| Anomius a întrebat:

Am fost la medicul ginecolog,si mi-a prescris niste anticonceptionale,dar cum sunt foarte ametiita am pierdut reteta... Imi puteti spune si mie niste nume de anticonceptionale, poate poate imi amintesc de numele celor prescrise. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| ValyCoolBoy a răspuns:

Cel mai bine e sa iti intrebi medicul ginecologwinking! dar uite niste nume : karissa, yaz, logest, desorelle, artizia

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Vezi că tratamentul TREBUIE început în PRIMA zi de menstruaţie, preferabil să le iei seara ( după ora 20 ).

Pentru detalii vezi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.05.pdf

| Elly7890 a răspuns:

Vezi k poate nu ti le da fara reteta!

| peticel20 a răspuns:

Anticonceptionalele nu se dau cu reteta! Reteta este strict informativa ca sa stie doctorul de existenta ta si sa noteze la dosar si sa stii si tu ce ti-a recomandat pe baza analizelor.Deci,le poti lua fara reteta, oricum te va intreba la farmacie daca le iei la recomandarea medicului.O zi buna!

| Vix999 a răspuns (pentru peticel20):

Ba da...se dau pe reteta. Doar ca farmacistele de obicei ti le dau fara deoarece sansele sa fii la prima folie sunt mici. Pe mine mereu ma intreaba daca am mai luat inainte si daca am avut sau am reteta pentru ele.
Dar sa spui ca reteta este informativa...e cam mult.

| peticel20 a răspuns (pentru Vix999):

Nu stiu de cand iei tu, dar eu iau de 8 ani de zile.NICIODATA si cand spun niciodata, ma refer chiar la NICIODATA nu mi s-a cerut reteta.Am intrebat in mod expres ginecologul daca trebuie in fiecare luna sa ma duc dupa reteta si mi-a spus foarte CLAR ca NU este nevoie, doar sa stiu ce iau si sa revin daca imi apare vreun efect advers ceva.Acum, ma rog, nu vreau sa fiu rea, dar poate te vede mai copila asa si te intreaba.Nu stiu ce varsta ai si sincer nu ma intereseaza.Iti spun doar ce mi s-a spus mie.Si o sa vada si fata pe viitor ca reteta este strict INFORMATIVA! Repet, NU ti se cere niciodata, DOAR te intreaba daca ai mai luat si daca iei eventual si ceva pentru protectia ficatului sau a stomacului.Cred ca esti usor dezinformata sau, repet 'mai minora" asa si normal ca te intreaba de fiecare data.Iti recomand sa cauti si pe net si daca tu gasesti pe cineva care ia pe baza de reteta, eventual o ia farmacista, o noteaza pe undeva sau mai stiu eu ce, sa ma anunti si pe mine te rog da? Una e ca te intreaba, strict INFORMATIV, una e ca nu-ti elibereaza fara reteta.Nu fa confuzie! Sper ca te-am lamurit de data asta.O seara buna!

| Vix999 a răspuns (pentru peticel20):

Eu iau de mai mult timp decat tine ..si crede ma ca nu e informativa. Nivelul hormonal al fiecarei femei este diferit si de aceea se da reteta. Pentru ca poate ce iau eu tie iti dauneaza. Faptul ca farmacistele nu isiu fac bine datoria este alta poveste. Mie mi s a intamplat sa mi ceara reteta ..deci nu vorbesc ca sa nu adorm. Si daca ti a zis acel zeu al tau pe care il numesti doctor..asta nu o face sa fie informativa. Ti a spus ca nu iti trebuie reteta pentru ca stie ca nu ti o cer farmacistele, ele fiind obisnuite ca multe femei iau anticonceptionale. Dar ma rog.tu oricum ai luat totul prea personal si azi nu e cea mai buna zi sa intru in polemici cu tine.Mai ales ca ma faci sa ma repet si nu mi place sa fac asta. O seara buna.

| Anomius explică:

Desorelle,se numesc mersi mult