| Crde12244556 a întrebat:

Am început sa iau anticoncepționale Karissa. Ieri ( 28 ) a fost ultima pastila. Am luat 21 de zile. Astăzi, 29 a fost prima zi de pauza și am observat ca am avut o ușoară sângerare. Este din cauza pastilelor sau este posibil sa fiu însărcinată? Am 19 ani. Mulțumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa terminarea celor 21 de pastile AC, din a 22-a zi incepe pauza de 7 zile in timpul carora se produce sangerarea menstruala. Menstruatia poate sa inceapa in ORICARE dintre aceste 7 zile de pauza, adica chiar si din prima zi in care NU se mai administreaza pastila AC. Daca cele 21 de pastile AC au fost folosite corect, conform instructiunilor de folosire, adica ZILNIC si pe cat este posibil mereu LA ACEEASI ORA, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA. Reiese ca PRIMA pastila AC a fost folosita in data de 8 Octombrie, adica intr-o zi de LUNI, astfel ca urmatoarea PRIMA pastila AC de pe fiecare folie/blister se va administra intotdeauna intr-o zi de LUNI si astfel NU vei incurca numararea zile in care urmeaza sa reincepi administrarea primei pastile AC. Multa sanatate!