| andrada_2137 a întrebat:

am iubit si suntem de mult timp impreuna si parintii nostri stiu de relatia nostra deci e ceva serios happy dar acum 1 saptamana pr meu m-a intrebat daca vreau sa fac dragoste cu el iar eu i-am zis ca nu pot acum. problema este ca mie oarecum rusine si nu stiu de ce plus ca mi-e frica sa nu patesc ceva si eu nu vreau sa stie ca mi-e rusine. ce sfaturi imi dati? vaa rog ajutati-ma :*

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti inca pregatita. nu e nici o prblema, daca te iubeste partenerul tau te va mai astepta o vreme, pana nu vei mai simti rusine si frica ci doar dorinta (atunci vei fi complet pregatita).

| AliceHappyGirl a răspuns:

Sunt convinsa ca il iubesti mult pe prietenul tau si, de asemenea, ca si el te iubeste la fel de mult. Si din moment ce aveti o relatie serioasa care sunt sigura ca se bazeaza pe incredere, sinceritate, multa iubire, cred ca cel mai ok ar fi sa vorbesti cu el. Sigur te va intelege si impreuna puteti lua decizia cea mai buna.

| Făgăraş a răspuns:

Draga andrada desi sunt baiat iti recomand foarte calduros si sincer sa iti pastrezi demnitatea in acesta lume pangarita! stiu ca il iubesti si nu vrei sa il ranesti, dar ce vei castiga daca ii vei face pe plac? te va iubi mai mult? nu stiu... chiar daca iti va face presiuni tu fa-l sa te inteleaga si sa accepte ca tu vrei sa te pastrezi curata! o sa ai mult de castigat! succes si numai bine! sa fii tare!

Răspuns utilizator avertizat
| Dragooos223 a răspuns:

Mai bine i-ai zice direct ca tie rusine,,, ai uitat sa mentionezi cati ani ai?

| DenisPericolPublic a răspuns:

S-o faci si sa te protejezi cu 2-3 metode concomitent. (Prezervativ, met. calendarului si anticonceptionale )

| BlackAngel_4987 a răspuns:

Nu ai dc sa iti fie rusinebig grin.
si nici frica.
spune-i numa sa te ia usor, ci nu rapid.
sa aiba grija si sa nu se repezeasca ca asta este pentru tine ceva nou si tie putin frica.
Asta este cam tot.
fa'ti doar putin curaj si totul fa fi bine.
si daca e doare sa ii spui ca nu cumva apoi sa te doara si mai tare si apoi sa fie el de vina pentru ca u nu l'ai anuntat.
succes si sa va iubiti mult>:d

| Edward_2553 a răspuns:

Buna...bravo pentru timpul petrecut cu el eu sincer nu am avut norocul sa stau o pers mai mult de 10 luni...va urez mult succes in relatie dar sa revenim,tu daca est pregatita si daca esti convinsa ca sunt la mijloc sentimente adevarate nu mai sta pe ganduri si lasa rusinea deoparte, depinde de varsta, daca ai sub 16 ani nu o face.(parerea mea). iubiti-va