| anonim_4396 a întrebat:

Am fost impreuna cu un baiat 2 ani dar mama lui vrea sa mearga la ea in Italia dar parintii mei nu ma lasa sa merg cu el. Dar se pare ca pe el l-a convins mama lui sa plece desi aici nu duce lipsa de nimic. Este hotarat si din cate am observat prefera sa renunte la mine si sa mearga cu mama lui daca eu nu vreau sa merg cu el la munca. De aseara nu a mai dat nici un semn. Nu stiu ce sa cred. Se merita sa mai continui aceasta relatie in caz de vrea sa ne impacam?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi interesant sa stim ce varsta aveti.
Banuiesc ca mama lui vrea sa ii ofere un loc de munca mai bun si mai bine platit, iar tu nu ai de ce sa te opui.
Este viata lui si nu cred ca va renunta la un salariu mai bun pentru a ramane in tara.
Daca el nu mai da semn de viata, inseamna c a si-a ales destinul si va pleca din tara, nu are rost sa te amagesti.
Depinde cat de mult va iubiti si va respectati. daca nu mai da un semn de viata, inseamna ca este las si nu te-a iubit atat de mult pe cat credeai tu.
O zi frumoasa sa aihappy

| bibi183 a răspuns (pentru caramela):

Eu am 24 el 26. Nu are nimic de munca acolo si nu stie nici limba din contra vrea sa renunte la serviciul de aici doar pentru ca mama lui vrea sa se mute singura cu el in Italia si probabil l-a convins sa mearga cu ea.

| caramela a răspuns (pentru bibi183):

Multi inaintehappy
Frumoasa varsta, fiica mea are 24 de anilove strucklove struck inseamna ca el la 26 de ani nu prea stie ce vrea de la viata si sincer nici nu te iubeste prea mult.
O zi frumoasa sa aihappy

| bibi183 a răspuns (pentru caramela):

Va multumesc la fel! Multi inainte atat fetei cat si dv! Asa cred si eu ca nu e destul de matur odata ce asculta de mama lui la varsta asta si ar renunta la mine pentru nimic sigur... O sa isi dea seama mai tarziu...

6 răspunsuri:
| AtomiX a răspuns:

Eu nu as pune problema ca i'a spus mama lui si de asta pleaca etc..pentru ca, indiferent daca este mamos sau nu, mama (si parintii in general) mereu isi doreste ceva mai bun pentru copilul lor, ca nah, care'i parintele ala sa zica "nu ma, lasa ca e bine cu ce are, ii ajunge". Eu as puncta mai mult aspectul alegerea lui, ciudata, din punctul meu de vedere. Daca erati de putin timp impreuna, intelegeam.da' daca dupa 2 ani te gandesti ca niste bani sunt mai importanti decat iubita, atunci e clar ca nu te merita. Poate ca banii sunt importanti, nah, fara ei nu poti supravietui etc.da' sunt unele lucruri pe care nu le poti cumpara nici cu toti banii din lume, si se intampla ca exact alea sa fie cele care sa conteze la final..probabil isi va da si el seama, mai devreme sau mai tarziu. Daca nu mai da nici un semn, e destul de clar ce a ales, iar tu din pacate nu esti acea alegere. Sa va impacati? Daca va pleca, nu vad cum sa va impacati sau sa fiti impreuna tu aici si el acolo...dar ma face sa ma intreb, in sinea mea, daca alege asta acum, o data, ce il impiedica sa faca aceeasi alegere si a2a oara, a3a oara etc?! oricum, sper ca ai inteles ideea, da' asta este doar parerea mea. puppy dog eyes Tu stii mai bine relatia dintre voi si stii mai bine ce e de facut, dar incearca sa faci ceva care sa nu te faca sa regreti mai tarziu. *hug*

| bibi183 a răspuns (pentru AtomiX):

Eu zic ca este influentat de mama lui deoarece de cand i-a propus sa mearga acolo nu ii mai poate scoate nimeni ideea asta din cap ca au vb si ai mei cu el dar nimic... Iar mama lui sta cu mai multe persoane in casa si din cate am am inteles ea vrea sa mergem amandoi ca sa se mute cu noi ca singura nu ar face fata sa plateasca chiria si batea si apropouri ca pentru fete se gaseste mai usor de lucru decat pentru un baieti dar parintii mei nu ma lasa sa plec si nici nu ma cert cu ai mei pentru el. Noi aici am avea unde sa ne mutam impreuna si servici avem amandoi deci nu ne-ar lipsii nimic iar in Italia el nu are nimic de lucru si nu stie nici limba deci sanse sa isi gaseasca ceva sunt minime. Dar nu a mai dat nici un semn de joi seara se pare ca il invata mama lui (care e in tara de o saptamana) sa caute alta fata sa o duca in Italia la munca. Am pierdut 2 ani cu o persoana care credeam ca ma iubeste si vorbeam de viitor si intr-o zi s-a dus totul. sad :*

| AtomiX a răspuns (pentru bibi183):

Intrebai initial daca se merita sa continui, in caz ca vrea sa va impacati. Acum te intreb eu asta, se merita sa continuati?! Parerea mea (da' e numai parerea mea) e ca nu te merita daca nu te va alege pe tine, ca o relatie pana la urma in situatii de genu' isi spune cuvantul..cand e bine toata lumea spune "as face pentru tine x, y" da' in perioadele dificile vine partea demonstratului, ca intr'adevar ar face asta..eu merg pe chestia ca nu cuvintele conteaza ci faptele, cuvintele le poate spune oricine, faptele ne diferentiaza. Gandeste'te bine ce vei face pe viitor. Sper sa faci alegerea corecta, pentru tine! >big grin