| BlueBlood3333333 a întrebat:

Bună ziua, sunt foarte stresată și nu știu ce să mai cred. Eu și prietenul meu am făcut alaltăieri sex neprotejat, aceasta s-a terminat în mine iar ieri de dimineață am început să mă simt rău și am aflat că sunt la ovulație. Așa că tot ieri pe la ora 5 dupămasă, la 17 ore aproximativ de la contactul neprotejat, am luat pastila de a doua zi, Escapelle mai exact. Doar că încă îmi era rău așa că am vomitat la aproximativ jumătate de oră după înghițirea acesteia. Nu mâncasem înainte așa că am vomitat doar alb. Dar nu știu dacă am vomitat pastila dizolvată sau bucăți din pastilă. Iar acum nu știu ce să cred, sunt șanse să fii rămas însărcinată înainte să i-au pastila? Sau să nu își fi făcut efectul? Și în acest caz pastila i-ar dăuna fătului? Ar trebui să mă îngrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Destul de posibil sa ramai mai ales ca a vomitat pastila, nu cred ca apuca in jumatat de ora sa-si faca efectu

Răspuns utilizator avertizat
| karmaitsabitch a răspuns:

Lăsându-l la o parte pe Dumnezeu pentru că nu mai suntem în anul 300 î. H. trebuia să știi că sexul neprotejat duce la un copil. Adică cum ai făcut sex fără să te întrebi cum se face un copil? Și dacă știai, de ce ai procedat așa știind că nu vrei un copil?
În orice caz, pentru simptome de sarcină ar fi prea devreme, deși e foarte posibil să fi rămas având în vedere că ai făcut-o neprotejat, chiar cu toată pastila de a doua zi pe care oricum ai vomitat-o și nu ai de unde să știi dacă și-a făcut efectul sau nu.
Și ca să afli dacă ești sigur însărcinată e prea devreme. Peste vreo 2 săptămâni ar fi bine să faci un test sau să te duci la ginecolog. Sau chiar o simplă analiză de sânge îți poate spune dacă ești însărcinată sau nu.