| Alecsandra11111 a întrebat:

Ce se intampla daca iei pastila de a doua zi si nu a ejaculat in tine? Adica am facut sex cu partenerul meu neprotejat si a ejaculat dar in afara vaginului, dar totusi am avut asa o frica ca sperma preeliminatorie as putea ramane insarcinata asa ca am luat o pastila Escapelle de a doua zi. Si ma intreb ca daca nu a fost nimic as putea pati ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pastila contraceptiva (de a 2-a zi) : Escapelle sau Postinor2 sau pastila ella0ne (de a 5-a zi) este folosita INUTIL si cu totul ILOGIC si IRESPONSABIL, de obicei intreaga activitate hormonala din organism poate fi dereglata in mica masura sau foarte grav/sever pe o perioada de timp care poate sa ajunga si la 10-12 luni. perioada in care menstruatiile se produc cu totul aiurea si procesul sangerarii menstruale va fi atipic sau anormal.
Dupa ce vei citi mesajul transmis de o fata care a folosit aceste pastile contraceptive cica : 'in mod preventiv' dar de fapt absolut inutil de fiecare data. Probabil iti va oferi o imagine clara si vei reusi sa intelegi ce se intampla de fapt in astfel de situatii :
mesaj privat primit de la Xxxxxxx
Joi, 16 Iulie 2020, 8:31 am
Buna ziua,
Peste 4 zile vor fi 21 zile de la data sexului și voi face testul de sarcina. Ciclul ar trebui sa vina tot peste 4 zile aproximativ (e neregulat) dar nu am niciun simptom. Am luat pastila Escapelle pe 29 Iunie Si am avut și spotting după 5 zile cam asa dar nici urma de simptome menstruale. Ciclul meu era neregulat mereu si inainte sa folosesc astfel de pastile, dar de când am folosit pastila EllaOne acum 4 luni ciclul s-a dat peste cap de tot. Și după 4 luni am folosit pastila Escapelle, dar atunci când s-a intamplat sexul neprotejat eram in a 7-a zi de ciclu, nu curgea decât foarte puțin sange,(sangerarea m-a ținut 8 zile!) iar distanta dintre ciclul acela și celălalt era de 2 săptămâni și 6 zile si trecuseră 14 ore de cand am făcut sex neprotejat și pana când am luat pastila. E foarte ciudat ca nu am niciun fel de simptom menstrual si îmi e frica deși știu ca organismul meu este dat peste cap acum. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Ar fi bine sa intelegi ca filosirea pastilei contraceptive fara sa fie necesara reprezinta o prostia impardonabila si un gest de o crasa iresponsabilitate fiindca atentezi la sanatatea organismului tau cu buna stiinta. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

În cazul prezentat, nu era necesar sa iei pastilă.

| Hollyg a răspuns:

Pastilele de a doua zi, au foarte multe tipuri de hormoni si urmările nu se vad imediat. Încearcă sa nu mai iei dupa ureche, protejează-te, pentru ca urmările pastilelor de a doua zi sunt urate. Nu pățești nimic de la una singura, însă daca nu e nevoie urgentă evita sa mai iei. Sănătate!

| Numee a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata daca nu a ejacuat in tine, chiar si daca se prelingea. Ca sa ramai insarcinata trebuia sa aveti in acelasi timp orgasm amindoi asa ca nu iti face griji de vreo sarcina.
Nu stiu daca ai putea pati ceva daca ai luat pastile.

| Hollyg a răspuns (pentru Numee):

Cine te-a mințit in halul asta? Ca trebuie sa aibă amândoi parteneri orgasm pentru a rămâne însărcinată?