| Kabai_Stefana_1998 a întrebat:

Buna
Am inceput sa iau anticonceptionale Karissa acum 2 luni. Ultima pastila inainte de pauza am luat-o marti. Dupa terminarea pauzei am luat pastila tot marti. E vreo problema?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai luat ultima pastilă marţi, ar fi trebuit să faci o pauză de 7 zile ( de miercuri până marţi ) şi următoarea folie trebuia începută MIERCURI!

Noroc că le-ai început mai REPEDE cu o zi :)
Dacă le luai mai târziu, atunci era o problemă!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_5017_29.12.04.pdf?anmPage=846&ID=16915

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe blister exista 21 de pastile. In cazul in care pastila a 21 (ultima) ti-ai administrat-o intr-o zi de marti asta inseamna ca prima pastila s-a administrat intr-o zi de miercuri. Deci pentru stiinta ta pe viitor administrarea pastilelor de pe fiecare nou blister se va face intotdeauna in aceeasi zi cu cea in care ai folosit prima pastila si aceasta zi trebuia sa fie ziua de MIERCURI. Deoarece te-ai incurcat si ai modificat ziua,(in avans) de acum inainte fiecare nou blister se va incepe intr-o zi de MARTI. Ti-ai administrat prima pastila cu 1 zi mai devreme insa acest lucru nu afecteaza deloc protectia care pentru 1 zi afost efectiv dublata.Nu este necesara protectia suplimentara asa cum iti sugereaza "experta" sofisis. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Trebuiau 7 zile de pauza. Le-ai cam dat peste cap. Pentru siguranta ta, daca faci sex, protejeaza-te extra.