| Starrrr a întrebat:

Hello TPU, am o mare problema. Am facut sex protejat cu prietenul meu dar s-a rupt prezervativul si nu si-a dat seama cand a ejaculat. Am luat la o ora pastila de a doua zi dar se pare ca a esuat, am facut doua teste de sarcina si ambele au iesit pozitive. Sunt intr-o situatie extrem de groaznica, nu vreau sa pastrez copilul. Am 17 ani si cateva luni insa nu le pot spune parintilor, sunt extrem de duri. Imi poate spune cineva cam cat costa avortul medicamentos si chirugical?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca locuiesti in Bucuresti sau intr-un judet limitrof, ai putea incerca sa-ti rezolvi problema prezentandu-te la una din urmatoarele clinici sau cabinete ginecologice. Preturile prezentate in articolele indicate sunt aproximativ aceleasi si in celelalte judete sau regiuni ale Romaniei.
https://www.thepoc.ro/unde-se-poate-face-avort-in-bucuresti-si-cit-costa/
http://www.romedic.ro/......ol-0P11028
www.avortchiuretaj.ro Avort medicamentos = 500 Lei include:consultatie, ecografie, medicatie, recontrol.
Tel.: 0727235233
Intreruperea sarcinii medicamentos cu un medicament autorizat in Romania. Clinica de ginecologie se afla in Bucuresti, Calea Victoriei 142. Tel. 021 31 31 436 sau 0727 235 233. www.mifepristona.ro, www.avortchiuretaj.ro, www.mbcal.ro.
Avort chirurgical = 500 Lei totul este inclus. Tel.: 0727 235 233
https://avort.ro/ Vrei sa faci avort?
Ai nevoie de ajutor sau de informatii?
Suntem la dispozitia ta!
CLICK pe numarul de mai jos pentru a suna
(apel cu tarif normal in toate retelele)
Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu ce fel de mascul ai facut sex daca nu si-a dat seama cand a ejaculat?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. La cat timp dupa raportul sexual ai facut acele teste?

| Crackman a răspuns:

800 sau pe undeva pe acolo.

| QElenaBoghiu a răspuns:

De ce sa faci avort?
Tu nu ai suflet!
Criminalo!
Ține, oricum o sa naști la 18 ani.

Păcat. Jur păcat.
Eu îmi doresc sa am un copil și nu pot avea din cauza problemelor medicale iar voi va bateți joc

Josnic!

| AndreiZH a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Ai dreptate fetele astea fac doar pentru placere(bine nu zic ca nu e ceva rau in asta) dar daca are un copil ar trebui sa il pastreze pentru ca multe femei se confrunta cu infertilitatea si plus de asta iau viata unui copil nevinovat dar nu cred ca parinti sunt de vina are parinti buni dar e cu vreoun golanas ce nu are nicio responsabilitate

| Teo29 a răspuns:

Buna, ti-am oferit un raspuns in privat referitor la ce intrebi.

| f2ff2fl12f a răspuns:

Omoara-l acum, cat e mic, dacă nu îl dorești. Dacă crezi ca ți-l dorești și Îți e de părinți, Păstrează-l și lasă-i pe părinți. E viata ta, nu a lor. Îți creaste copilul 1 an, apoi mergi la munca sau iubitul tău, dacă nu are deja 18 ani. La vârsta aceea nu e ok sa ai un copil. De ce?
1. Nu vei mai face nimic interesant în viata asta, doar stai acasă și plimbi copilul în parc.
2. Nu ai o casa proprie în care sa îl crești împreună cu iubitul tău, stand cu părinții pe cap și mai ales ca spui ca sunt duri, nu vad o viata foarte ok.
3. Trebuie sa aveți banii voștri, nu bani părinților. Având în vedere ca ai 17 ani, mai ai doar un an și poți merge la munca. Părinții tai dacă te iubesc, îți pot creste copilul un an și sa nu mai fie asa rai.

