| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am făcut sex neprotejat și s-a terminat în mine. Am luat pastila de a2a zi la 2 ore după. Ideea e ca sunt în perioada post ovulație, adică mai am vreo săptămână până ar trebui să imi vină ciclul doar ca, sufăr de endometrioza și ciclurile mele sunt neregulate... Credeți ca își va face efectul?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai Dumnzeu iti poate spune, fiidnca sunt femei care sunt imune la pastila de a doua zi, si pentru ele pastila nu functioneaza.
In orice caz, cu endometrioza si atat de multe probleme hormonale, tu nu aveai voie sa iei "bomba hormonala" care ai luat-o fiindca iti va face foarte mult rau.
Pentru tine, era recomandat la sex numai prezervativul, tocmai pentru a nu mai da corpului tau, mega doze hormonale.

| Xalion a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns, dar pastila de a2-a zi este recomandata tuturor femeilor indiferent de patologiile pe care le au. Tocmai de aceea se numeste "contraceptie de urgenta". Este o "bomba hormonala" pentru orice femeie, nu numai pentru mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xalion):

Acum, dupa 20-30 de ani de la inventarea pastilei de a doua zi, se constata ca "bomba" asta hormonala, care este capabila sa "explodeze" un ovul fecundat, este capbila in timp sa faca cancer la sani, la ovare, leucemii samd.
Este decizia ta daca nu dai doi bani pe sanatatea ta, fiind mai importanta satisfactia penisului iubitului decat protectia aia care costa 2 lei si care te protejeaza si pe tine.
Dar ma rog, este viata si sanatatea ta de care-ti bati joc.

| Xalion a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt biolog. Fiecare lucru de zi cu zi, mutație genetică, proteină este capabilă să ducă la " cancer la sâni, la ovare, leucemii".
Protecția"aia" nu costă 2 lei, și nu e vorba de bani laughing Era o întrebare și nu cred ca-mi bat joc de nimic. Apreciez!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Xalion):

Halal biolog esti, daca esti total incapabil sa intelegi cum functioenaza o asemena pastila, facandu-si sau nu efectul si total incapabil sa folosesti un amarat de prezervativ la sex, mai ales cand esti la ovulatie.
Mai bine taceai din gura, ca te-ai facut naibii de rusine!

| Xalion a răspuns (pentru Violleta2022):

? zic sa va luați ochelari ca nu știu unde am scris eu ca eram la ovulație. Și eventual... niște ore de limba română.

| vlllaaddd a răspuns:

Sarcina ușoară domnisoara

| Xalion a răspuns (pentru vlllaaddd):

Fatalai de-astia...

| vlllaaddd a răspuns (pentru Xalion):

Tactu e fatalau

| vlllaaddd a răspuns (pentru Xalion):

Te-a rupt bines, este?

| Xalion a răspuns (pentru vlllaaddd):

Tot pe manuela, este?