| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am luat anticonceptionale cateva luni si acum am renuntat.
Intrebarea mea e urmatoarea: Perioada de fertilitate va fi in aceeasi perioada ca inainte sau se va schimba?
Precizez ca si inainte de a incepe sa iau anticonceptionale menstruatia venea la fel de regulat, deci nu s-au produs schimbari din punctul asta de vedere,
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Totul va ramane normal, perioada fertila aceiasi, zilele de menstruatie aceleasi, doar ca renuntand la anticonceptionale nu vei mai fi protejata!

| anonim_4396 explică (pentru IloveME):

Multumesc! Aveam niste dubii.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Perioada de fertilitate se poate MODIFICA în urma întreruperii anticoncepţionalelor!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Cum calculați tu perioada de fertilitate? I-a zi?
Ai ținut o evidență de cel puțin 6 luni a ciclului? Ai luat temperatura bazală lunar ca să afli acea perioadă? Sau presupun că ai citit pe net și ai calculat din auzite sau cu calculatoare stupide de pe net! Atunci îți zic felicitpri ai făcut căcatul praf. Oricum ar fi șansele de a rămâne rămân la 30 % în acea perioadă în care nu ai fi fertilă așa că ai grijă!

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Eu am pus o intrebare, iar tu imi raspunzi cu alte intrebari.
Am ciclul regulat de mai bine de un an...
Si da am folosit "calculatoarele stupide" si din "auzite" de la mama, si cum sunt singurul copil, cred ca nu se pune problema unei erori, nu?
Si chiar si asa am intrebat pur si simplu ca fapt divers...

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Da se pune scumpo trebuie monitorizată temperatura bazală degeaba ai ciclu regulat la 28 de zile sau la cât îl ai tu dacă tu nu ai luat temperatura bazală la asta mă refer!

| BSwwatch a răspuns:

Unele femei au ciclu chiar imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor si pot fi fertile, dar in majoritatea cazurilor ciclul menstrual se regleaza dupa 6-12 luni de la intreruperea contraceptivelor orale. Datorita posibilelor riscuri, se recomanda ca sarcina dupa intreruperea anticonceptionalelor sa fie mentinuta daca apare dupa minimum 3 cicluri normale. Dar am dat eu o cautare in locul tau! http://www.sfatulmedicului.ro/......onale_1186