Deci, în concluzie, fa ce vrei și sa nu îți pese de alții. O viata ai, vei murii, toți murim. Hai sa nu ne mai intereseze de alții care ne strica viata și nu ne lasă să avem ce dorim. Eu nu voi vrea nicio data un copil. De ce?
1. Am planuri pe care le stric dacă fac un copil. Nu vreau un copil pana nu îmi iau o mașină, o casa, banii mei proprii, nu sa stau pe mana altora.
2. A face un copil mi se pare inutil. Inafara ca te bucuri când e mic de el, când va creaste te va da peste cap. Nu va înțelegeți, va certați, se bate cu nu știu cine, face belele, face prostii. Cine le repara? Voi, părinții, desigur. Ce rost are? Ca eu nu vad niciun rost sa stau sa muncesc pentru un copil când pot muncii pentru mine. Oricum mor, mai bine îmi iau ce îmi doresc eu, decât sa dau banii pe un copil care cel mai probabil ma va dezamăgii când va creste. Am 15 ani, în caz ca te întrebi. Fă-o cu protecție data viitoare, nu mai fi fraiera ca îți distrugi viitorul. Dacă vrei un copil, fă-l când ești sigura pe tine ca ai bani sau ca are iubitul. Din banii altora, nu e indicat.

| DauViata a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Copile, la cei 15 ani pe care ii ai, tu nu ar trebui sa dai astfel de sfaturi. Nu stii ce presupune un avort, nu stii care sunt urmarile avortului, nu stii ce inseamna sa fii parinte si sa iti tii propriul copil in brate.

Spune-mi te rog cum o sa adormi tu seara cand stii ca o mama si-a omorat copilasul citind niste idei false scrise de catre tine.

Sa presupunem că într-o zi cu soare o să vina mămicuța ta și o să iti spună că trebuia să fii avortat, doar că, mamicutei tale i s-a povestit că avortul este crimă și că dacă alege să facă acest lucru mai mult ca sigur o să aibă probleme psihice, emoționale si/sau de sănătate. Mai pe scurt vrei sa scapi de o situație puțin mai delicata doar ca să te afunzi în alta mult mai gravă.

Ai mai avea tu determinarea să îndemni la crimă și să corupi suflete să aleagă moartea? Dacă răspunsul tau este da atunci nu ai pic de viață în tine, esti mort intru totul și vrei să raspandesti mai departe molima pe care o ai in tine.

De ce trebuie sa moară cineva pentru o greșeală făcută de niște părinți iresponsabili?

Eu cred cu tărie că un copil va aduce pe drumul cel bun părinții care se afla in această situație, acești copii sunt ca și o palmă de trezire și mai presus de toate: o binecuvântare.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru DauViata):

