti-ar scoate ochii la cea mai mica chestie pe care o supara.
Ce inseamna asta? Ca tu esti intr-o relatie toxica.

"Mi-am dat seama ca nu e nevoie sa depuna nici un efort vreau sa o iubesc asa cum e."
Aici e un paradox, tu o iubesti asa cum e, si ii ierti greselile si asa mai departe, insa ea nu te poate accepta asa cum esti, si turbeaza daca-i faci cateva poze unei fete.

Ea a vazut ca esti baiat bun, poate prea bun pentru ea, si de asta e geloasa, stie ca te poate pierde, si asa, incearca sa te faca sa te simti vinovat, sa te faca sa devii dependent de ea, sa te faca sa crezi ca tu esti ala norocos ca o ai pe ea, cand, de fapt, poate e exact invers, si a cam reusit asta.

Eu iti recomand sa fugi de acest gen de tipe.
Ea e genul care vrea sa detina controlul, care nu face nici cel mai mic sacrificiu intr-o relatie.
Tu esti genul care vrei armonie, care renunti la tine pentru binele relatiei.
Dar sunteti doua persoane complet diferite, iar aici treaba aia cu "extremele se atrag" merge doar la inceput, in timp, una din extreme o va distruge pe cealalta.
Cauta-ti o persoana la fel ca tine, dispusa sa faca sacrificii pentru binele relatiei, doar asa vei fi impacat si implinit alaturi de ceea ce ai.
La fel si ea, trebuie sa-si gaseasca un partener care sa nu puna botu la vrajelile ei, si sa-i spune cand abereaza grav. Tu nu stii sa faci asta, si chiar daca ai invata, tot nu vei reusii, deoarece esti perceput deja intr-un anume fel, iar fiecare schimbare care o vei face pentru binele tau va fi criticata de ea.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tu ai nevoie de una slaba ca tine aia isi va gasi altul mai tafnos de fire.

| Emma30555 a răspuns:

Cum spui ca o iubești dacă ți se pare grasa? Adică nu prea te atrage. Si de ce trebuie ea sa te judece pentru faptele tale,? Ești un om liber, poți sa faci poze, poți sa faci ce vrei, dacă a ți fost despărțiți nu trebuie sa ți reproșeze ca ai fost cu altcineva. Faza cu jurnalul e cam depășită

| WaterDrop a răspuns:

Jurnal? Ok, nu voi condamna asta, tu stii mai bine de ce ai un jurnal.Insa, pentru simplul fapt ca si-a bagat nasul unde stia foarte bine ca nu are ce cauta, merita sa`i arati usa fara sa mai stai prea mult pe ganduri.Clar atitudinea ei este una de piti melodramatica ce se considera victima, desi ea este cauza. Afara cu ea, gaseste`ti alta daca vrei sa ai liniste noaptea, altfel se va repeta situatia constant si tot la despartire se va ajunge eventual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da sigur.e suparata ca ai facut sex cu alta. E asa deoarece nu ai pic de tarie in Tine incât s-o lasi baltã si sa pleci, plus ca te si controleaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine mai scrie in jurnale?

| Galileo7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram incarcat psihic intr-o noapte, nu puteam dormi, si mi-am scris intr-un caiet gandurile.