| 99NYC a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea, protejat; problema este ca prezervativul s-a rupt cand am ejaculat (poate inainte cu cateva secunde). Treaba este ca am ejaculat clar in ea. Am fugit si am luat pastila de a doua zi EllaOne. A luat-o dupa aprox. 30 min. Ce mai pot sa fac sa reduc riscul unei sarcini? Precizez ca a avut ciclul acum o saptamana. Multumesc pentru orice interventie!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu era nevoie de pastila. Nu era in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil pastila contraceptiva EllaOne a fost folosita cu totul INUTIL si mai ales in mod absolut IRESPONSABIL, fiindca in cazul in care afirmatia ta este sigura/certa/corecta si anume : ''Precizez ca a avut ciclul acum o saptamana.'' se poate aprecia ca in acest moment era practic aproape IMPOSIBIL ca prietena ta sa fie in una din zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Pentru a NU proceda si alta data tot la fel de INCONSTIENT si IRESPONSABIL, va sfatuiesc sa cititi urmatorul raspuns : https://www.tpu.ro/......r-dupa-am/
Multa sanatate si daca se poate si un pic de minte in plus!

| Stegman a răspuns:

Daca a avut ciclul acum o saptamana nu este in perioada fertila. Deci nu poate ramane gravida mai ales ca a luat pastila.

| Vreoproblema a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci, ai răbdare. Testul de sarcina se face la 2 sapt după contact, minim.