| User211999 a întrebat:

Bună, am făcut chiuretaj pentru o sarcină oprită în evoluție …după cat timp aș putea relua viața sexuală cu partenerul meu? Și dacă aș rămâne gravidă imediat aș putea trece prin aceiași situație să se oprească din evoluție?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti bati joc de organismul tau. Nu mai bine folositi prezervativ? Prea multe chiuretaje duc la infertilitate. Poate vei dori, ca pe viitor, sa vrei un copil.

| User211999 explică (pentru darrio2007):

Nu mi-am dorit sa se întâmple așa …îmi doream foarte mult sarcina asta dar nu a fost să fie din păcate …nu am făcut asta cu bună intenție, am fost nevoită …

| ania a răspuns:

Si du am avut o sarcina oprita in evolutie si am ramas din nou insarcinta peste 3 luni si fiul meu de 9 sni s-a nascut peste 1 an de la tata la care ar fi trebuit sa se nasca cel care a murit. Partenerul sper ca e sotul, nasterea de copii Dumnezeu o binevanteaza, aproba, in cadrul casatoriei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta trebuia sa discuti cu medicul nu sa intrebi pe TPU si anume care e cauza pentri care s-a intamplat samd.

| dullcat a răspuns:

Mai, tu esti ok sau? Deci dupa chiuretaj tu vrei sa te joci iar de-a sarcina si sa mai treci prin inca o astfel de procedura, ca si cum e o simpla raceala sau o interventie minora care nu te afecteaza cu nimic? Ori esti troll ori esti inconstienta pana la cer si inapoi.

,, Cum decurge viata sexuala a femeii dupa chiuretaj? Din acest punct de vedere, va trebui sa faci schimbari: amana raporturilor sexuale, cel puţin pentru o perioada de 2 saptamani! Aceasta masura de precautie iti reduce riscul de infectii si este o parte importanta a recuperarii dupa avort. Daca ai facut sex neprotejat in saptamanile de dupa avort, trebuie sa revii la ginecolog pentru a depista consecintele.'' - https://www.sanador.ro/chiuretaj

https://www.reginamaria.ro/......in-biopsic

https://www.royalhospital.ro/avortul-chiuretajul/

| User211999 explică (pentru dullcat):

Eu mi-am dorit foarte mult sarcina asta …nu am făcut chiuretaj ca am vrut eu …nu a mers sarcina și a trebuit să se ajungă la asta, nu mai vorbiți aiurea dacă nu știți exact despre ce e vb …și dacă ar fi sa rămân iar gravidă as fi foarte fericită?

| Eireann a răspuns:

O sarcina oprita in evolutie inseamna ca embrionul/fatul (depinde ce varsta avea sarcina) a murit intrauterin si chiuretajul se face pentru a indeparta tesuturile care au ramas pentru a prevenii infectia sau o pierdere masiva de sange. Nu este un avort la cerere, este o pierdere spontana a sarcinii, e chiar posibil sa fi fost un copil dorit dar uneori sarcinile nu decurg comform planului.
Medicul care a efectuat chiuretajul trebuia sa spuna cat trebuie sa te abtii de la activitate sexuala - depinde si de varsta pe care o avea sarcina si de tipul de chiuretaj care a fost efectuat. Partea buna este ca o singura sarcina oprita in evolutie nu reprezinta un factor de risc pe viitor deci e posibil ca urmatoarea/ urmatoarele sarcinii sa decurga normal.
Ovulatia poate sa aiba loc la 2 saptamani dupa pierdera sarcinii dar pentru o noua sarcina se cere a astepta cel putin 3 luni desi e posibil sa fie mai mult ( din nou, nu stiu varsta sarcinii, posibile complicatii, etc). - e nevoie ca uterul si colul iterin sa isi revina, hormonii sunt inca oarecum "dereglati". Nu uita sa ai gruja si de sanatatea ta psihica in perioada asta, pierderea unei sarcini poate sa fie foarte traumatica.

| User211999 explică (pentru Eireann):

Am avut 8 săptămâni …nu era embrion acolo de la început, a fost decât oul acela …am stat așa mult ca am sperat ca poate se face CV, am tot făcut analize să văd poate totuși se întâmplă o minune …nu a fost CV să mă marcheze pentru ca nu a fost copil acolo de la început …am făcut chiuretajul acum o săptămână și CV

| iulia0514 a răspuns:

Bună, trebuie sa vorbești cu ginecologul tău doar el îți poate spune când e indicat sa îți reîncepi viața sexuală și de asemenea îți va spune cât timp va trebui să aștepți până să rămâi din nou însărcinată de obicei se recomandă să nu rămâi însărcinată timp de cel puțin 6 /12 luni și la reînceperea vieții sexuale în jur de 6 săptămâni!