| jasminenoir a întrebat:

Ok, stiu ca sunt multe intrebari de genul asta si chiar nu as vrea sa va impovarez si cu a mea, dar simt ca am nevoie de mai multe pareri.
Deci, povestea mea este ca pe 15 ianuarie am facut sex protejat, insa prezervativul s-a rupt si partenerul meu a ejaculat in mine. Mentionez ca eram cu 5 zile inainte de menstruatie, pentru ca pe 20 asteptam sa vina. Asa, dupa experienta nefericita am fugit la baie si m-am spalat. A doua zi, dupa aprox. 5 ore am luat Postinor, iar a doua pastila la eact 12 ore dupa prima.
Stiu ca nu a trecut nici o saptamana de la incident, dar vreau sa aud si parerile voastre. Este posibil sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Lumea spune numai prostii pe aici, caută informații autorizate, nu tâmpenii spuse din experiențele altora. Eu sunt medic, am să te informez corect. Faptul că erai cu 5 zile înainte de menstruație nu înseamnă că nu puteai să rămâi însărcinată, poți să ai ovulație în ORICE moment al lunii, chiar și în perioada menstruației, așa că metoda calendarului este cea mai sigură metodă de a rămâne însărcinată laughing Ai făcut foarte bine că ai luat Postinor, pentru că orice contact sexual neprotejat poate produce o sarcină, asta chiar dacă partenerul ejaculează în afara vaginului. După câte spui ai luat pastila corect, deci riscul de sarcină este 0! Totuși pentru siguranță poți face un test de sarcină dacă menstruația întârzie cu o săptămână. După cum spuneai și tu, Postinor nu e o metodă contraceptivă de uz curent, dar e bună pentru urgențe. Mai nou a apărut o pastilă care se poate utiliza până la cinci zile după un contact sexual neprotejat, dar e foarte scumpă. Oricum, să apelezi la asta doar în caz de urgență, pentru că dă peste cap echilibrul hormonal, se poate chiar să întârzie menstruația din cauza pilulei de a doua zi. Sexul neprotejat este periculos, pentru că se pot transmite boli cu transmitere sexuală foarte grave. Să îți alegi bine partenerii, de preferat e să aibă analizele pentru sifilis, HIV și virusuri hepatice făcute. Dacă o să ai o relație serioasă cu un partener sănătos și de încredere, poți să folosești contraceptive orale microdozate (Yasmine, Karisa) și să faci sex neprotejat.

| Fizy93 a răspuns (pentru raspunz):

Acelasi lucru l-am spus si eu! tongue

10 răspunsuri:
| whoocares a răspuns:

Nu poti fi insarcinata.happysi am vazut mai jos o prostie incredibilalaughing... cum sa inlocuiesti prezervativele cu contraceptive? cand toata lumea recomanda inversul.prezervativele sunt mult mai sigure si te feresc nu numai de sarcini nedorite, ci si de bts.( boli cu transmitere sexuala) laughing eu iti recomand sa mai astepti putin, iar daca nu iti vine sa iti cumeperi 2 teste de sarcina de la firme diferite pentru ca rezultatul sa fie mai sigur. bafta:*:*

| raspunz a răspuns (pentru whoocares):

Da, ai dreptate, prezervativul e recomandat pentru că te protejează și de BTS-uri. Poți folosi însă contraceptivele când ai un partener stabil și ești sigură că nu poți lua BTS-uri de la el, dacă vrei să faci sex fără prezervativ.

| doc69 a răspuns:

Luand pilula nu mai ramai ea schimba mediul de acolo si omoara spermatozoizii care oricum nu raman in viata mai mmult de 24 de ore...in plus erai departe de perioada fertila

| raspunz a răspuns (pentru doc69):

Spermatozoizii pot supraviețui chiar și o săptămână în interiorul aparatului genital feminin! Există într-adevăr o perioadă de fertilitate mai ridicată, în preajma ovulației care are loc în ziua a 14-a a ciclului menstrual, dar o femeie poate rămâne însărcinată în orice moment al ciclului mentrual!

| Fizy93 a răspuns:

Ioi... eu cu fosta prietena am avut o patenie asemanatoare cu a ta. Daca ai luat Postinor 2 exact dupa cum scrie in prescriptii nu ai de ce sa iti faci griji. Dupa 10 zile sa te astepti la o "menstruatie anormala", adica o sa iti vina ceva de culoare maro, nu stiu cat de mult, difera de la persoana la persoana. Sansele sa ramai gravida e de 1%. In rest iti spun sa ai grija sa nu folosesti Postinor 2 ca si contraceptiv deoarece Postinor 2 se foloseste doar in cazuri similare ca si al tau, e un fel de urgenta. Sa nu ai ganduri care te framanta ca ai fi graivida. Sa auzim nu mai de bine, ceaw!

| OnlineZ a răspuns (pentru Fizy93):

