| Alecsandra11111 a întrebat:

Am luat luna trecuta o pastila de a doua zi Escapelle de la frica ca poate as fi putut ramane insarcinata, mi-a venit ciclul in luna aceea, m-a tinut ca de obicei. Astazi am facut sex cu partenerul meu neprotejat, nu a ejaculat in mine a ejaculat in afara. Dar imi este frica ca as putea ramane insarcinata de la lichidul preeliminatoriu. Ce sa fac? Am luat o pastila de la farmacie, dar nu sunt sigura sa o iau sau sa nu o iau. Pentru ca fix in momentul acela la scos cand ar fi ejaculat, ajutati-ma va rog.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca si data trecuta ai procedat cu totul ilogic si irational si ai dat dovada de o grava IRESPONSABILITATE, in aceste conditii ar fi culmea absurdului sa folosesti din nou pastila contraceptiva (de a 2-a zi) in situatie in care posibilitatea si probabilitatea de a fi in perioada fertila a actualului ciclu menstrual este mica sau chiar imposibila.
In astfel de situatii orice femeie care este educata, civilizata si are discernamant, foloseste testerul de fertilitate si ovulatie pe care il gaseste in orice farmacie la pretul de circa 18 - 22 de lei.
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
In prospectul insotitor este explicat pe intelestul oricui, cum se efectueaza in mod corect testul si cum se citeste/interpreteaza rezultatul obtinut. Cu ajutorul testului se stabileste cu precizie de peste 97-98% existenta sau lipsa hormonului luteinic (LH) in urina. (Un alt tip de tester si mai performant, analizeaza saliva).
-- Daca rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este NEGATIV, asta inseamna ca in urina testata NU exista hormon luteinic si in consecinta esti in perioada INFERTILA a ciclului menstrual si in acet caz este cu totul IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care sperma ar fi ajuns in vagin. Intro asemenea situatie, in mod logic NU se va folosi pastila contraceptiva.
-- Numai daca, rezultatul testului de fertilitate si ovulatie este POZITIV, doar in acel caz rezultatul obtinut indica foarte precis ca in acest moment esti intr-o ZI FERTILA a ciclului menstrual. Doar in acest caz se foloseste pastila contraceptiva (de a 2-a zi) fiindca exista posibilitatea sa se formeze sarcina insa numai in cazul in care sperma a ajuns in mod sigur in vagin.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este recomandat sa iei anticonceptionale fara sa consulti prospectul medicamentului sau un medic ginecolog.

| GoldenZenith a răspuns:

Pastilele astea nu sunt facute sa le iei de fiecare dată când ti e tie frica sa nu fi rămas însărcinată. Nu e mai simplu sa te documentezi putin si sa înveți să te protejezi? Invata ce inseamna perioada fertilă și ce înseamnă perioada fara risc de a rămâne însărcinată. Escapelle si cele asemănătoare ei sunt niste bombe hormonale care iti afecteaza tot corpul. Se recomanda sa apelezi la ele doar in maxima urgentă si cel mult o dată pe an (unii zic la 6 luni). Daca va trebuie sex, învățați si cum se face.

| seth2016 a răspuns:

Alecsandra11111, pari a fi neajutorata si fara speranta. Mai ia o bomba escapelle, asa aiurea, fara recomandare medicala, o data, de doua ori si poate te trezesti la realitate.

In rest sper sa fii o mama responsabila si sa nu abandonezi copilu' printr-un spital.

Poti primi ajutor gratuit la un cabinet de planificare familiala.

| Valentina8 a răspuns:

Asadar. Ia acea pastila daca crezi ca erai in perioada fertila si daca crezi ca ai fi putut ramane insarcinata. Ia o dar PENTRU ULTIMA DATA! Dupa ia o pauza de 2luni incearca sa nu mai iei nici un tip de pastile si incepe sa folosesti anticonceptionale recomandate sigur de ginecolog. Pana atunci foloseste prezervativul!
Acum ia pastila aia mai bine sa eviti o sarcina daca poti. Se mai intampla dar pe viitor fi mai atenta la sanatatea ta iar iubitul tau sa faca la fel ca nu esti o masinarie de placere ai si viata!
Ai grija

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Valentina8):

Cum poti sa transmiti un astfel de raspuns cu totul iresponsabil, prin care o sfatuiesti sa foloseasca pastila contraceptiva fara sa stie foarte precis daca in acest moment ESTE sau NU ESTE in perioada fertila a ciclului menstrual? In astfel de situatii se face testul de fertilitate si ovulatie. in cazul in care nu are aceasta posibilitate femeia se prezinta la un cabinet ginecologic pentru a purta o discutie pe aceasta tema cu medicul ginecolog : care in mod cert si sigur va efectua chiar el testul de fertilitate.
Cu exceptia medicului specialist, absolut nimeni, niciodata si in nicio circumstanta NU are permisiunea (autorizarea) sa poata macar sa indice sau sa recomande sa fie folosit un medicament, indiferent care ar fi acesta.

| Valentina8 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pastila de a doua zi se numeste, nu? La ce e de folos? Pana va face acel test? Daca parintilor nu le poate spune? Daca nu va avea posibilitatea de a consulta un medic ginecolog? Va trece timpul, pastila de a doua zi isi va mai face efectul? Daca chiar e insarcinata si nu va putea tine copilul ce se va intampla cu copilul?

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Daca nu are bani pentru acel test? Daca e foarte mica nici varsta ei nu a specificato? Si daca ea pastila si daca va avea un avort tot rau se va simti. Insa in cazul avortului va fi mai dureros.
Zic eu, vorbesc eu de cazuri extreme. Dupa daca are posibilitatea banuiesc ca nu ar mai fi intrat pe TPU si ar fi consultat imediat un specialist. Asa gandesc eu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Valentina8):

Adica are bani suficienti incat sa poata sa-si cumpere pastila de a 2-a zi : Escapelle care are pretul intre 43 și 62 de lei, (in functie de preturile practicate de fiecare farmacie), 55-68 de lei Postinor 2 sau 70 -110 lei EllaOne, dar nu are inca 18-20 de lei cat costa kitul de 5 teste de fertilitate si ovulatie?
Corect se procedeaza asa cum am indicat, precizat si am explicat. Testul de fertilitate se face in cateva minute si rezultatul care se obtine poate fi NEGATIV sau POZITIV ceea ce va indica cu maxima precizie daca exista sau nu posibilitatea sa se poata forma sarcina.

| Valentina8 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ai dreptate, habar nu aveam de acel test. Mai bine ca ai raspuns tu, numa sa ia in considerare sfatul tau

| Stegman a răspuns:

Protejeaza te cu prezervativ sau cu contraceptive. Nu mai lua pastile bombe hormonale. Ai sa regreti mai tarziu. Ce vrei sa faci? Sa iei non stop pastilele de dupa? Cu atata informatie si inca nu stii cand si cum poti ramane gravida... grav

| VreauRox a răspuns:

Este posibil