Omule care îmi spui tu mie "copile" la 15 ani, ea nu își dorește acest copil! Nu-l va iubii la fel de mult cum l-ar fi iubit dacă și-l dorea! Nici eu nu sunt de acord cu avortul, dar având în vedere faptul ca nu și-l dorește și are o vârstă la care ar trebui sa o intereseze de viata ei, sa se distreze, nu sa crească un copil pe care nu și-l dorește, eu spun ca avortul este singura soluție atât cât e mic. Știu ca avortul nu iese mereu tocmai ok și exista posibilitatea sa nu mai poți face copii, dar asta ii spune doctorul și o îndeamnă el spre drumul normal. Nu sunt de acord sa faci un copil de la 17 ani, sa nu îl dorești și sa îți pierzi toată viata pe ceva ce nu ți-ai dorit. Sper ca înțelegi. E mic, nu ar trebui sa o intereseze de el, deoarece nu și-l dorește. Dacă era copilul mai mare, atunci da, nu era ok. Având în vedere ca e în burta, e momentul perfect. Copilul ala nu are ce cauta lângă cineva ce nu l-a iubit și nu l-a dorit, mai ales de la avea vârsta. La vârsta aia NU ar trebui sa stai după un copil sa îl ștergi la fund, ci sa te distrezi și sa îți vezi de viata ta ca doar una ai, nu o sa stai la vârsta aia sa ți-o irosești aiurea pe un copil laughing dacă și-l dorea și nu o interesa de viata ei, atunci da, îl ținea dar ea spune clar ca vrea sa facă avort, ceea ce înseamnă că nu si-l dorește și e mai bine sa nu îl nască. Nu cred ca știi ce înseamnă să crești un copil de la acea vârsta mai bine ca mine, chiar dacă am 15 ani. Tine minte: un copil înseamnă o viata pierduta pentru el. Adică: Nu mai ieși din casa la distracție sa stai cu copilul sa nu i se întâmple ceva, doar cu căruciorul sa îl plimbi în parc, în rest te încui în casa și aștepți sa vina băiatul acasă sa aducă bani pentru copil care bineînțeles, uneori te lași de pofte sa ii faci lui poftele și sa îl crești, ca apoi sa nu știi ce urmează din partea lui care tot tu vei răspunde ca părinte. Vârsta aia personal nu este recomandata pentru asa ceva, stai cu copilul în loc sa ieși și sa te distrezi. Nu știu ce înțelegi, dar vezi ca "copilul" ala la 15 ani pe care îl faci tu copil, gândește mai logic ca tine. happy

| DauViata a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Daca iti place sa fii usuratic si nu ai niciun rost pe acest pamant, da, are sens ce spui.
Datorita celor care au o mentalitate ca a ta se ajung la sarcini neplanuite, la avort si cate si mai cate.

Eu ca si tată iti spun ca fiica mea, de cand a aparut pe lume, nu m-a oprit sa imi indeplinesc niciun vis, si nici pe sotia mea. Fiica mea a scos din mine tot ce-i mai bun, mi-a dat si mai multa pofta de viata si mai multa ravna sa fac ceea ce este cu adevarat important pentru mine si familia mea. Este adevarat ca este cateodata putin mai greu, dar se compenseaza cu multa dragoste si fericire :)

Sincer imi pare rau pentru educatia pe care ai primit-o, de mentalitatea pe care ai ajuns sa o ai despre copii si despre avort. Nu este tarziu pentru tine totusi.

Uite un articol pe care l-am gasit recent: http://saptepietre.ro/2019/02/anda-si-sobolanul-burta-si-copilul.html

Iti doresc multa "normalitate și conștientizare".

| DauViata a răspuns:

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre femeile care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.

Ai încredere, lasa-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!
Cauta mărturii ale mamelor care au avortat, să vezi prin ce traume trec: depresii, neputinta de a mai avea copii, sinucideri și alte nenorociri, evită greșeala de a face avort.
Daca iubitul tau este un om demn si cu capul pe umeri nu te va determina sa faci avort si te va ajuta la cresterea lui, iar daca nu va face asta eu sunt 100% sigur ca poti si fara el. Aveți încredere, lasati-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!

Uite, avorturiregretate.ro prezintă traumele mămicilor care au ales avortul, citește câteva din acele mărturii.

Pe dauviata.ro poti gasi o persoana care te poate ajuta in caz ca ai nevoie de ajutor(financiar, hainute, mancare, etc).

Solutii sunt pentru orice lipsuri sau necesitati ai avea, trebuie doar sa fii tare si sa nu cazi in capcana de a face avort.

Alege iubirea!

| Anonima215 a răspuns:

Vreau să nu asculți tot ce se spune în comentarii cum că avortul e o crimă. Este decizia TA.NU A ALTOR PERSOANE! Dacă tu nu vrei să păstrezi copilul din cauza vârstei nu îl păstra. Și nu, nu sunt nici pro life nici contra life.In schimb sunt pro deciziilor luate de una singura. Multă sănătate!