Pai draga mea, este aproape imposibil sa mai ramai... daca te-ai spalat imediat dupa aia, si mai ales daca ai luat si pastila...in plus un spermatozoid traieste 7-8 zile.deci daca tie trebuia sa-ti vina pe 20 atunci cu ajutorul ciclului menstrual ai distrus spermatozoiduwinking

| raspunz a răspuns (pentru OnlineZ):

Fals! Ciclul menstrual nu "distruge spermatozoidul" sângerarea apare pentru că se desprinde mucoasa uterină dar poți să ai o sarcină extrauterină și menstruație în cazuri rare.

| raspunz a răspuns (pentru OnlineZ):

Spălatura vaginală nu protejează de o sarcină. Într-adevăr, acade numărul de spermatozoizi din vagin, însă mai ales dacă femeia a avut orgasm o parte din spermă este "trasă" în uter prin mișcările ritmice de contracție din timpul orgasmului și al activității sexuale, deci o parte dintre spermatzoizi tot rămân în uter și pot fertiliza un ovul. Spălătura nu e o metodă contraceptivă și în plus strică pH-ul natural al vaginului, putând favoriza infecțiile. Pilula de a doua zi este singura metodă realmente sigură pentru prevenirea unei sarcini nedorite în situații de genul ăsta.

| Fizy93 a răspuns (pentru OnlineZ):

In primul rand sunt baiat laughing, in al doilea rand degeaba te contrazici cu mine eu am vorbit cu doctor ginecolog, am vorbit cu persoane specializate in domeniu nu dupa ureche cum iti raspund restul... ma rog.

| Fizy93 a răspuns (pentru OnlineZ):

Si in plus nu fi tu asa de sigura pe ce spui... stii tu in ce faza a menstruatiei este ea si una alta... hai ca mai lasat sec! Experta inteligenta al naibii ce esti

| OnlineZ a răspuns (pentru raspunz):

Dupa parerea mea ca sa nu mai ai nici o problema ar fi bine sa iei anticonceptionale... daca ai o relatie stabila cu parteneru.asa nu ti se mai rupe nimic.

| OnlineZ a răspuns (pentru Fizy93):

Mai baiatule,ca sa stii ca daca nu-mi spuneai ca esti baiat nu-mi dadeam seama,eu nu m-am luat dupa altii ci mi-am spus parerea, ok toti gresim dar din cate stiu eu avem dreptul sa ne spunem opiniile, asa ca nu inteleg ce te deranjeaaza pe tine chestia asta. chiar nu vreau sa ma cert cu nimeni.si daca spui ca ai vorbit cu un ginecolog de ce nu imi explici si mie.inteligentulewinking

| Fizy93 a răspuns (pentru OnlineZ):

Scuze ca m-am enervat happy m-am enervat cand nu ti-ai dat seama ca sunt baiat tongue

| OnlineZ a răspuns (pentru Fizy93):

Ee.pai sunt noua aici printre voi, si mai exact nu stiam unde trebuie sa raspund pentru fata.scuze

| Fizy93 a răspuns (pentru OnlineZ):

Si eu sunt nou tongue

| madykary a răspuns:

Draga mea.acea pastila este o bomba hormonala...te distruge nu-i bine de luat de mute ori... sper sa nu patesti nimic.cu siguranta nu ai ramas daca ai luat acea pastiluta fara a vomita dupa aceea!:*

| Dani3l4okazii a răspuns:

Te-ai grabit cu pastila de a doua zi.
nu ai facut decat sa-ti dai menstruatia peste cap mai ales ca urma sa vina.
daca erai inainte de menstruatie nu ai de ce sa-ti faci probleme...ps. inlocuieste prezervativele cu contraceptive dar prescrise de medic dupa analize si scapi de griji plus ca treci mai usor si mai repede peste perioada de menstruatie...sex plaqt pooop

| raspunz a răspuns (pentru Dani3l4okazii):

O femeie poate să rămână însărcinată în orice perioadă a lunii, chiar și pe perioada menstruației.

| Dani3l4okazii a răspuns (pentru raspunz):

Imi pare rau sa te dezamagesc dar o femeie poate ramane insarcinata doar daca este in perioada de ovulatie...asta insemnand cateva zile pe luna

| raspunz a răspuns (pentru Dani3l4okazii):

Crede-mă, sunt medic, știu mai bine. E adevărat ce spui tu, dar acele câteva zile pot fi ORICÂND intr-o lună. E adevărat, la femeile cu ciclu regulat de 28 de zile de cele mai multe ori ovulația se produce în a 14-a zi dar nu întotdeauna. Îți spun pentru binele tău să te informezi mai bine, poate ai să ai o relație și o să vrei să folosești metoda calendarului, nu e sigur.

| OnlineZ a răspuns (pentru raspunz):

Ok atunci daca esti doctor, am si eu o intrebare o prietena de-a mea a facut-o neprotejat cam acum 2 saptamani si ceva. cica partenerul ei ar fi ejaculat in ea dar imediat dupa aceea a urinat exista ricul de aramane insarcinata si cam cat la %? multumesc multhappywinking

| raspunz a răspuns (pentru OnlineZ):

