| HalmacGabriela a întrebat:

Bună, am făcut sex în ziua ovulației și soțul meu a ejaculat în interior, sunt șanse sa rămân însărcinată? Am avut menstruație pe 23 august și în prima zi de ovulație soțul a ejaculat în interior

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, ai chiar toate sansele sa fii gravida!
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si vei vedea realitatea.

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu exista "prima zi a ovulatiei", deoarece ziua ovulatiei este doar una. Ovulatia se produce intr-un singur moment, iar ovulul este viabil maxim 24 de ore.
Ma gandesc ca te-ai referit la prima zi a perioadei fertile, care cuprinde 6 zile: 4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie.

Ziua ovulatiei este in mod evident si cea mai fertila.
Ziua de dupa se considera fertila deoarece, dupa cum am zis, ovulul este viabil maxim 24 de ore (de regula si in majoritatea cazurilor, cam 12h), dar in ziua de dupa, sansele de sarcina, statistic vorbind, scad considerabil.
Cele 4 zile inainte de ovulatie sunt considerate fertile, deoarece spermatozoizii pot trai, odata ajunsi in vagin, maxim 5 zile, deci pot exista sanse ca un spermatozoid mai rezistent, rezultat dintr-un contact cu 4 zile inaintea ovulatiei, sa fecundeze ovulul in a cincea zi, atunci cand este eliberat, dar sansele de sarcina, cu cat ne departam de ziua ovulatiei, scad, deci in prima zi a perioadei fertile, sansele sunt de aproximativ 10-15% sa se formeze o sarcina.

Statistic, este cam asa cu sansele de sarcina:
-ziua 1 a perioadei fertile:
10-15%;
-ziua 2 a perioadei fertile:
20-25%;
-ziua 3 a perioadei fertile:
30-40%;
-ziua 4 a perioadei fertile:
-60-70%;
-ziua 5 a perioadei fertile, deci si ziua ovulatiei: 90-95%;
-ziua 6 a perioadei fertile: 30%.

Statistic, sansele de sarcina din timpul fiecarui ciclu menstrual sunt de aproximativ 33%.

Se estimeaza ca in primele 3 luni de incercari, aproape jumatate dintre cupluri (45%) vor obtine o sarcina, in primele 6 luni de incercari un total de 30% vor obtine o sarcina, in primele 9 luni, altii 15% vor reusi, in decursul unui an, 5% vor obtine o sarcina, chiar daca mai greu, iar restul de 5% vor ajunge intr-un cabinet medical pentru analize de infertilitate.

Evident ca daca ati facut sex neprotejat, cu ejaculare in vagin in timpul perioadei fertile, exista sanse de sarcina.Insa sansele cresc, sau scad in functie de ziua cand a avut loc actul sexual.
Uneori, poti face sex si fix in ziua ovulatiei si sa fii una dintre acele 10% care nu obtin sarcina din prima.Este total in regula si nicio tragedie.Pot exista factori temporari care sa nu beneficieze formarea sarcinii. Uneori, exista si posibilitatea ca ovulul sa fie fecundat, dar zigotul sa nu ajunga sa se implanteze in endometru in acel ciclu menstrual. Abia dupa 1 an de incercari se considera ca ar putea exista probleme de infertilitate, sau de compatibilitate genetica intre parteneri.
Pentru a mari sansele de sarcina, se recomanda sa se faca sex cel putin o data la doua zile in timpul perioadei fertile.

Daca va doriti un copil, atunci succes! Daca materialul genetic este de calitate si aparatul tau reproducator ofera conditiile prielnice, atunci nu veti intarzia in a obtine sarcina.

Numai bine!

| ismailus112 a răspuns:

Parasestel pe nesimtit dar cum se poate sa ejaculeze in cavitate ata bucala handicapata drecu.POT SA O FAC SI EU?

| HalmacGabriela explică (pentru ismailus112):

Tu ești prost du-te dracu și citește mai bine pisamasi pe tine

| Anuskaa a răspuns (pentru HalmacGabriela):

Era o intrebare mai sus de genu ca x a urinat la y in gura, la care a raspuns ismaius112, s-a incurcat saracu, in loc sa raspunda acolo, a raspuns aici.