| Corina64 a întrebat:

Buna, am nevoie de câteva păreri in legătura cu pastila de a doua zi EllaOne. Ieri din nefericire in urma unui contact sexual prezervativul s-a rupt, ejacularea având loc in vagin. Am luat in decurs de 15-20 minute pastila. Menționez ca era in a3a zi a menstruației iar ciclul meu este regulat 28-30 zile. După ce am luat o am avut stare de rău și amețeli după a fost totul in regula. Exista in acest caz șansa unei sarcini? Și cât de eficientă este pastila.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Pastila EllaOne este pastila de a cincea zi, nu de a doua zi, dar nu are importanta.
Avand un ciclu de 28-30 de zile, a treia zi a ciclului in mod categoric este una infertila, deci nu ar fi existat nicio sansa de sarcina oricum.

Din nefericire, aceasta pastila vine la pachet cu multe efecte adverse, precum stari de rau, greata, varsaturi, sangerari anormale in afara menstruatiei si dereglari ale ciclului menstrual.

Pe viitor, pentru a nu-ti deregla organismul, daca esti pusa intr-o astfel de situatie din nou, sfatul meu ar fi sa iei pastila doar in cazul in care din start exista o sansa reala de sarcina, adica daca ejacularea a avut loc in vagin strict in timpul perioadei fertile.

Multa sanatate si numai bine!

| Corina64 explică (pentru Floridori):

Din fericire nu am avut reacții adverse, mulțumesc pentru răspuns

| Floridori a răspuns (pentru Corina64):

Starea de rau si greata probabil ca asta au fost, atunci pe moment, dar ma bucura faptul ca nu a fost mai rau de atat. Ceea ce vreau sa zic este ca sunt de la pastila si nu din cauza unei sarcini.
In cazul in care iti apar sangerari dupa 5-15 zile de la administrare, aceea este o sangerare anormala cauzata de pastila si nu menstruatia sau altceva.Iti spun asta astfel incat sa nu ajungi sa fii speriata in cazul in care se intampla.La fel si daca menstruatia urmatoare nu o sa apara la timp, este tot din cauza pastilei, deci nu te ingrijora din cauza unei posibile sarcini, deoarece din start aceasta nu era posibila.

Multa sanate si numai bine!

| Corina64 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc pentru răspuns si pentru ajutor. O sa exclud șansa unei sarcini.

| Floridori a răspuns (pentru Corina64):

Cu mare drag! happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa de sarcian pe menstruatie!
Pastila EllaOane a fost luata INUTIL fiindca erau zero sanse de sarcina!