| ralfy123 a întrebat:

Am facut sex protejat cu iubita mea de 2 ori luna aceasta, doar atat, neprotejat nu a existat. Am verificat prezervativele umplandu-le cu apa si nu erau rupte sau gaurite. Este foarte stresata ca nu i-a venit ciclul inca, acum e ultima zi. Cum sa o mai conving sa nu fie asa. pentru ca nu exista nici o posibilitate sa ramana. A fost protejat si verificat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca iubita ta s-ar fi informat in mod corect in privinta modului in care se produce procreerea dar si in privinta metodelor de preventie, protectie, etc. nu ar mai fi speriata sau stresata intr-o astfel de situatie. Pentru o informarea corecta iubita ta trebuie sa stie ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, in orice condutii sau practic chiar din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata indiferent de varsta ei, care au ajuns in momentul de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informata precis, pentru a cunoaste foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretina acte sexuale, sa fie deja bine informata, privind formarea sarcini. Sa stie foarte precisc ca in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) intruna dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila.
Daca erau prezentate informatiile strict necesare cum ar fi; data la care a inceput ultima menstruatie, data de intretinerii sexului dar mai ales tipul ciclului menstrual, REGULAT sau NEREGULAT, ar fi fost posibil sa fie formulat un raspuns foarte precis.
Daca iubita ar fi stiut/cunoscut aceste lucruri in mod absolut sigur ar fi fost scutita de teama si ingrijorarea manifestata in acest moment. Este indicat ca iubita ta sa acceseze si sa citeasca articolele prezentate in : www.seximus.ro Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Test de sarcină. Repetat peste 7zile.
Și scapă de orice grijă.
Sau vizită la ginecolog.

| Andreeush a răspuns:

Spune-i ca trebuie sa se linisteasca, altfel nu rezolva nimic.
Uneori intarzierea menstruatiei se datoreaza si steresului.
Daca zici ca v-ati protejat atunci nu exista sansa sa fi ramas insarcinata.
Sa faca un test daca asa sar linisti.