Pai e simplu, dacă a făcut sex neprotejat există riscul de a rămâne însărcinată. Nu pot vorbi de procente, din simplul fapt că nu poți rămâne PUȚIN însărcinată, riscul există și gata. Faza cu urinatul nu are nicio treabă, urina se elimină prin uretră, nu prin vagin. Cred că pentru binele tău ar trebui să citești o carte despre sexualitate care îți poate răspunde la mai multe întrebări. Îți recomand "Tot ce ai vrut să știi despre sex dar ți-a fost teamă să întrebi" e scrisă de un doctor, pe nume Ruben. O am în format electronic, trimite-mi un mesaj cu adresa ta de mail și ți-o trimit dacă dorești.

| OnlineZ a răspuns (pentru raspunz):

Mirela_iubyta84

| OnlineZ a răspuns (pentru raspunz):

Mersiwinking

| jasminenoir explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri, tuturor. Acum astept sa vad daca imi vine ciclul normal, si daca nu, o sa-fac si un test de sarcina peste o saptamana. Oricum, din raspunsurile voastre am inteles ca nu prea sunt sanse, deci gandesc pozitiv.
Oricum, este mult prea devreme sa vorbim de rezultate vizibile.

@fizy: stiu ca postinor este o urgenta, nu o metoda contraceptiva. Daca nu as fi avut ghinion, nu as fi luat niciodata aceasta pastila. Si sper ca nu o voi mai lua vreodata.

| jasminenoir explică:

Ok, multumesc din nou pentru raspunsuri, chiar nu ma asteptam sa primesc atat de multe. Dupa cum am mai zis, o sa fac si unul, doua, trei teste de sarcina ca sa fiu linistita, dar asta peste o saptamana.
A, tin sa mentionez ca eu am un ciclu regulat, de 32 de zile si ca perioada mea de ovulatie a fost cam intre 6-8-9 ianuarie, deci clar nu in momentul ruperii prezervativului. Totusi, stiu ca sanse sunt oricand, dar scad drastic.
Referitor celor ce zic sa aleg anticonceptionalele: nu prea imi surade ideea asta pentru ca eu sunt foarte speriata si rezervata cand vine vorba sa iau pastile de orice fel fara o necesitate anume. Nu vad de ce as trece pe ac, desi am un partener stabil. Nu e vb de boli bts, pentru ca si eu si partenerul meu eram virgini inainte sa ne cunoastem, dar totusi, prefer prezervativul. De acum in colo va trebui sa cumpar unele mai groase laughing.
Cat despre Postinor: eu zic ca am luat-o cam cat de corect se putea lua. Nu au trecut 72 de ore de la contact cand am luat prima pastila, iar pe a doua am luat-o FIX la 12 ore dupa. Nu am vomitat dupa administrare, chiar nu m-am simtit deloc rau, deci eu zic ca e de bine.
Oricum, multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru gandurile bune.

| raspunz a răspuns (pentru jasminenoir):

Eu cred că ești 100% safe în situația asta.

| jasminenoir explică:

Update: Pe 20 mi-a venit ciclul, fara probleme, in ziua care trebuia. Asta inseamna ca totul merge ok si nu trebuie sa ma ingrijorez nu?

| raspunz a răspuns (pentru jasminenoir):

În principiu da, dar uneori sângerarea dată de implantarea ovulului poate simula o menstruație scurtă, sau mai rău, ovulul nu e implantat în uter și ai menstruație care nu exclude sarcina. Sunt însă cazuri rarisime!
Pentru siguranța ta, după ce se termină perioada menstruală fă și un test de sarcină la 21 de zile de la contactul sexual. Asta pentru siguranță 100%.

| eroticaxp a răspuns:

Sansele sunt inca 50-50 si vor ramane asa inca cel putin o saptamana daca nu chiar doua de acum incolo. Dupa spusele tale, ti'ai facut igiena intima imediat dupa contact si ai luat Postinorul corect (ceea ce ai facut, unul cat mai rapid, unul dupa 12 ore) asa ca in principiu nu ai de ce sa iti faci griji. Totusi la implinirea a 2 saptamani fa un Barza. Daca iese pozitiv, mergi la 2 din 3. Daca iti ies pozitive nu dispera. Mai incearca in 3-4 zile si cumpara de la alta farmacie sau alta marca de teste. Daca si alea ies pozitive, consulta un medic in privinta unui avort, presupunand ca asta este calea pe care vrei sa mergi. NU UITA, cu cat mergi mai repede la medic si ulterior la avort cu atat corpul tau va avea mai putin de suferit iar recuperarea va dura mai putin. Fii responsabila, chiar daca el nu e. Indiferent de ce varsta ai, un copil nedorit iti poate da viata peste cap. A ta si a lui. Aloha!